Тошкент-Гуанчжоу йўналиши бўйича янги авиақатнов йўлга қўйилди
Бугун “Uzbekistan Airways” авиакомпанияси томонидан Тошкент – Гуанчжоу йўналиши бўйича биринчи рейс амалга оширилди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Хитойнинг Гуандун провинцияси маркази Байюнь халқаро аэропортида рейс экипажи ва йўловчиларини минтақа авиация ҳукумати, аэропорт маъмурияти, “Uzbekistan Airways” авиакомпанияси раҳбарияти ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари тантанали кутиб олди.
Гуанчжоу Байюнь халқаро аэропорти бош директори ўринбосари Ци Яомин янги авиақатновнинг йўлга қўйилиши нафақат “ҳаво йўлаги”нинг кенгайиши, балки қадимий Буюк ипак йўлининг замонавий давоми эканини таъкидлади.
Унинг сўзларига кўра, Хитойнинг жанубий дарвозаси ва мамлакатнинг йирик халқаро савдо марказларидан бири бўлган Гуанчжоу билан Марказий Осиёнинг муҳим транспорт-логистика маркази саналган Тошкент ўртасидаги тўғридан-тўғри авиақатнов савдо-иқтисодий, сармоявий ва маданий-гуманитар алоқаларнинг янада кенгайишига хизмат қилади.
Хитойлик сайёҳлар икки мамлакат ўртасидаги тўғридан-тўғри авиақатновларнинг кенгайишини ижобий баҳолаб, янги парвозлар Ўзбекистоннинг бой маданий-тарихий мероси, жумладан, Самарқанд, Бухоро ва Хиванинг дунёга машҳур тарихий обидалари билан танишиш учун қўшимча имкониятлар яратишини қайд этди.
Таъкидлаш жоизки, янги йўналиш бўйича парвозлар 28 майдан бошлаб ҳафтасига бир марта (чоршанба куни) амалга оширилади. Шу билан бирга, бугунги кунда Хитойнинг Гуандун провинциясидан Тошкентга тўғридан-тўғри авиақатновларнинг умумий сони ҳафтасига 12 тага етди.

Запущен новый авиарейс по маршруту Ташкент – Гуанчжоу
Сегодня авиакомпания «Uzbekistan Airways» выполнила первый рейс по новому маршруту Ташкент – Гуанчжоу, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В международном аэропорту Байюнь центра китайской провинции Гуандун рейс и прибывших пассажиров торжественно встретили представители авиационных властей региона, администрации аэропорта, руководства авиакомпании «Uzbekistan Airways», а также представители средств массовой информации.
Заместитель генерального директора международного аэропорта Гуанчжоу Байюнь Ци Яомин отметил, что открытие нового авиасообщения является не только расширением «воздушного коридора», но и современным продолжением древнего Великого шелкового пути.
По его словам, прямое авиасообщение между Гуанчжоу — одним из крупнейших международных торговых центров Китая и «южными воротами» страны — и Ташкентом, являющимся важным транспортно-логистическим узлом Центральной Азии, будет способствовать дальнейшему расширению торгово-экономических, инвестиционных и культурно-гуманитарных связей.
Китайские туристы положительно оценили расширение прямого авиасообщения между двумя странами, отметив, что новые рейсы создают дополнительные возможности для знакомства с богатым историко-культурным наследием Узбекистана, включая всемирно известные памятники Самарканда, Бухары и Хивы.
Отмечается, что рейсы по новому направлению будут выполняться с 28 мая один раз в неделю — по средам. При этом общее количество прямых авиарейсов между провинцией Гуандун и Ташкентом в настоящее время достигло 12 рейсов в неделю.