Sirdaryo viloyati hokimi Erkinjon Turdimov boshchiligidagi delegatsiyaning Xitoyga tashrifi doirasida yirik savdo-iqtisodiy va investitsiya forumi bo‘lib o‘tdi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Mazkur tadbir O‘zbekistonning Xitoydagi elchixonasi, Guanchjou shahridagi Bosh konsulxonasi va Sirdaryo viloyati hokimligi tomonidan tashkil etildi. Forumda Foshan shahridagi turli vazirlik va idoralar, savdo-sanoat palatalari hamda yirik kompaniyalar vakillari ishtirok etdi.
Forumda asosiy eʼtibor sanoat kooperatsiyasi, logistika tizimlarini rivojlantirish va qishloq xo‘jaligi sohasiga qaratildi. Xitoylik investorlarga Sirdaryo viloyatidagi erkin iqtisodiy zonalar, ularda yaratilgan sharoitlar va mavjud imtiyozlar haqida tushuntirish berildi.
Muzokaralar davomida yangi ishlab chiqarish korxonalarini tashkil etish va ish o‘rinlari yaratishga qaratilgan aniq loyihalar muhokama qilindi. Bu Sirdaryo viloyatining xorijiy investorlar uchun ochiq va ishonchli hudud ekanini yana bir bor ko‘rsatdi.
Delegatsiyaning ishbilarmonlik uchrashuvlari “Guangdong Yilong Technology”, “Hisense Marketing Management” va “Wrigley Home Furnishing” kabi yirik kompaniyalar rahbarlari bilan davom etdi. Ushbu muloqotlarda qurilish materiallari, mebel va elektrotexnika mahsulotlari ishlab chiqarish bo‘yicha hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Ayniqsa, “Louvre Group” kompaniyasi bilan o‘tkazilgan muzokaralar katta qiziqish uyg‘otdi. Kompaniya vakillari yaqin vaqt ichida O‘zbekistonga tashrif buyurib, mebel sanoati va mehmonxona biznesi bo‘yicha qo‘shma loyihalar imkoniyatlarini o‘rganishga tayyor ekanini bildirdi.
“Arrow Group” bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda santexnika va hammom jihozlarini mahalliylashtirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Qishloq xo‘jaligi sohasida ham muhim kelishuvlarga erishildi. Tomonlar agrologistika tizimlarini rivojlantirish, zamonaviy baliqchilik xo‘jaliklarini tashkil etish va ixtisoslashgan mini-texnika ishlab chiqarish bo‘yicha hamkorlik qilishga kelishib oldi. Shu bilan birga, Xitoy texnologiyalari asosida ko‘cha yoritish tizimlarini zamonaviylashtirish bo‘yicha ham kelishuvga erishildi.

Экономический форум «Сырдарья - Фошань» открыл новые горизонты сотрудничества между регионами Узбекистана и Китая
В рамках визита в Китай делегации Сырдарьинской области под руководством хокима Эркинжона Турдимова в городе Фошане состоялся масштабный торгово-экономический и инвестиционный форум, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Мероприятие, организованное Посольством Узбекистана в Пекине, Генеральным консульством в Гуанчжоу и хокимиятом Сырдарьинской области, собрало на одной площадке представителей министерств, торгово-промышленных палат и руководителей ведущих компаний города Фошань.
В центре внимания участников форума оказались вопросы промышленной кооперации, развития логистических цепочек и аграрного сектора. Китайским инвесторам были представлены условия, созданные в свободных экономических зонах Сырдарьинской области, а также действующая система льгот и преференций.
Основной упор в ходе переговоров был сделан на реализацию конкретных проектов, направленных на создание новых производственных мощностей и рабочих мест, что подтверждает статус Сырдарьи как открытого и надежного региона для международного капитала. Деловая программа продолжилась серией встреч с руководителями крупнейших корпораций, среди которых «Guangdong Yilong Technology», «Hisense Marketing Management», «Wrigley Home Furnishing» и многие другие.
В ходе диалога стороны обсудили практические аспекты взаимодействия в сфере производства строительных материалов, мебели и электротехнической продукции. Особый интерес вызвали переговоры с компанией «Louvre Group», представители которой выразили готовность посетить Узбекистан в ближайшее время для детального изучения площадок под совместные проекты в мебельной индустрии и гостиничном бизнесе.
Значительных результатов удалось достичь и в переговорах с компанией «Arrow Group», где обсуждались планы по локализации производства сантехники и современного оборудования для ванных комнат.
Сельскохозяйственное направление также пополнилось рядом важных соглашений. Партнеры договорились о создании агрологистических систем, современных рыбоводческих хозяйств и налаживании выпуска специализированной мини-техники. Кроме того, достигнуты договоренности о внедрении инновационных технологий в системы уличного освещения на основе современных китайских разработок.