Ўзбекистон ва Франция етакчилари икки томонлама муносабатларни стратегик шериклик даражасига олиб чиқдилар
Елисей саройида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Франция Республикаси Президенти Эммануэль Макроннинг музокаралари бўлиб ўтди.
Давлат раҳбарлари кўп қиррали Ўзбекистон-Франция муносабатларини янада ривожлантириш ва мустаҳкамлаш масалаларини юзма-юз ва делегациялар иштирокида атрофлича муҳокама қилдилар.
Икки мамлакат етакчиларининг 2023 йил ноябрь ойида Самарқанд шаҳрида ўтган учрашуви давомида эришилган келишувлар амалга оширилаётгани мамнуният билан қайд этилди.
Турли даражаларда фаол мулоқотлар давом этмоқда. Ўтган йилда товар айирбошлаш ҳажми илк бор 1 миллиард евродан ошди, қўшма корхоналар сони 4 баробар кўпайди.
Юртимизда Франциянинг “Orano”, “EDF”, “Total”, “SUEZ”, “Voltalia”, “Veolia” ва кўплаб бошқа етакчи компаниялари муваффақиятли иш олиб бормоқда. Франция тараққиёт агентлиги билан ҳамкорлик янги сифат касб этди, у билан янги Ҳамкорлик дастури қабул қилинмоқда.
Ташрифга тайёргарлик доирасида Ҳукуматлараро комиссия йиғилиши ва "MEDEF" бизнес миссияси самарали ўтди, Ишбилармонлар палатаси ўз ишини бошлади.
Шу кунларда Париж, Тулуза, Лион ва Ницца шаҳарларида ҳудудларнинг фаол иштирокида қўшма тадбирлар ўтказилмоқда. Куни кеча қўшма тиббиёт форуми ҳамда фан ва таълим бўйича конференция, Ўзбекистоннинг туризм салоҳияти ва маданиятига бағишланган тақдимотлар ўтказилди. Гретц-Арменвиль шаҳрида буюк аллома Абу Райҳон Беруний бюсти очилди.
Савдо-иқтисодий ва инвестиция-молиявий соҳаларда ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш, Франциянинг етакчи компания ва корхоналари билан кооперация лойиҳаларини илгари суришга устувор аҳамият қаратилди.
Бу галги саммитга янги Инновация ва саноат шериклиги дастури тайёрланган. Муҳим минерал хомашё ресурсларини қазиб олиш ва қайта ишлаш, энергетика, инфратузилмани ривожлантириш, транспорт ва бошқа тармоқларда умумий қиймати 6,5 миллиард евролик қўшма лойиҳаларни илгари суриш кўзда тутилган.
Умуман, қўшма лойиҳалар портфели 12 миллиард евродан зиёдни ташкил этмоқда.
Шу маънода, молиявий қўллаб-қувватлаш воситаларини кенгайтириш муҳимлиги таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари узоқ муддатли кооперация алоқаларини йўлга қўйишга кўмаклашиш мақсадида Ўзбекистон-Франция инвестиция кенгашини таъсис этиш ва унинг биринчи йиғилишини жорий йил июнь ойида Тошкент инвестиция форуми доирасида ўтказишни таклиф этди.
Ҳудудлараро алоқаларни рағбатлантириш мақсадида келгуси йилда Самарқанд шаҳрида икки мамлакат ҳудудларининг биринчи форумини ўтказишга келишиб олинди.
Етакчилар гуманитар йўналишдаги амалий ҳамкорликни кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратдилар. Париж шаҳрида Савицкий музейи тўпламидаги авангард асарлар кўргазмасини ташкил этиш, маданий ёдгорликларни сақлаш ва реставрация қилиш бўйича ҳамкорлик учун мамлакатимизда Франция мероси институти ваколатхонасини очиш режалари қўллаб-қувватланди.
Жорий йилда Тошкент шаҳрида Франциядан тажрибали мутахассисларни жалб қилган ҳолда Ўзбекистон-Франция университети очилиши таълим соҳасидаги асосий келишув бўлгани таъкидланди. Француз тили ўқитувчиларини тайёрлаш соҳасида ҳам самарали ҳамкорлик давом эттирилади.
Ишбилармонлик, туризм ва маданий алмашинувларни фаоллаштириш мақсадида томонлар тўғридан-тўғри авиақатновлар сонини кўпайтириш масаласини кўриб чиқадилар.
