Хитойнинг Гуандун провинцияси ишбилармон доиралари Ўзбекистонга ташриф буюради
Ўзбекистоннинг Гуанчжоу шаҳридаги Бош консулхонаси ташаббуси билан Чжуншань шаҳрида Ўзбекистон–Хитой ҳудудлараро ҳамкорлигини янада ривожлантиришга қаратилган қатор тадбирлар ташкил этилди, деб хабар қилмоқда “Дунё” АА мухбири.
Тадбирлар доирасида Чжуншань шаҳри раҳбарияти билан музокаралар ўтказилди. Унда савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни фаоллаштириш, шунингдек, Хитой делегациясининг Ўзбекистонга бўлажак ташрифини мазмунан бойитиш масалалари муҳокама қилинди.
Музокаралар чоғида Ўзбекистон вазирлик ва идораларида учрашувлар ташкил этиш, Ўзбекистон–Хитой бизнес-форумини ўтказиш, Гуанчжоу шаҳрида “Made in Uzbekistan” савдо уйини очиш ҳамда Ўзбекистон Фанлар академияси ва Бухоро вилояти билан стратегик шериклик тўғрисидаги битимларни имзолаш бўйича келишувларга эришилди.
Шунингдек, 15 дан ортиқ хитойлик компания вакиллари иштирокида “Ўзбекистон–Чжуншань: савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорлик” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди. Унинг доирасида мамлакатимиз ҳудудлари, эркин иқтисодий зоналар ва экспорт салоҳияти ҳақида тақдимотлар ўтказилди.
Технологик ва иқтисодий ҳамкорлик ассоциацияси раҳбарияти билан бўлиб ўтган музокараларда ўзаро бизнес-миссиялар тақвими келишиб олинди ҳамда жорий йил кузида Бухоро вилоятида Ўзбекистон–Хитой бизнес-форумини ташкил этиш режаси маъқулланди.
Мазкур келишувларнинг амалий ижроси икки мамлакат ҳудудлари ўртасидаги ишбилармонлик алоқаларини фаоллаштириш, ўзаро инвестициялар ҳажмини ошириш ва экспорт имкониятларини кенгайтиришга хизмат қилади.

Business community of China's Guangdong Province to visit Uzbekistan
General Consulate of Uzbekistan held a series of events in the city of Zhongshan, Guangdong Province, aimed at developing Uzbek-Chinese interregional cooperation, reports Dunyo IA correspondent.
During the talks with the city's leadership, parties discussed issues concerning the intensification of economic diplomacy and program of the upcoming visit of the municipal delegation to Uzbekistan.
Particular attention was paid to the substantive part of the visit, including holding meetings in relevant ministries, organizing a business forum and signing strategic partnership agreements with the Academy of Sciences and Bukhara Region.
In addition, a “roundtable” discussion on the topic “Uzbekistan – Zhongshan: Trade, economic and investment cooperation” was held with the participation of more than 15 Chinese companies. The participants were presented with the investment potential of Uzbekistan's regions and the opportunities within free economic zones. Following the meeting, an agreement was reached to develop business missions and elaborate mutually beneficial cooperation projects.
A schedule of business missions was also coordinated with the leadership of the Uzbekistan Economic Cooperation Association and plans were announced to hold a business forum in Bukhara Region in the autumn of this year.
Practical result of the negotiations was also a preliminary agreement on opening a “Made in Uzbekistan” trading house in the city of Guangzhou.