Ўзбекистон ва Франция етакчилари икки томонлама муносабатларни стратегик шериклик даражасига олиб чиқдилар
Елисей саройида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Франция Республикаси Президенти Эммануэль Макроннинг музокаралари бўлиб ўтди.
Давлат раҳбарлари кўп қиррали Ўзбекистон-Франция муносабатларини янада ривожлантириш ва мустаҳкамлаш масалаларини юзма-юз ва делегациялар иштирокида атрофлича муҳокама қилдилар.
Икки мамлакат етакчиларининг 2023 йил ноябрь ойида Самарқанд шаҳрида ўтган учрашуви давомида эришилган келишувлар амалга оширилаётгани мамнуният билан қайд этилди.
Турли даражаларда фаол мулоқотлар давом этмоқда. Ўтган йилда товар айирбошлаш ҳажми илк бор 1 миллиард евродан ошди, қўшма корхоналар сони 4 баробар кўпайди.
Юртимизда Франциянинг “Orano”, “EDF”, “Total”, “SUEZ”, “Voltalia”, “Veolia” ва кўплаб бошқа етакчи компаниялари муваффақиятли иш олиб бормоқда. Франция тараққиёт агентлиги билан ҳамкорлик янги сифат касб этди, у билан янги Ҳамкорлик дастури қабул қилинмоқда.
Ташрифга тайёргарлик доирасида Ҳукуматлараро комиссия йиғилиши ва "MEDEF" бизнес миссияси самарали ўтди, Ишбилармонлар палатаси ўз ишини бошлади.
Шу кунларда Париж, Тулуза, Лион ва Ницца шаҳарларида ҳудудларнинг фаол иштирокида қўшма тадбирлар ўтказилмоқда. Куни кеча қўшма тиббиёт форуми ҳамда фан ва таълим бўйича конференция, Ўзбекистоннинг туризм салоҳияти ва маданиятига бағишланган тақдимотлар ўтказилди. Гретц-Арменвиль шаҳрида буюк аллома Абу Райҳон Беруний бюсти очилди.
Савдо-иқтисодий ва инвестиция-молиявий соҳаларда ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш, Франциянинг етакчи компания ва корхоналари билан кооперация лойиҳаларини илгари суришга устувор аҳамият қаратилди.
Бу галги саммитга янги Инновация ва саноат шериклиги дастури тайёрланган. Муҳим минерал хомашё ресурсларини қазиб олиш ва қайта ишлаш, энергетика, инфратузилмани ривожлантириш, транспорт ва бошқа тармоқларда умумий қиймати 6,5 миллиард евролик қўшма лойиҳаларни илгари суриш кўзда тутилган.
Умуман, қўшма лойиҳалар портфели 12 миллиард евродан зиёдни ташкил этмоқда.
Шу маънода, молиявий қўллаб-қувватлаш воситаларини кенгайтириш муҳимлиги таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари узоқ муддатли кооперация алоқаларини йўлга қўйишга кўмаклашиш мақсадида Ўзбекистон-Франция инвестиция кенгашини таъсис этиш ва унинг биринчи йиғилишини жорий йил июнь ойида Тошкент инвестиция форуми доирасида ўтказишни таклиф этди.
Ҳудудлараро алоқаларни рағбатлантириш мақсадида келгуси йилда Самарқанд шаҳрида икки мамлакат ҳудудларининг биринчи форумини ўтказишга келишиб олинди.
Етакчилар гуманитар йўналишдаги амалий ҳамкорликни кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратдилар. Париж шаҳрида Савицкий музейи тўпламидаги авангард асарлар кўргазмасини ташкил этиш, маданий ёдгорликларни сақлаш ва реставрация қилиш бўйича ҳамкорлик учун мамлакатимизда Франция мероси институти ваколатхонасини очиш режалари қўллаб-қувватланди.
Жорий йилда Тошкент шаҳрида Франциядан тажрибали мутахассисларни жалб қилган ҳолда Ўзбекистон-Франция университети очилиши таълим соҳасидаги асосий келишув бўлгани таъкидланди. Француз тили ўқитувчиларини тайёрлаш соҳасида ҳам самарали ҳамкорлик давом эттирилади.
Ишбилармонлик, туризм ва маданий алмашинувларни фаоллаштириш мақсадида томонлар тўғридан-тўғри авиақатновлар сонини кўпайтириш масаласини кўриб чиқадилар.
Давлат раҳбарлари халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашдилар. Кўп томонлама ташкилотлар доирасида бир-бирини қўллаб-қувватлашни давом эттириш, терроризм, экстремизм, радикализм, кибержиноятчилик ва хавфсизликка таҳдид солаётган бошқа замонавий хатарларга қарши курашишда саъй-ҳаракатларни бирлаштириш муҳим экани таъкидланди.
