Ўзбекистон ва Хитой олий таълим муассасалари академик алоқаларни кенгайтирмоқда
Ўзбекистон Бош консулхонаси дипломатлари Гуандун хорижий тиллар тадқиқотлари университети (Guangdong University of Foreign Studies - GDUFS) президенти Янь Сианхун билан учрашди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Учрашувда Ўзбекистон олий таълим тизимида таълим сифатини ошириш, етакчи хорижий университетлар билан ҳамкорликни ривожлантириш ҳамда хорижий тилларни ўрганиш имкониятларини кенгайтиришга қаратилган кенг кўламли ислоҳотлар ҳақида сўз юритилди.
Университет президенти Ўзбекистонда таълим соҳасини модернизация қилиш жараёнларини юқори баҳолаб, халқаро ҳамкорликни кенгайтириш, жумладан, мамлакатимиз олий таълим муассасалари билан илмий-академик алоқаларни ривожлантиришдан манфаатдор эканини билдирди.
Мулоқот давомида Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университети, Тошкент давлат шарқшунослик университети ҳамда Гуангдонг хорижий тиллар тадқиқотлари университети ўртасида ҳамкорликни ривожлантириш бўйича келишувларга эришилди.
GDUFS 1964 йилда ташкил этилган бўлиб, хорижий тиллар, халқаро тадқиқотлар, иқтисодиёт, бизнес, ҳуқуқ ва маданиятлараро мулоқот соҳаларида Хитойнинг нуфузли олий таълим муассасаларидан бири саналади. Бугунги кунда олийгоҳда 30 мингдан ортиқ талаба, жумладан, 11 нафар Ўзбекистон фуқароси таҳсил олмоқда.

Вузы Узбекистана и Китая укрепляют академические связи
Дипломаты Генерального консульства Узбекистана встретились с президентом Гуандунского университета иностранных языков (Guangdong University of Foreign Studies - GDUFS) Янь Сианхуном, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Китайской стороне была представлена информация о масштабных реформах в системе высшего образования Узбекистана, направленных на повышение качества обучения, развитие сотрудничества с ведущими зарубежными университетами и расширение возможностей для изучения иностранных языков.
Президент GDUFS высоко оценил процессы модернизации образовательной сферы Узбекистана и выразил заинтересованность в расширении международного сотрудничества, включая развитие научно-академических связей с узбекскими вузами.
По итогам встречи достигнуты договоренности о развитии сотрудничества между Узбекским государственным университетом мировых языков, Ташкентским государственным университетом востоковедения и GDUFS. Стороны намерены наладить обмен преподавателями и студентами, а также разработать совместные образовательные программы и научно-исследовательские проекты.
GDUFS был основан в 1964 году и считается одним из авторитетных вузов Китая в области иностранных языков, международных исследований, экономики, бизнеса, права и межкультурной коммуникации. В университете обучаются более 30 тысяч студентов, включая 11 граждан Узбекистана. Учебное заведение поддерживает партнерские связи более чем с 500 вузами в 70 странах мира.