Yevropa Ittifoqining tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha oliy vakili, Yevropa komissiyasi vitse-prezidenti bilan uchrashuv to`g`risida
27-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Yevropa Ittifoqining tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha oliy vakili, Yevropa komissiyasi vitse-prezidenti Kaya Kallas bilan uchrashdi.
Tomonlar ikki tomonlama va mintaqaviy aloqalarni yanada kengaytirish masalalari borasida fikr yuritdilar. Mintaqalar oʻrtasidagi hamkorlik jadal surʼatlar bilan yuksalib borayotganligi, koʻplab natijalarga erishilayotganligi va istiqbolda kengroq imkoniyatlar mavjudligi taʼkidlandi.
3-4 aprel kunlari Samarqand shahrida boʻlib oʻtadigan “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” ilk sammiti o‘zaro xalqlar farovonligi yoʻlida samarali aloqalarni mustahkamlashi va yangi imkoniyatlarga yoʻl ochishi mumkinligiga ishonch bildirildi.

О встрече с Верховным представителем по иностранным делам и политике безопасности, вице-президентом Европейской комиссии
27-марта министр иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов провёл встречу с Верховным представителем Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности, вице-президентом Европейской комиссии Каей Каллас.
Стороны обсудили вопросы дальнейшего расширения двусторонних и региональных отношений. Было отмечено, что сотрудничество между регионами стремительно развивается, достигаются многие результаты и открываются более широкие возможности в будущем.
Была выражена уверенность, что первый саммит «Центральная Азия – Европейский Союз», который пройдет в Самарканде 3-4 апреля, сможет укрепить эффективные отношения и открыть путь к новым возможностям для благосостояния народов.