Хитойнинг Гуанчжоу шаҳрида Ўзбекистон Конституцияси куни нишонланди
Мамлакатимизнинг Гуанчжоудаги Бош консулхона томонидан Хитойнинг жанубий ҳудудларида вақтинчалик истиқомат қилаётган ватандошлар иштирокида Ўзбекистон Конституцияси қабул қилинган кун муносабати билан маданий тадбир ўтказилди, деб хабар қилмоқда “Дунё” АА мухбири.
Тадбирда Конституциянинг давлат ва жамият тараққиётидаги аҳамияти ҳамда фуқаролар ҳаётидаги ўрни ҳақида сўз юритилди. Бош қомусимизда инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатлари давлат фаолиятининг устивор йўналиши экани таъкидланди.
Ватандошлар билан ўтказилган мулоқот давомида, уларнинг таълим олиш, меҳнат фаолиятини амалга ошириш жараёнида юзага келаётган масалалар, консуллик-ҳуқуқий хизматларни янада такомиллаштириш, Хитойнинг меҳнат миграция билан боғлиқ сиёсати юзасидан фикр алмашилди. Дипломатлар тадбир иштирокчилари томонидан берилган саволларга батафсил жавоб берди.
Тадбир якунида мамлакатимизнинг бой маданий-тарихий меросини Хитойда тарғиб қилишни жадаллаштириш мақсадида ватандошлар билан 2026 йилда ташкил этиладиган тадбирлар режасини биргаликда ишлаб чиқишга келишиб олинди.

В китайском городе Гуанчжоу состоялся «круглый стол», посвящённый 33-летию Конституции Узбекистана
Состоялся «круглый стол», посвящённый принятию Конституции Узбекистана, с участием соотечественников, обучающихся и занимающихся предпринимательской деятельностью в южных регионах Китая, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Участникам мероприятия рассказали о значении Конституции в развитии государства и общества, её роли в жизни граждан. Особое внимание было уделено тому, что в Основном законе нашей страны права, свободы и законные интересы человека поставлены в центр государственной деятельности.
Было отмечено, что Конституция закрепляет обязательства государства по защите личных, политических, экономических и социальных прав молодёжи, а также по поощрению их активного участия в общественной и государственной жизни.
В ходе диалога с соотечественниками были обсуждены вопросы, возникающие в процессе их обучения или трудовой деятельности, пути дальнейшего совершенствования консульско-правовых услуг, а также политика Китая в сфере трудовой миграции.
В завершение мероприятия была достигнута договоренность о совместной разработке календаря мероприятий с соотечественниками на 2026 год в целях ускорения продвижения богатого культурного и исторического наследия нашей страны в Китае.