Гуанчжоу шаҳридаги ҳалқаро бизнес-форумда Ўзбекистоннинг савдо-иқтисодий ва инвестициявий имконияти намойиш қилинди
Гуанчжоу шаҳрида ўтказилган “Guangzhou SME Go Abroad” халқаро бизнес-форумида Ўзбекистон Бош консулхонаси дипломатлари ҳам иштирок этди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Халқаро савдони ривожлантиришга кўмаклашиш қўмитаси томонидан ташкил этилган ушбу форумда Хитойнинг 300 дан ортиқ компаниялари вакиллари қатнашди.
Тадбирда дипломатларимиз Ўзбекистоннинг барқарор ижтимоий-иқтисодий ривожланиш кўрсаткичлари, инвестицион жозибадорлик, ҳудудларнинг саноат салоҳияти, туризм индустрия имкониятлари, эркин иқтисодий зоналардаги имтиёз ва преференциялар тизими ҳақида маълумот берди.
Форум иштирокчилари Ўзбекистонда амалга оширилаётган изчил ислоҳотларни юқори баҳолади. Мамлакатимизнинг минтақадаги стратегик жойлашуви, инвесторлар учун яратилган қулай ва хавфсиз тадбиркорлик муҳити ҳамда ривожланган инфраструктураси хитойлик компаниялар учун кенг имкониятлар очиб бераётгани алоҳида таъкидланди.
“Guangzhou CCPIT” раиси ўринбосари Чжоу Сияофень билан ўтказилган музокараларда ҳамкорликни янада кенгайтириш, мамлакатимизга Хитой бизнес доира вакилларининг ташрифини амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.

В китайском городе Гуанчжоу состоялась презентация торгово-экономического и инвестиционного потенциала Узбекистана
В рамках бизнес-форума «Guangzhou SME Go Abroad», организованного Комитетом по содействию развитию международной торговли города Гуанчжоу (Guangzhou CCPIT), Генеральным консульством была проведена презентация, посвящённая экономическим возможностям нашей страны, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В мероприятии, прошедшем с участием более 300 китайских компаний, была представлена информация об основных показателях устойчивого социально-экономического развития Узбекистана, его инвестиционной привлекательности, промышленном потенциале регионов, возможностях туристической индустрии, а также системе льгот и преференций в свободных экономических зонах.
Участники форума отметили значимость последовательных реформ, реализуемых в Узбекистане. Было особо отмечено, что стратегическое расположение страны в регионе, созданная для инвесторов благоприятная и безопасная деловая среда, а также развитая инфраструктура открывают широкие возможности для китайских компаний.
В ходе переговоров с заместителем председателя «Guangzhou CCPIT» Чжоу Сяофэн были обсуждены вопросы расширения сотрудничества, ориентированного на достижение практических результатов, а также организации групповых визитов представителей деловых кругов в Узбекистан.