Ўзбекистоннинг иқтисодий имкониятлари хитойлик тадбиркорларни қизиқтирмоқда
Мамлакатимизнинг Гуанчжоу шаҳридаги Бош консулхонаси томонидан “Guangdong General Chamber of Commerce” палатаси билан ҳамкорликда икки юздан ортиқ маҳаллий компаниялар иштирокида юртимиз иқтисодий имкониятларига бағишланган тақдимот ўтказилди, деб хабар қилмоқда “Дунё” АА мухбири.
Тадбир иштирокчиларига Ўзбекистон ривожланишининг иқтисодий кўрсаткичлари, туризм салоҳияти, имтиёз ва преференциялар тизими, ҳудудларимизнинг драйвер тармоқлари, истиқболли савдо ва инвестициявий лойиҳалар тўғрисида маълумот берилди.
Хитой компаниялари мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотларни юқори баҳолаб, хорижий компаниялар учун яратилган қулай ва хавфсиз ишбилармонлик муҳити ҳақида тўхталиб ўтди. Жорий этилган визасиз режим ҳамда қатор тўғридан-тўғри авиақатновларнинг мавжудлиги ўзаро алмашинувларни фаоллаштиришга, туризмни янада ривожлантиришга қўшимча имкониятлар яратишини таъкидлади.
“Guangdong General Chamber of Commerce” палатаси бош котиби Сун Жия ҳамда хитойлик ишбилармонлар билан ўтказилган икки томонлама учрашувларда Гуандун провинцияси етакчи компания ва ихтисослашган уюшмаларидан иборат делегацияларнинг мамлакатимиз ҳудудларига бизнес-миссияларини амалга оширишга келишиб олинди.

Экономические возможности Узбекистана заинтересовали китайских предпринимателей
Генеральное консульство нашей страны совместно с палатой «Guangdong General Chamber of Commerce» организовало презентацию экономического потенциала нашей страны с участием более 200 местных компаний, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Участникам мероприятия была представлена подробная информация об экономических показателях развития Узбекистана, туристическом потенциале, системе льгот и преференций для инвесторов, драйверных отраслях регионов, а также перспективных торговых и инвестиционных проектах.
Китайские компании высоко оценили проводимые в нашей стране реформы, отметив, что созданная для иностранных компаний благоприятная и безопасная деловая среда, введённый безвизовый режим, а также наличие ряда прямых авиарейсов создают дополнительные возможности для активизации взаимных обменов и дальнейшего развития туризма.
В ходе двусторонних встреч дипломатов с генеральным секретарём палаты «Guangdong General Chamber of Commerce» госпожой Сун Цзя и другими участниками была достигнута договорённость о расширении практико-ориентированного сотрудничества, а также об организации бизнес-миссий в регионы нашей страны с участием ведущих компаний и специализированных ассоциаций провинции Гуандун.