O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasida o‘zaro vizadan ozod qilish to‘g‘risidagi Bitimning kuchga kirishiga oid
O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasida o‘zaro vizadan ozod qilish to‘g‘risidagi hukumatlararo Bitim (Chendu, 2024-yil 1-dekabr) kuchga kirishi uchun davlat ichki protseduralari tugallandi.
Ko‘rsatilgan xalqaro shartnomaning qoidalariga binoan, Bitim 2025-yil 1-iyundan eʼtiboran kuchga kiradi.
Bitim O‘zbekiston va Xitoy fuqarolarining ikki davlat hududiga o‘zaro vizasiz safarlariga doir masalalarni tartibga soladi.
Bitimga muvofiq, Tomonlar davlatlari fuqarolari ikki davlat hududlariga kirish, undan chiqish yoki tranzit qilish uchun har bir alohida bo‘lish muddati 30 kundan oshmaydigan muddatda va har qanday 180 kunlik davr ichida jami 90 kundan ortiq bo‘lmagan muddatda viza talablaridan ozod qilinadi.
Bunda Tomonlarning davlatlari hududiga har bir kirish va bo‘lish muddati 30 kundan oshmasligi lozim.
Agar fuqarolar 30 kundan ortiq qolishlari kerak bo‘lsa, ular kirish vizasini oldindan olishlari lozim.
Vizasiz rejim mehnat faoliyati, o‘qish va media faoliyati bilan shug‘ullanish, shuningdek, boshqa Tomon vakolatli organlarining oldindan roziligini talab qiladigan boshqa turdagi faoliyat bilan shug‘ullanishga nisbatan tatbiq etilmaydi.
Ko‘rsatilgan Bitim XXRning Gongkong va Makao maxsus maʼmuriy hududlariga tashrif buyurishga nisbatan amal qilmaydi.

О вступлении в силу Соглашения между Узбекистаном и Китаем о взаимной отмене виз
Завершены внутригосударственные процедуры для вступления в силу межправительственного Соглашения о взаимной отмене виз между Узбекистаном и Китаем (Чэнду, 1 декабря 2024 года).
В соответствии с положениями названного международного договора, Соглашение вступит в силу с 1 июня 2025 года.
Соглашение регулирует вопросы взаимных безвизовых поездок граждан Узбекистана и Китая на территорию двух государств.
В соответствии с Соглашением, граждане государств Сторон освобождаются от визового требования для въезда, выезда или транзита по территориям двух государств на срок не более 30 дней за каждое отдельное пребывание и на общий период не более 90 дней в течение любого 180-дневного периода.
При этом срок каждого въезда и пребывания на территории государств Сторон не должен превышать 30 дней.
В случае необходимости пребывания граждан более 30 дней, нужно заранее оформить въездную визу.
Безвизовый режим не распространяется на трудовую деятельность, обучение и медийную деятельность, а также другие виды деятельности, требующие предварительного одобрения компетентных органов другой Стороны.
Вышеуказанное Соглашение не распространяется на посещение территории специальных административных районов КНР Гонконг и Макао.