Давлат раҳбарлари халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашдилар. Кўп томонлама ташкилотлар доирасида бир-бирини қўллаб-қувватлашни давом эттириш, терроризм, экстремизм, радикализм, кибержиноятчилик ва хавфсизликка таҳдид солаётган бошқа замонавий хатарларга қарши курашишда саъй-ҳаракатларни бирлаштириш муҳим экани таъкидланди.
Тизимли мулоқотни йўлга қўйиш ва мувофиқлаштириш мақсадида ташқи ишлар вазирликлари бошчилигида иқтисодий идораларни жалб қилган ҳолда Стратегик режалаштириш гуруҳини тузишга келишиб олинди.
Музокаралар якунида давлат раҳбарлари икки мамлакат ўртасида стратегик шериклик муносабатларини ўрнатиш тўғрисида тарихий қарорга келдилар.
Учрашув якунида Президент Шавкат Мирзиёев Президент Эммануэль Макронни ўзи учун қулай вақтда жавоб ташрифи билан Ўзбекистонга келишга таклиф этди.

Leaders of Uzbekistan and France elevate bilateral relations to the level of strategic partnership
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the French Republic Emmanuel Macron held talks at the Elysee Palace.
The heads of state discussed in tete-a-tete format and with the participation of delegations the issues of further developing and strengthening Uzbek-French multifaceted relations.
The practical implementation of the agreements reached during the previous summit of the leaders of the two countries in Samarkand in November 2023 was noted with satisfaction.
Active contacts at various levels continue. The trade turnover last year for the first time exceeded 1 billion euros, the number of joint ventures has increased 4 times.
Such French business leaders as Orano, EDF, Total, SUEZ, Voltalia, Veolia and many others are successfully working in our country. Cooperation with the French Development Agency has gained a new quality, and a new Cooperation Program is being adopted.
As part of the preparations for the visit, a meeting of the Intergovernmental Commission and the MEDEF business mission were fruitfully held, and the Business Chamber began its work.
These days there are joint events in Paris, Toulouse, Lyon and Nice with active participation of the regions. The day before, joint medical forum and conference on science and education, presentations of tourism potential and culture of Uzbekistan were held. A bust of the great scientist Abu Rayhon Beruni was unveiled in the city of Gretz-Armainvilliers.
Priority attention is given to expanding mutually beneficial cooperation in trade and economic, investment and financial spheres, promotion of cooperation projects with leading companies and enterprises of France.
A new Program of Innovative and Industrial Partnership has been prepared for this summit. It is envisaged to promote joint projects in the field of mining and processing of critical minerals, energy, infrastructure development, transportation and other sectors for the amount of 6.5 billion euros.
Overall, the portfolio of joint projects exceeds 12 billion euros.
In this context, the importance of expanding financial support instruments was emphasized.
In order to promote the establishment of long-term cooperative ties, the Head of our state proposed to create an Uzbek-French Investment Council and hold its first meeting on the margins of the Tashkent Investment Forum in June this year.
To stimulate interregional contacts, the two leaders agreed to hold the first Forum of Regions of the two countries in Samarkand next year.
The leaders attached special importance to enhancing practical cooperation in the humanitarian dimension. Plans to organize an exhibition of avant-garde art from the Savitsky Museum collection in Paris, open a representative office of the French Heritage Institute in our country for partnership in the field of preservation and restoration of cultural monuments were supported.
The main agreement in the field of education was the opening of the Uzbek-French University in Tashkent this year with the involvement of experienced specialists from France.
Productive cooperation in the field of training French language teachers will also be continued.
In order to intensify business, tourism and cultural exchanges, the sides will consider the issue of increasing the frequency of direct flights.
The heads of state also exchanged views on the current international and regional agenda. The sides stressed the importance of continuing mutual support within the framework of multilateral organizations, joining efforts in combating terrorism, extremism, radicalism, cybercrime and other modern security challenges.
In order to establish a systemic dialogue and “synchronize the clock” it was agreed to create a Strategic Planning Group headed by the Ministries of Foreign Affairs with the involvement of economic agencies.
Following the talks, the heads of state made a historic decision to establish strategic partnership relations between the two countries.
At the end of the meeting, President Shavkat Mirziyoyev invited President Emmanuel Macron to pay a return visit to Uzbekistan at a convenient time.