Ўзбекистон–Хитой ҳамкорлигини кенгайтириш бўйича янги келишувларга эришилди
Ўзбекистон Бош консулхонаси томонидан Наннинь шаҳрида Ўзбекистон–Хитой ҳудудлараро ҳамкорлигини янада ривожлантиришга қаратилган қатор тадбирлар ташкил этилди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Гуанси–Чжуан автоном райони Ташқи ишлар идораси раҳбарияти билан бўлиб ўтган музокараларда Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги ўзаро ҳамкорлик барча муҳим йўналишларда юқори суръатларда ривожланаётгани қайд этилди.
Томонлар Гуанси ва мамлакатимиз ҳудудлари ўртасида дўстона алоқаларни ўрнатиш тўғрисида меморандумни ишлаб чиқишга, шунингдек, тегишли олий таълим муассасалари ўртасида илмий-таълим алмашинувларини йўлга қўйишга келишиб олдилар.
Ишбилармонлик дастури доирасида Гуанси Халқаро савдога кўмаклашиш қўмитаси раиси билан музокаралар ҳамда Хитойнинг 20 дан ортиқ компанияси иштирокида “Ўзбекистон–Гуанси: савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорлик” мавзусида давра суҳбати ўтказилди.
Мулоқот чоғида қишлоқ хўжалиги ва агросаноат маҳсулотларини қайта ишлаш, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, электротехника ва туризм соҳаларида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш истиқболларига алоҳида эътибор қаратилди.
Таълим соҳасидаги келишувлар ташрифнинг муҳим натижаси бўлди. Гуанси қишлоқ хўжалиги касб-ҳунар университети президенти Ли Сянхун шу йил сентябрь–октябрь ойларида Навоий давлат педагогика институти ва Тошкент давлат аграр университетининг ўн нафар профессор-ўқитувчиси учун малака ошириш курсларини ташкил этишга тайёрлигини билдирди.
Учрашув якунида томонлар Ўзбекистон аграр соҳасига илғор тажрибаларни татбиқ этиш ва замонавий инновацион технологияларни жорий қилишга хизмат қиладиган мазкур олий таълим муассасалари ўртасида стратегик шериклик тўғрисидаги битимларни тайёрлашга келишиб олди.

Uzbekistan and China Reach Agreements on Joint Agro-Industrial and Investment Projects
Consulate-General of Uzbekistan held a series of events in the city of Nanning aimed at further strengthening interregional cooperation between Uzbekistan and China, reports Dunyo IA correspondent.
During talks with the leadership of the Foreign Affairs Office of the Guangxi Zhuang Autonomous Region, both sides noted the dynamic development of bilateral cooperation across key sectors.
The parties agreed to develop a memorandum on establishing friendly relations between the Guangxi Zhuang Autonomous Region and the regions of Uzbekistan. They also reached an agreement to launch academic and educational exchange programmes between relevant higher education institutions.
As part of the business agenda, negotiations were held with Council for the Promotion of International Trade of the autonomous region. A roundtable discussion titled “Uzbekistan–Guangxi: Trade, Economic and Investment Cooperation” was also organized, bringing together more than 20 Chinese companies.
Special attention was given to prospects for joint projects in agriculture, agro-processing, construction materials production, electrical engineering, and tourism.
A key outcome of the visit was progress in the field of education. Li Xianghong, President of Guangxi Agricultural Vocational University, expressed readiness to organize advanced training courses in September–October this year for ten lecturers from Navoi State Pedagogical Institute and Tashkent State Agrarian University.
Following the meetings, both sides agreed to prepare strategic partnership agreements between the mentioned universities, aimed at introducing advanced practices into Uzbekistan’s agricultural sector and promoting modern innovative technologies.