Сирдарё ва Хитойнинг Гуандун провинциаси ўртасида иқтисодий ҳамкорлик ривожлантирилади
Ўзбекистон Бош консулхонаси кўмагида Сирдарё вилояти ҳокимлиги делегациясининг Хитойга ишчи сафари ташкил этилди, деб хабар қилмоқда “Дунё” АА мухбири.
Ташриф доирасида Гуандун провинциясида фаолият юритаётган қатор компаниялар билан мамлакатимиз қишлоқ хўжалигини ривожлантириш, соҳага замонавий технологиялар ва инновацион ечимларни жорий этиш ҳамда истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш масалалари юзасидан музокаралар бўлиб ўтди.
Хусусан, Хитойнинг етакчи “Haid Group”, “Wens Foodstuff Group” ва “Huaxing Holding Group” компаниялари билан ўтказилган учрашувларда вилоят ҳудудида чорвачилик, паррандачилик ва балиқчилик хўжаликларини барпо этиш ҳамда пахта етиштириш ва уруғчиликни ривожлантиришга қаратилган қўшма лойиҳаларни ишлаб чиқиш истиқболлари муҳокама қилинди.
Сермаҳсул учрашувлар якунида юқорида қайд этилган компания вакилларининг 2026 йил январь-март ойларида Сирдарё вилоятига бизнес миссияларини ташкил этишга келишиб олинди.

Делегация Сырдарьинской области провела переговоры с деловыми кругами китайской провинции Гуандун
В рамках визита делегации хокимията Сырдарьинской области в Китай при содействии Генерального консульства Узбекистана были организованы переговоры с рядом компаний, осуществляющих деятельность в провинции Гуандун, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ходе встреч стороны обсудили вопросы развития сельского хозяйства Узбекистана, внедрения в отрасль современных технологий и инновационных решений, а также реализации перспективных инвестиционных проектов.
В частности, на переговорах с ведущими китайскими компаниями "Haid Group", "Wens Foodstuff Group" и "Huaxing Holding Group" были рассмотрены возможности реализации совместных проектов, направленных на создание в Сырдарьинской области животноводческих, птицеводческих и рыбоводческих хозяйств, строительство производственных мощностей по выпуску кормов, а также развитие хлопководства и семеноводства.
По итогам состоявшихся содержательных и конструктивных встреч достигнута договорённость об организации бизнес-миссий представителей указанных компаний в Сырдарьинскую область с целью более детальной проработки направлений возможного сотрудничества и практической реализации обсуждённых инициатив.