Андижон вилояти ва Хитойнинг Хайнань провинцияси ўртасида биродарлик муносабатлари ўрнатилди
Андижон вилояти ҳокими Шуҳратбек Абдураҳмонов бошчилигидаги делегация амалий ташриф билан Хитойнинг Хайнань провинциясида бўлди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Хайнань провинцияси губернатори Лю Сяомин билан учрашувда ҳудудлараро ҳамкорликни изчил ривожлантириш, жумладан, савдо-иқтисодий, инвестициявий, таълим, тиббиёт ва туризм соҳаларида кооперация алоқаларини кенгайтириш бўйича келишувга эришилди.
Тадбир доирасида Андижон вилояти ва Хайнань провинцияси ўртасида биродарлик муносабатларини ўрнатиш тўғрисида меморандум имзоланди.
Мамлакатимизнинг Гуанчжоудаги Бош консулхонаси кўмагида ташкил этилган “Андижон – Хайнань: савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорлик” мавзусидаги форумда провинциянинг ташқи ишлар ва тижорат департаментлари, иқтисодий бирлашмалари раҳбарлари ҳамда 150 дан ортиқ етакчи маҳаллий компания вакиллари қатнашди.
Иштирокчилар эътиборига Андижон вилоятининг инвестициявий ва туристик салоҳияти ҳамда ҳудудда бизнес юритиш учун яратилган қулай шароитлар ҳақидаги тақдимотлар ҳавола этилди.
Вилоят делегациясининг қишлоқ хўжалиги, мебель ишлаб чиқариш, қурилиш материаллари, электротехника ва логистика соҳаларида фаолият юритувчи 15 дан ортиқ компания билан ўтказган музокаралари давомида Андижон вилоятида ўзаро манфаатли қўшма лойиҳаларни амалга ошириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Ташриф якунида провинциянинг иқтисодий тузилмалари ва турли тармоқларда фаолият юритувчи етакчи компанияларининг Андижон вилоятига бизнес-миссияларини ташкил этиш юзасидан келишиб олинди.

Андижанская область и китайская провинция Хайнань установили побратимские отношения
Делегация Андижанской области во главе с хокимом Шухратбеком Абдурахмановым посетила китайскую провинцию Хайнань с рабочим визитом, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ходе встречи с губернатором провинции Хайнань Лю Сяомином была достигнута договоренность о последовательном развитии межрегионального взаимодействия, включая расширение кооперационных связей в торгово-экономической, инвестиционной, образовательной, медицинской и туристической сферах.
Также в рамках мероприятия был подписан меморандум об установлении побратимских отношений между Андижанской областью и провинцией Хайнань.
На форуме «Андижан – Хайнань: торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество», организованном при содействии Генерального консульства в Гуанчжоу, приняли участие руководители департаментов иностранных дел и коммерции провинции, экономических объединений, а также более 150 ведущих местных компаний.
Участникам были представлены презентации инвестиционного и туристического потенциала Андижанской области, а также благоприятных условий для ведения бизнеса в регионе.
В ходе переговоров делегации области с более чем 15 компаниями, работающими в сферах сельского хозяйства, мебельного производства, строительных материалов, электротехники и логистики, были обсуждены перспективы реализации взаимовыгодных совместных проектов в Андижанской области и подписан ряд соглашений.
По итогам визита достигнута договорённость об организации бизнес-миссий экономических структур провинции и ведущих компаний, работающих в различных отраслях, в Андижанскую область, а также о реализации инвестиционных проектов.