Ўзбекистон Президенти Америка бизнеси билан стратегик шерикликнинг янги йўналишларини кўрсатиб ўтди
Вашингтон шаҳрига амалий ташрифнинг ишбилармонлик дастури якунида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев АҚШнинг етакчи компаниялари, инвестиция фондлари ва молия институтлари вакиллари билан учрашув ўтказди.
Тадбирда АҚШ савдо вазири Ховард Латник, Президентнинг махсус ёрдамчиси Рикки Гил, Президентнинг махсус вакили Паоло Замполли, қишлоқ хўжалиги вазири ўринбосари Стивен Ваден, шунингдек, Америка – Ўзбекистон савдо палатаси раҳбарлари, “Traxys”, “FLSmidth”, “BCG”, “Meta”, “Google”, “Amazon”, “Boeing”, “Air Products”, “Axiom Space”, “Cove Capital”, “Freeport-McMoRan”, “Orion CMC”, “Cargill Cotton”, “John Deere”, “Honeywell”, “Valmont Industries”, “Flowserve Corporation” каби йирик корпорация ва компанияларнинг юқори даражадаги менежерлари иштирок этди.
Учрашув аввалида Ўзбекистон етакчиси сўнгги 8 йил ичида АҚШ билан товар айирбошлаш ҳажми 4 баробар ошгани, мамлакатимизда АҚШнинг 300 дан ортиқ компанияси муваффақиятли фаолият юритаётганини таъкидлади.
Президентимиз ҳамкорликнинг бугунги даражаси биргаликдаги ишларга кенг истиқбол очадиган янги босқичнинг бошланиши эканини алоҳида таъкидлади. АҚШ Президенти Дональд Трамп билан бўлажак учрашувда иқтисодий ҳамкорликнинг аниқ йўналишлари ва янги қўшма ташаббуслар муҳокама қилиниши қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида икки мамлакат ўртасидаги стратегик шерикликнинг устувор йўналишларини кўрсатиб ўтди.
2030 йилга бориб Ўзбекистонда 18-20 гигаваттлик қайта тикланувчи қувватларга эга янги энергетика тизими яратилади, электр энергиясининг ярмидан кўпи қуёш ва шамол энергияси ҳисобидан ишлаб чиқарилади.
Шу маънода, Ўзбекистон ва АҚШ уран, мис, вольфрам, молибден ва графит қазиб олиш ҳамда чуқур қайта ишлашни ривожлантиради. Ишончли етказиб бериш занжирларини яратиш ва АҚШнинг илғор қайта ишлаш технологияларини жорий этиш режалаштирилган.
Бундан ташқари, автомобиль ва темир йўллар, терминаллар ва аэропортларни модернизация қилиш бўйича кенг кўламли дастур амалга оширилмоқда. 2030 йилгача транспорт инфратузилмасини ривожлантиришга 12 миллиард доллардан зиёд маблағ йўналтириш режалаштирилган.
АҚШнинг “Google”, “Meta”, “NVIDIA” компаниялари билан рақамли ҳамкорлик кенгаймоқда. Apple Pay ва Google Pay тўлов тизимларини жорий этиш, Рақамли академия ва стартап-хаблар тармоғини яратиш шулар жумласидан.
Бундай лойиҳаларни илгари суриш ва молиявий қўллаб-қувватлаш учун DFC корпорацияси ҳамда АҚШ Эксимбанки жалб қилиниши айтилди.
Якунда Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев АҚШ компанияларининг инвестиция ташаббусларини шахсан қўллаб-қувватлашга тайёрлигини билдириб, Ўзбекистон хорижий инвесторлар учун ишончли ҳамкор ва муваффақият кафолати бўлиб қолишини таъкидлади.

President of Uzbekistan highlights new areas of strategic partnership with American business
At the conclusion of the business program of his working visit to Washington, D.C., President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with representatives of leading American companies, investment funds, and financial institutions.
The event was attended by US Secretary of Commerce Howard Lutnick, Special Assistant to the U.S. President Ricky Gill, Special Envoy to the President Paolo Zampolli, Deputy Secretary of Agriculture Stephen Vaden, as well as leaders of the American-Uzbek Chamber of Commerce and top managers of major corporations such as Traxys, FLSmidth, BCG, Meta, Google, Amazon, Boeing, Air Products, Axiom Space, Cove Capital, Freeport-McMoRan, Orion CMC, Cargill Cotton, John Deere, Honeywell, Valmont Industries, Flowserve Corporation, and many others.
At the beginning of the meeting, the leader of Uzbekistan noted that over the past eight years, trade turnover with the United States has grown fourfold, and more than 300 American companies are successfully operating in our country.
The President emphasized that the current level of cooperation is only the beginning of a new stage, opening up wide prospects for joint work. He noted that during the upcoming meeting with President of the United States Donald Trump, specific areas of economic interaction and new joint initiatives will be discussed.
In his address, the Head of State outlined the priority areas of strategic partnership between the two countries.
By 2030, Uzbekistan aims to establish a next-generation energy system with 18–20 gigawatts of renewable capacity, more than half of all electricity will be generated from solar and wind sources.
In this context, Uzbekistan and the United States will develop the extraction and deep processing of uranium, copper, tungsten, molybdenum, and graphite. It’s planned to build reliable supply chains and implement advanced American processing technologies.
In addition, a large-scale program is being implemented to modernize roads, railways, terminals, and airports. By 2030, more than $12 billion is planned to be invested in the development of transport infrastructure.
Digital cooperation with American companies Google, Meta and NVIDIA is expanding, including the implementation of Apple Pay and Google Pay, creation of a Digital Academy, and a network of startup hubs.
It was noted that the DFC Corporation and the U.S. Exim Bank will be involved in promoting and financially supporting such projects.
In conclusion, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev expressed readiness to personally support investment initiatives of American companies, emphasizing that Uzbekistan remains a reliable partner and a guarantor of success for foreign investors.