Yevropa Ittifoqining tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha oliy vakili, Yevropa komissiyasi vitse-prezidenti bilan uchrashuv to`g`risida
27-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Yevropa Ittifoqining tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha oliy vakili, Yevropa komissiyasi vitse-prezidenti Kaya Kallas bilan uchrashdi.
Tomonlar ikki tomonlama va mintaqaviy aloqalarni yanada kengaytirish masalalari borasida fikr yuritdilar. Mintaqalar oʻrtasidagi hamkorlik jadal surʼatlar bilan yuksalib borayotganligi, koʻplab natijalarga erishilayotganligi va istiqbolda kengroq imkoniyatlar mavjudligi taʼkidlandi.
3-4 aprel kunlari Samarqand shahrida boʻlib oʻtadigan “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” ilk sammiti o‘zaro xalqlar farovonligi yoʻlida samarali aloqalarni mustahkamlashi va yangi imkoniyatlarga yoʻl ochishi mumkinligiga ishonch bildirildi.

Meeting with EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy / European Commission Vice-President
On March 27, Foreign Minister of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov met with EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy / European Commission Vice-President Kaja Kallas.
The parties discussed issues of further expanding bilateral and regional relations. It was noted that cooperation between the regions is growing rapidly, many results are being achieved, and there are broader opportunities in the future.
Confidence was expressed that the First «Central Asia – European Union» Summit, to be held in Samarkand on April 3-4, could strengthen effective ties for the well-being of our peoples and open the way to new opportunities.