Ўзбекистон Президенти Венгрия ишбилармонлари билан ҳамкорликнинг янги кун тартибини таклиф қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Будапештга расмий ташрифи Венгриянинг йирик компания ва банклари раҳбарлари билан учрашувдан бошланди.
Венгрия томонидан “OTP Bank”, “BDPST Group”, “4iG”, “Indotek”, “MVM”, “Duna Group”, “MOL Group”, “H2O Consortium”, “Inpark”, “Wizz Air” ва бошқа кўплаб компанияларнинг топ-менежерлари ва таъсисчилари иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида расмий ташриф Венгрия ишбилармонлари билан учрашувдан бошланаётгани рамзий маънога эга эканини таъкидлади.
Венгриянинг Ўзбекистон иқтисодиётига тўғридан-тўғри инвестициялари жадал ўсиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Масалан, “OTP Bank” Ўзбекистоннинг йирик банкларидан бирини сотиб олиб, мамлакатимиз молия бозорида барқарор ўрин эгаллади.
Компаниянинг автокредитлашни ривожлантириш учун қўшма компания ташкил этиш, бизнесни молиялаштириш дастурини йўлга қўйиш, йирик паррандачилик кластерини қуриш бўйича янги режалари қўллаб-қувватланди.
Саноат кооперациясини кенгайтириш ва илғор технологиялар трансферини рағбатлантириш мақсадида Тошкент вилоятида Европа компаниялари учун махсус саноат зонаси ташкил этилмоқда. Ушбу ҳудудни бошқариш Венгриянинг “Inpark” операторига берилади.
Иқтисодий шерикликни кенгайтириш мақсадида Ўзбекистон Президенти қатор устувор йўналишларни кўрсатиб ўтди. Қўшма лойиҳаларни биргаликда молиялаштириш ва тайёр маҳсулотларни учинчи мамлакатларнинг истиқболли бозорларига экспорт қилишни қўллаб-қувватлаш шулар жумласидан.
Транспорт жиҳатидан ўзаро боғлиқликни кучайтириш, хусусан, юк ташишни кўпайтириш ва икки мамлакат ўртасида тўғридан-тўғри авиақатновларни ривожлантириш муҳимлиги таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари Венгрия компанияларининг қўшма лойиҳаларни амалга оширишга қизиқишини юксак баҳолади. Ўз навбатида, бизнес вакиллари ҳамкорликни кенгайтириш бўйича таклиф ва режаларини билдирди.
Учрашувда транспорт ва йўл инфратузилмасини модернизация қилиш, логистика марказлари ва коммунал тармоқларни барпо этиш, қурилиш материаллари, тайёр тўқимачилик, кимё, фармацевтика маҳсулотлари ишлаб чиқариш каби йўналишларда янги лойиҳаларни амалга ошириш бўйича келишувларга эришилди.
Сўзининг якунида давлатимиз раҳбари бундай учрашувларни мунтазам ўтказиб боришни таклиф этди.
- Биз мамлакатларимиз ишбилармон доиралари ўртасидаги мустаҳкам алоқаларни ривожлантириш учун барча шароитларни яратамиз, - деди Ўзбекистон Президенти.
Тадбир якунида давлатимиз раҳбари ҳузурида устувор инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш бўйича битимлар алмашиш маросими бўлди.

President of Uzbekistan proposes a new agenda of business cooperation with Hungary
The official visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Budapest began with a meeting with the heads of Hungary’s largest companies and banks.
The Hungarian side was represented by top executives and founders of OTP Bank, BDPST Group, 4iG, Indotek, MVM, Duna Group, MOL Group, H2O Consortium, Inpark, Wizz Air, and many others.
In his speech, the President of Uzbekistan emphasized the symbolic significance of starting his official visit with a meeting with representatives of Hungarian business.
Satisfaction with the dynamic growth of direct Hungarian investments in Uzbekistan’s economy was expressed. For instance, OTP Bank previously acquired one of Uzbekistan’s major banks and has established a strong position in the country’s financial market.
New OTP plans were supported, including the creation of a joint venture to develop auto lending, the launch of a business financing program, and the construction of a large-scale poultry cluster.
To expand industrial cooperation and encourage the transfer of advanced technologies, a special industrial zone for European companies is being established in the Tashkent region. The management of this zone will be entrusted to the Hungarian operator Inpark.
To further strengthen economic partnership, the President of Uzbekistan outlined several priority areas, including co-financing of joint projects and support for the export of finished products to promising third-country markets.
The importance of enhancing transport connectivity was highlighted, particularly through increasing cargo transportation and developing direct air links between the two countries.
The President of Uzbekistan highly appreciated the interest shown by Hungarian companies in implementing joint projects. In turn, business representatives presented their proposals and plans for expanding the partnership.
During the meeting, agreements were reached on the implementation of new projects in areas such as the modernization of transport and road infrastructure, construction of logistics centers and utility networks, production of building materials, finished textiles, chemical products, and pharmaceuticals.
In conclusion, the President proposed holding meetings in this format on a regular basis.
- “We will create all the necessary conditions for the development of strong ties between the business communities of our countries”, - assured the President of Uzbekistan.
At the end of the event, in the presence of the President, a ceremony was held for the exchange of agreements on the implementation of priority investment projects.