Хитойда ўтган халқаро АКТ танловида Ўзбекистон жамоалари совриндор бўлди
Хитойнинг Шэньчжэнь шаҳрида ахборот-коммуникация технологиялари соҳасидаги иқтидорли ёшларни қўллаб-қувватлашга қаратилган “Huawei ICT Competition 2025–2026” халқаро танловининг финал босқичи бўлиб ўтди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
“Huawei ICT Competition 2025–2026” – жаҳоннинг етакчи олий ўқув юртлари талабалари ва ўқитувчиларини бирлаштирувчи АКТ соҳасидаги йирик халқаро таълим лойиҳаларидан бири ҳисобланади. Танлов иштирокчиларга касбий билим ва амалий кўникмаларни такомиллаштириш, илғор рақамли технологиялардан фойдаланган ҳолда инновацион ечимларни ишлаб чиқиш имкониятини тақдим этади.
Лойиҳа Хитойнинг миллий талабалар мусобақалари рўйхатига киритилган ва ЮНЕСКО Глобал малакалар академиясининг флагман дастури сифатида тан олинган.
Мусобақалар уч босқичда – миллий, минтақавий ва халқаро миқёсда ўтказилди. Б угалги мавсумда дунёнинг юздан ортиқ мамлакатидаги 2 мингдан зиёд олийгоҳдан 210 мингдан ортиқ талаба қатнашди.
Танловда Ўзбекистон шарафини Тошкент ахборот технологиялари университети, Тошкент шаҳридаги Инҳа университети ҳамда Тошкент шаҳридаги Турин политехника университети жамоалари ҳимоя қилди.
Иштирокчилар ўндан ортиқ танлов йўналишлари доирасида сунъий интеллект, булутли ҳисоблаш, ва бошқа замонавий рақамли технологияларни қўллаган ҳолда долзарб ижтимоий ва тижорий масалаларнинг технологик ечимларини ишлаб чиқди.
Хитой, Туркия, Швейцария, Чили, Покистон, Миср, Қатар, Нигерия каби 40 дан ортиқ давлатдан 179 та жамоа иштирок этган беллашув якунларига кўра, Ўзбекистон вакиллари юқори натижаларни қайд этди.
Хусусан, Тошкент ахборот технологиялари университети жамоаси “Practice Competition – Network Track” йўналишида биринчи ўринни қўлга киритди. Тошкент ахборот технологиялари университети, Тошкент шаҳридаги Инҳа университети ва Тошкент шаҳридаги Турин политехника университетининг бирлашган жамоаси эса “Practice Competition – Cloud Track” йўналишида учинчи ўринни эгаллади.
Қўлга киритилган натижалар ўзбекистонлик мутахассисларнинг ахборот технологиялари соҳасида юқори даражада тайёрлангани ва уларнинг халқаро майдондаги рақобатбардошлигининг навбатдаги тасдиғи бўлди.

Узбекские студенты успешно выступили на международном конкурсе в Шэньчжэне
В инновационном центре Китая состоялся финальный этап международного конкурса «Huawei ICT Competition 2025–2026», направленного на выявление и поддержку талантов в сфере информационных технологий, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Соревнования проводились по трехуровневой системе - национальный, региональный и глобальный этапы. В них приняли участие более 210 тысяч студентов из 2000 колледжей и университетов более чем 100 стран мира, включая команды Ташкентского университета информационных технологий, Инха и Туринского политехнического университета.
На более чем 10 направлениях конкурса команды представляли функциональные решения, имеющие социальную и коммерческую ценность, основанные на анализе повседневных проблем и использовании таких технологий, как искусственный интеллект, облачные вычисления, большие данные и другие.
На финальном этапе, в котором участвовали 179 команд из более чем 40 стран, включая Китай, Турцию, Швейцарию, Чили, Пакистан, Египет, Катар и Нигерию, представители нашей страны заняли следующие призовые места - команда Ташкентского университета информационных технологий заняла 1-е место на направлении «Practice Competition - Network Track», а совместная команда Ташкентского университета информационных технологий, Инха и Туринского политехнического университета - 3-е место на направлении «Practice Competition - Cloud Track».
«Huawei ICT Competition» - это крупное международное мероприятие, в котором участвуют студенты и преподаватели университетов со всего мира. Участники получают возможность укрепить свои знания в области ИКТ, развить практические навыки, а также стимулировать инновации с использованием новейших технологий и платформ. Конкурс входит в список национальных соревнований для студентов университетов Китая, а на глобальном уровне признан флагманской программой при поддержке ЮНЕСКО через Глобальную академию навыков.