O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasida o‘zaro vizadan ozod qilish to‘g‘risidagi Bitimning kuchga kirishiga oid
O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasida o‘zaro vizadan ozod qilish to‘g‘risidagi hukumatlararo Bitim (Chendu, 2024-yil 1-dekabr) kuchga kirishi uchun davlat ichki protseduralari tugallandi.
Ko‘rsatilgan xalqaro shartnomaning qoidalariga binoan, Bitim 2025-yil 1-iyundan eʼtiboran kuchga kiradi.
Bitim O‘zbekiston va Xitoy fuqarolarining ikki davlat hududiga o‘zaro vizasiz safarlariga doir masalalarni tartibga soladi.
Bitimga muvofiq, Tomonlar davlatlari fuqarolari ikki davlat hududlariga kirish, undan chiqish yoki tranzit qilish uchun har bir alohida bo‘lish muddati 30 kundan oshmaydigan muddatda va har qanday 180 kunlik davr ichida jami 90 kundan ortiq bo‘lmagan muddatda viza talablaridan ozod qilinadi.
Bunda Tomonlarning davlatlari hududiga har bir kirish va bo‘lish muddati 30 kundan oshmasligi lozim.
Agar fuqarolar 30 kundan ortiq qolishlari kerak bo‘lsa, ular kirish vizasini oldindan olishlari lozim.
Vizasiz rejim mehnat faoliyati, o‘qish va media faoliyati bilan shug‘ullanish, shuningdek, boshqa Tomon vakolatli organlarining oldindan roziligini talab qiladigan boshqa turdagi faoliyat bilan shug‘ullanishga nisbatan tatbiq etilmaydi.
Ko‘rsatilgan Bitim XXRning Gongkong va Makao maxsus maʼmuriy hududlariga tashrif buyurishga nisbatan amal qilmaydi.

On the entry into force of the Agreement between Uzbekistan and China on mutual visa exemption
Uzbekistan and China have completed all necessary legal steps for the entry into force of the intergovernmental Agreement on mutual visa exemption between Uzbekistan and China, signed in Chengdu on December 1, 2024.
The Agreement will officially take effect on June 1, 2025.
The Agreement regulates the issues of mutual visa-free travel of citizens of Uzbekistan and China to the territory of the two states.
Under this Agreement, citizens of both countries can travel to each other’s territory without a visa for up to 30 days per visit, and for a total of no more than 90 days within any 180-day period.
In this case, the period of each entry and stay in the territory of the States of Parties must not exceed 30 days.
If someone needs to stay longer than 30 days, they must apply for a visa in advance.
The visa-free policy does not cover work, study, media, or any other activity that requires special permission.