Тошкент халқаро инвестиция форуми Хитой ОАВ нигоҳида
Хитойнинг “Китай” журналида бўлажак V Тошкент халқаро инвестиция форуми (ТХИФ)га бағишланган мақола чоп этилди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Нашрда ёзилишича, форум аллақачон минтақадаги энг йирик ишбилармонлик майдонларидан бирига айланиб улгурган. ТХИФ давлатлар, халқаро сармоядорлар ва жаҳон бизнеси вакилларини бирлаштирувчи Марказий Осиёнинг муҳим инвестиция платформаси сифатида ўз ўрнини мустаҳкамлаган.
Мақолада форум иштирокчиларга давлат раҳбарлари, халқаро молия институтлари, суверен жамғармалар ва йирик корпорациялар раҳбарлари билан бевосита мулоқот қилиш имкониятини тақдим этиши таъкидланган.
Хусусан, ТХИФ-2026 дастури давлат раҳбарлари иштирокидаги ялпи мажлис, панель сессиялари, мавзули тақдимотлар ҳамда Ўзбекистоннинг саноат ва инвестиция салоҳияти кўргазмасини ўз ичига олади.
Журналда, шунингдек, 2025 йилда бўлиб ўтган IV Тошкент халқаро инвестиция форуми якунларини юқори баҳолаб, Ўзбекистоннинг минтақадаги муҳим инвестиция маркази сифатидаги ўрни тобора мустаҳкамланиб бораётгани қайд этилган.

Tashkent International Investment Forum in the focus of Chinese Media
The popular magazine “China” published an article titled “TIIF-2026: Shaping a New Investment Architecture for Central Asia”, dedicated to the upcoming V Tashkent International Investment Forum, reports Dunyo IA correspondent.
According to the publication, the forum will become one of the region's largest business platforms. It is noted that TIIF has established itself as a key investment platform in Central Asia, bringing together states, international investors, and representatives of global business.
The publication emphasizes that the forum provides participants with an opportunity for direct interaction with heads of state, international financial institutions, sovereign wealth funds, and major corporations. The TIIF-2026 program includes a plenary session featuring heads of state, panel sessions, thematic presentations and an exhibition showcasing the industrial and investment potential of Uzbekistan.
The magazine also noted the high praise received for the outcomes of the IV Tashkent International Investment Forum in 2025 and the growing role of Uzbekistan as a regional investment hub.