Тошкент халқаро инвестиция форуми Хитой ОАВ нигоҳида
Хитойнинг “Китай” журналида бўлажак V Тошкент халқаро инвестиция форуми (ТХИФ)га бағишланган мақола чоп этилди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Нашрда ёзилишича, форум аллақачон минтақадаги энг йирик ишбилармонлик майдонларидан бирига айланиб улгурган. ТХИФ давлатлар, халқаро сармоядорлар ва жаҳон бизнеси вакилларини бирлаштирувчи Марказий Осиёнинг муҳим инвестиция платформаси сифатида ўз ўрнини мустаҳкамлаган.
Мақолада форум иштирокчиларга давлат раҳбарлари, халқаро молия институтлари, суверен жамғармалар ва йирик корпорациялар раҳбарлари билан бевосита мулоқот қилиш имкониятини тақдим этиши таъкидланган.
Хусусан, ТХИФ-2026 дастури давлат раҳбарлари иштирокидаги ялпи мажлис, панель сессиялари, мавзули тақдимотлар ҳамда Ўзбекистоннинг саноат ва инвестиция салоҳияти кўргазмасини ўз ичига олади.
Журналда, шунингдек, 2025 йилда бўлиб ўтган IV Тошкент халқаро инвестиция форуми якунларини юқори баҳолаб, Ўзбекистоннинг минтақадаги муҳим инвестиция маркази сифатидаги ўрни тобора мустаҳкамланиб бораётгани қайд этилган.

Ташкентский международный инвестиционный форум в фокусе внимания китайских СМИ
Популярный журнал «Китай» опубликовал статью «TIIF-2026: Формирование новой инвестиционной архитектуры Центральной Азии», посвящённую предстоящему V Ташкентскому международному инвестиционному форуму, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По данным издания, форум станет одной из крупнейших деловых площадок региона. Отмечается, что TIIF закрепился в качестве ключевой инвестиционной платформы Центральной Азии, объединяющей государства, международных инвесторов и представителей глобального бизнеса.
В публикации подчёркивается, что форум предоставляет участникам возможность прямого взаимодействия с руководителями государств, международных финансовых институтов, суверенных фондов и крупнейших корпораций. Программа TIIF-2026 включает пленарное заседание с участием глав государств, панельные сессии, тематические презентации и выставку промышленного и инвестиционного потенциала Узбекистана.
Журнал также отметил высокую оценку итогов IV Ташкентского международного инвестиционного форума в 2025 году и растущую роль Узбекистана как инвестиционного центра региона.