Ўзбек енгил саноат йўналишидаги делегациянинг Хитой провинцияларига ташрифи амалга оширилди
Ўзбекистон Енгил саноатни ривожлантириш агентлиги ва “Ўзчармсаноат” уюшмаси делегацияси Хитойнинг Гуандун, Фуцзянь, Чзецзянь провинцияларига ташриф буюрди, деб хабар қилмоқда “Дунё” АА мухбири.
Мамлакатимизнинг Гуанчжоудаги Бош консулхонаси кўмагида ташкил этилган учрашувларда тўқимачилик ва чарм саноати йўналишида ҳамкорликни кенгайтириш, янги истиқболли лойиҳаларни ишлаб чиқиш масалалари муҳокама қилинди.
Делегация вакиллари Гуанчжоу шаҳридаги “Guangda Trade City” ихтисослашган йирик улгуржи бозорида 20 дан ортиқ маҳаллий компанияларга “Ўзбекистон тўқимачилик ва чарм саноати имкониятлари” мавзусида тақдимот намойиш қилди.
Донгуан, Сямэнь, Вэнчжоу шаҳарларида ўтказилган учрашувларда Хитой компаниялари билан ҳамкорлик алоқаларини кенгайтириш, савдо ва инвестициявий келишувларни ишлаб чиқиш ҳамда бизнес доираларнинг ўзаро ҳамкорлик алмашинувларини фаоллаштириш юзасидан фикр алмашилди.

Узбекистан расширяет связи с китайскими компаниями
В рамках визита делегации Агентств развития легкой и кожевенной промышленности Узбекистана в Китай в провинциях Гуандун, Фуцзянь и Чжэцзян состоялся ряд двусторонних экономических мероприятий, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В частности, с целью расширения сотрудничества в сферах текстильной и кожевенной промышленности и разработки новых перспективных проектов на крупном специализированном оптовом рынке «Guangda Trade City» в Гуанчжоу состоялась презентация на тему «Возможности текстильной и кожевенной промышленности Узбекистана» и двусторонние встречи с участием более 20 местных компаний.
Также на встречах в Дунгуане, Сямэне и Вэньчжоу обсуждались вопросы расширения сотрудничества с китайскими компаниями, развития торгово-инвестиционных соглашений и активизации обмена между деловыми кругами.
Достигнуто соглашение о посещении Узбекистана в апреле-мае текущего года бизнес-миссиями представителей ведущих китайских ассоциаций и отраслевых компаний.