Тизимли мулоқотни йўлга қўйиш ва мувофиқлаштириш мақсадида ташқи ишлар вазирликлари бошчилигида иқтисодий идораларни жалб қилган ҳолда Стратегик режалаштириш гуруҳини тузишга келишиб олинди.
Музокаралар якунида давлат раҳбарлари икки мамлакат ўртасида стратегик шериклик муносабатларини ўрнатиш тўғрисида тарихий қарорга келдилар.
Учрашув якунида Президент Шавкат Мирзиёев Президент Эммануэль Макронни ўзи учун қулай вақтда жавоб ташрифи билан Ўзбекистонга келишга таклиф этди.

Лидеры Узбекистана и Франции вывели двусторонние отношения на уровень стратегического партнерства
В Елисейском дворце состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Французской Республики Эммануэля Макрона.
Главы государств в формате тет-а-тет и с участием делегаций подробно обсудили вопросы дальнейшего развития и укрепления узбекско-французских многоплановых отношений.
C удовлетворением отмечена практическая реализация договоренностей, достигнутых в ходе предыдущего саммита лидеров двух стран в городе Самарканде в ноябре 2023 года.
Продолжаются активные контакты на разных уровнях. Товарооборот в прошлом году впервые превысил 1 миллиард евро, в 4 раза увеличилось число совместных предприятий.
В нашей стране успешно работают такие лидеры бизнеса Франции, как Orano, EDF, Total, SUEZ, Voltalia, Veolia и многие другие. Новое качество обрело сотрудничество с Французским агентством развития, с которым принимается новая Программа сотрудничества.
В рамках подготовки к визиту плодотворно прошли заседание Межправительственной комиссии и бизнес-миссия «МЕДЕФ», начала работу Деловая палата.
В эти дни проходят совместные мероприятия в Париже, Тулузе, Лионе и Ницце с активным участием регионов. Накануне состоялись совместные медицинский форум и конференция по науке и образованию, презентации туристического потенциала и культуры Узбекистана. В городе Гретц-Арменвиль был открыт бюст великому ученому Абу Райхону Беруни.
Приоритетное внимание уделено расширению взаимовыгодного сотрудничества в торгово-экономической и инвестиционно-финансовой сферах, продвижению проектов кооперации с ведущими компаниями и предприятиями Франции.
К нынешнему саммиту подготовлена новая Программа инновационного и промышленного партнерства. Предусматривается продвижение совместных проектов в области добычи и переработки критического минерального сырья, энергетики, развития инфраструктуры, транспорта и других секторах на сумму 6,5 миллиарда евро.
В целом портфель совместных проектов превышает 12 миллиардов евро.
В данном контексте подчеркнута важность расширения инструментов финансовой поддержки.
В целях содействия налаживанию долгосрочных кооперационных связей глава нашего государства предложил создать узбекско-французский Инвестиционный совет и провести его первую встречу на полях Ташкентского инвестфорума в июне этого года.
Для стимулирования межрегиональных контактов достигнута договоренность о проведении в следующем году в городе Самарканде первого Форума регионов двух стран.
Лидеры придали особое значение наращиванию практического взаимодействия в гуманитарном измерении. Поддержаны планы по организации в городе Париже выставки авангарда из коллекции музея Савицкого, открытию в нашей стране представительства Института наследия Франции для партнерства в области сохранения и реставрации памятников культуры.
Главной договоренностью в сфере образования стало открытие уже в этом году Узбекско-Французского университета в городе Ташкенте с привлечением опытных специалистов из Франции. Будет также продолжено продуктивное сотрудничество в области подготовки преподавателей французского языка.
Для активизации деловых, туристических и культурных обменов стороны рассмотрят вопрос увеличения частоты прямых авиарейсов.
Главы государств также обменялись мнениями по актуальной международной и региональной повестке. Подчеркнута важность продолжения взаимной поддержки в рамках многосторонних организаций, объединения усилий в борьбе с терроризмом, экстремизмом, радикализмом, киберпреступностью и другими современными вызовами безопасности.
В целях установления системного диалога и «сверки часов» условлено создать Группу стратегического планирования во главе министерств иностранных дел с подключением экономических ведомств.
По итогам переговоров главами государств принято историческое решение об установлении отношений стратегического партнерства между двумя странами.
В завершение встречи Президент Шавкат Мирзиёев пригласил Президента Эммануэля Макрона посетить Узбекистан с ответным визитом в удобное время.