Ўзбекистон дипломатлари Хитойнинг Санья шаҳридаги ватандошлар билан очиқ мулоқот ўтказди
Юртимизнинг Гуанчжоу шаҳридаги Бош консулхонаси дипломатлари Санья шаҳрида истиқомат қилаётган Ўзбекистон фуқаролари билан қатор учрашувлар ўтказди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Хусусан, ҳуқуқбузарлик содир этганликда айбланиб, тергов ҳаракатлари олиб борилаётган даврда жазони ижро этиш муассасасида сақланаётган Ўзбекистон фуқароси билан консуллик учрашуви бўлиб ўтди. Учрашув давомида фуқароларни сақлаш шароитлари, соғлиғи, жисмоний ва руҳий ҳолати, қонуний ҳуқуқ ва манфаатларининг таъминланиши масалалари ўрганилди.
Бундан ташқари, ҳудудда таҳсил олаётган ва меҳнат фаолиятини амалга ошираётган Ўзбекистон фуқаролари иштирокида давра суҳбати ташкил этилди. Тадбир давомида Хитойнинг миграция ва меҳнат қонунчилиги талабларига, амалдаги ички қоида ва меъёрларга қатъий риоя қилиш зарурлигига алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашув иштирокчиларига Хитойда иш визасини расмийлаштириш тартиби, фуқаролик ҳолати далолатномаларини ёзиш (ФҲДЁ) органлари ҳужжатларини олиш, биометрик паспорт, нотариал хизмат кўрсатиш масалалари бўйича маълумотлар тақдим этилди.
Ташқи ишлар вазирлиги томонидан ишлаб чиқилган “Consular Services” мобил иловасининг афзалликлари тушунтирилиб, фуқаролар унинг имкониятларидан фаол фойдаланишга чақирилди.
Ўз навбатида, ватандошлар Бош консулхона томонидан ташкил этилаётган бундай учрашувлар уларнинг ҳуқуқий саводхонлигини ошириш ва консуллик-ҳуқуқий масалалар бўйича зарур маслаҳатлар олишда муҳим аҳамият касб этишини таъкидлади.

В китайском городе Санья состоялись встречи с соотечественниками
Дипломаты Генерального консульства нашей страны в городе Гуанчжоу провели ряд встреч с гражданами Узбекистана, проживающими в городе Санья, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В частности, состоялась консульская встреча с гражданином Узбекистана, обвиняемым в совершении правонарушения и содержащимся в пенитенциарном учреждении на период проведения следственных мероприятий. В ходе встречи были изучены условия его содержания, состояние здоровья, физическое и психологическое самочувствие, а также вопросы обеспечения его законных прав и интересов.
Кроме того, был организован «круглый стол» с участием граждан Узбекистана, обучающихся и осуществляющих трудовую деятельность в регионе. В ходе мероприятия особое внимание было уделено необходимости строгого соблюдения требований миграционного и трудового законодательства Китая, а также действующих внутренних правил и норм.
Участникам встречи была представлена информация о порядке оформления рабочей визы в Китай, получении документов органов записи актов гражданского состояния (ЗАГС), биометрического паспорта, а также по вопросам нотариального обслуживания.
Также были разъяснены преимущества мобильного приложения «Consular Services», разработанного Министерством иностранных дел Узбекистана, и граждан призвали активно пользоваться его возможностями.
В свою очередь, соотечественники отметили, что подобные встречи, организуемые Генеральным консульством, имеют важное значение для повышения их правовой грамотности и получения необходимых консультаций по консульско-правовым вопросам.