Хитойнинг Гуанчжоу шаҳрида Ўзбекистон Конституцияси куни нишонланди
Мамлакатимизнинг Гуанчжоудаги Бош консулхона томонидан Хитойнинг жанубий ҳудудларида вақтинчалик истиқомат қилаётган ватандошлар иштирокида Ўзбекистон Конституцияси қабул қилинган кун муносабати билан маданий тадбир ўтказилди, деб хабар қилмоқда “Дунё” АА мухбири.
Тадбирда Конституциянинг давлат ва жамият тараққиётидаги аҳамияти ҳамда фуқаролар ҳаётидаги ўрни ҳақида сўз юритилди. Бош қомусимизда инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатлари давлат фаолиятининг устивор йўналиши экани таъкидланди.
Ватандошлар билан ўтказилган мулоқот давомида, уларнинг таълим олиш, меҳнат фаолиятини амалга ошириш жараёнида юзага келаётган масалалар, консуллик-ҳуқуқий хизматларни янада такомиллаштириш, Хитойнинг меҳнат миграция билан боғлиқ сиёсати юзасидан фикр алмашилди. Дипломатлар тадбир иштирокчилари томонидан берилган саволларга батафсил жавоб берди.
Тадбир якунида мамлакатимизнинг бой маданий-тарихий меросини Хитойда тарғиб қилишни жадаллаштириш мақсадида ватандошлар билан 2026 йилда ташкил этиладиган тадбирлар режасини биргаликда ишлаб чиқишга келишиб олинди.

The Consulate General of Uzbekistan in Guangzhou hosted a cultural event marking the anniversary of the adoption of Uzbekistan’s Constitution, bringing together members of the Uzbek community temporarily residing in southern regions of China, reports Dunyo IA correspondent.
During the event, speakers underscored the pivotal role of the Constitution in the country’s state-building process, national development, and the daily lives of its citizens. It was emphasized that the protection of human rights, fundamental freedoms, and legitimate interests stands as a core priority of Uzbekistan’s governance.
In an open dialogue with members of the Uzbek community, participants discussed a range of issues related to education, employment conditions, and challenges encountered in their day-to-day activities in China. The conversation also touched on further improving consular and legal services, as well as China’s current policies on labour migration. Diplomats provided detailed responses to questions raised by attendees.
At the conclusion of the event, an agreement was reached to jointly draft an activity plan for 2026 aimed at intensifying efforts to promote Uzbekistan’s rich cultural and historical heritage in China.