Тошкент-Гуанчжоу йўналиши бўйича янги авиақатнов йўлга қўйилди
Бугун “Uzbekistan Airways” авиакомпанияси томонидан Тошкент – Гуанчжоу йўналиши бўйича биринчи рейс амалга оширилди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Хитойнинг Гуандун провинцияси маркази Байюнь халқаро аэропортида рейс экипажи ва йўловчиларини минтақа авиация ҳукумати, аэропорт маъмурияти, “Uzbekistan Airways” авиакомпанияси раҳбарияти ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари тантанали кутиб олди.
Гуанчжоу Байюнь халқаро аэропорти бош директори ўринбосари Ци Яомин янги авиақатновнинг йўлга қўйилиши нафақат “ҳаво йўлаги”нинг кенгайиши, балки қадимий Буюк ипак йўлининг замонавий давоми эканини таъкидлади.
Унинг сўзларига кўра, Хитойнинг жанубий дарвозаси ва мамлакатнинг йирик халқаро савдо марказларидан бири бўлган Гуанчжоу билан Марказий Осиёнинг муҳим транспорт-логистика маркази саналган Тошкент ўртасидаги тўғридан-тўғри авиақатнов савдо-иқтисодий, сармоявий ва маданий-гуманитар алоқаларнинг янада кенгайишига хизмат қилади.
Хитойлик сайёҳлар икки мамлакат ўртасидаги тўғридан-тўғри авиақатновларнинг кенгайишини ижобий баҳолаб, янги парвозлар Ўзбекистоннинг бой маданий-тарихий мероси, жумладан, Самарқанд, Бухоро ва Хиванинг дунёга машҳур тарихий обидалари билан танишиш учун қўшимча имкониятлар яратишини қайд этди.
Таъкидлаш жоизки, янги йўналиш бўйича парвозлар 28 майдан бошлаб ҳафтасига бир марта (чоршанба куни) амалга оширилади. Шу билан бирга, бугунги кунда Хитойнинг Гуандун провинциясидан Тошкентга тўғридан-тўғри авиақатновларнинг умумий сони ҳафтасига 12 тага етди.

Uzbekistan Airways successfully operated its inaugural flight on the newly established Tashkent–Guangzhou air route, reports a correspondent for the "Dunyo" Information Agency.
At Guangzhou Baiyun International Airport, located in the capital of China's Guangdong Province, the aircraft and its passengers were warmly welcomed in a formal ceremony attended by regional aviation officials, airport administration executives, senior management from Uzbekistan Airways, and media representatives.
Qi Yaoming, Deputy General Manager of Guangzhou Baiyun International Airport, emphasized that the launch of this new air service represents more than just an expansion of the "aerial corridor"; it serves as a modern continuation of the ancient Great Silk Road.
According to Mr. Qi, establishing direct air connectivity between Guangzhou—one of China’s premier international trade hubs and the nation's "southern gateway"—and Tashkent, a pivotal transport and logistics hub in Central Asia, will further stimulate the expansion of bilateral trade, economic, investment, and cultural-humanitarian ties.
Chinese tourists highly praised the expansion of direct air services between the two nations, noting that the new flights offer enhanced opportunities to explore Uzbekistan’s rich historical and cultural heritage, including the world-renowned heritage sites of Samarkand, Bukhara, and Khiva.
Flights on this new route commenced on May 28 and will operate once a week, on Wednesdays. With this addition, the total frequency of direct flights between Guangdong Province and Tashkent has reached 12 weekly frequencies.