Қурилиш материаллари тармоғидаги режалар тақдимот қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 19 май куни қурилиш материаллари саноатидаги ишлар ва асосий вазифаларга оид тақдимот билан танишди.
Аҳоли сони ўсиб, урбанизация кенгайиб бораётгани сифатли қурилиш материалларига талабни йилдан йилга ошираяпти. Тармоқ шунга мос равишда ривожлантириб борилмоқда. Кўплаб лойиҳалар амалга оширилиб, ҳозирги кунда 10 мингга яқин корхона фаолият юритмоқда.
Бу йил биринчи чоракда ишлаб чиқариш 8 фоизга, экспорт эса 11 фоизга ўсди. Инвестиция дастури доирасида 500 миллион долларлик 9 та йирик лойиҳа ишга тушди. Душанбе, Кобул ва Филадельфия шаҳарларида “Ўзбекистон савдо уйи” ташкил этилди.
Ҳали олдинда режалар кўп. Йил якунигача 2,4 миллиард долларлик 312 та лойиҳани бажариб, 16 минг юқори даромадли иш ўрни яратиш, ишлаб чиқариш миқдорини 53 триллион сўмга, экспортни 1,2 миллиард долларга етказиш мўлжалланган.
Тақдимотда мутасаддилар ушбу кўрсаткичларга эришиш чора-тадбирлари юзасидан ахборот берди.
Давлатимиз раҳбари соҳада сифат, таннарх ва қурилиш маданияти энг долзарб масала эканини таъкидлади. Замонавий технологияларни жорий этиб, маҳаллий маҳсулотларнинг рақобатбардошлигини ошириш, юртимиздаги бунёдкорлик ишларида улардан кенгроқ фойдаланиш вазифалари кўрсатиб ўтилди.
Бунга эришишда илм-фан ва амалий ишланмалар муҳим. Шу мақсадда соҳа бўйича “R&D” тадқиқотлар маркази очилди, Германиядан маслаҳатчи жалб қилинди.
Мисол учун, ариқ ва канал юзалари учун ўрамли бетон қопламаси тайёрлаш технологияси бўйича иш бошланган. Натижада бетонлашга кетадиган вақт ва харажат 10 фоизга, сув сарфи 3-5 фоизга камайиши ҳисоб-китоб қилинган.
Президентимиз геология ва илмга катта эътибор қаратиб, ички ва ташқи бозорлар учун юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар етказиб бериш зарурлигини таъкидлади. Энергия ва ресурс сарфи юқори йўналишларни таҳлил қилиб, тежамкор инновацион ечимларни қўллаш муҳимлиги қайд этилди.
Ўтган йили тармоқдаги йирик корхоналар энергия аудитидан ўтказилганда 300 миллион киловатт соат иқтисод қилиш имконияти аниқланган. Бундай корхоналарда технологияни янгилаш ҳамда иш тартибини оқилона ташкил этиш орқали харажатларни камайтириш мумкинлиги айтилди.
“Шаффоф қурилиш” платформасида қурилиш материаллари корхоналари реестрини ташкил қилиб, у орқали сифат назоратини таъминлаш вазифаси қўйилди.

Представлены планы в сфере строительных материалов
Президент Шавкат Мирзиёев 19 мая ознакомился с презентацией о состоянии дел и приоритетных задачах в индустрии строительных материалов.
Рост численности населения и расширение урбанизации ежегодно увеличивают спрос на качественные строительные материалы. В соответствии с этим развивается и сама отрасль: реализуются многочисленные проекты, в настоящее время функционируют почти 10 тысяч предприятий.
В первом квартале текущего года объем производства вырос на 8 процентов, экспорт — на 11 процентов. В рамках инвестиционной программы были запущены 9 крупных проектов на сумму 500 миллионов долларов. В городах Душанбе, Кабуле и Филадельфии открыты торговые дома Узбекистана.
Однако впереди стоит еще множество задач. До конца года планируется реализовать 312 проектов на общую сумму 2,4 миллиарда долларов, создать 16 тысяч высокооплачиваемқх рабочих мест, довести объем производства до 53 триллионов сумов, а экспорт — до 1,2 миллиарда долларов.
В ходе презентации ответственные лица доложили о мерах, направленных на достижение этих показателей.
Глава государства особо подчеркнул, что вопросы качества, себестоимости и культуры строительства являются самыми актуальными в отрасли. Поставлена задача внедрять современные технологии, повышать конкурентоспособность отечественной продукции и активнее использовать ее в строительстве внутри страны.
На этом пути важную роль играют наука и прикладные разработки. В этой связи был создан научно-исследовательский центр R&D, привлечен эксперт из Германии.
В качестве примера приведена начатая работа по производству рулонных бетонных покрытий для оросительных каналов и арыков. Расчеты показывают, что при этом можно сократить затраты времени и средств на бетонирование на 10 процентов, а расход воды — на 3–5 процентов.
Президент также обратил внимание на необходимость поставки продукции с высокой добавленной стоимостью как на внутренний, так и на внешний рынок, подчеркнув важность геологии и научного подхода. Указано на необходимость анализа энерго- и ресурсозатратных направлений и применения эффективных инновационных решений.
Так, по результатам энергоаудита крупных предприятий отрасли, проведенного в прошлом году, было выявлено, что можно сэкономить до 300 миллионов киловатт-часов. Подчеркнуто, что снижение затрат возможно за счет обновления технологий и рациональной организации производственного процесса.
Поставлена задача создать реестр предприятий по производству строительных материалов на платформе «Шаффоф курилиш» и через него обеспечить контроль за качеством продукции.