Ўзбекистон Республикаси Президенти янги тайинланган хорижий элчилардан ишонч ёрлиқларини қабул қилиб олди
Бугун, 6 март куни хорижий давлатларнинг мамлакатимизга янги тайинланган элчилари томонидан ишонч ёрлиқларини топширишга бағишланган тантанали маросим бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев фавқулодда ва мухтор элчилар – Миср Араб Республикасидан Тамер Фатхи, Италия Республикасидан Пергабриель Пападиа де Боттини, Қирғиз Республикасидан Дуйшонқул Чотонов, Беларусь Республикасидан Александр Огородников, Грузиядан Давид Котария ва Туркия Республикасидан Уфук Улуташнинг ишонч ёрлиқларини қабул қилиб олди.
Давлатимиз раҳбари дипломатик ваколатхоналар раҳбарларини Янги Ўзбекистондаги шарафли миссияси бошлангани билан самимий табриклади.
Дунёда зиддиятлар кескинлашиб, геосиёсий рақобат кучайиб бораётган ҳозирги даврда дўст давлатларнинг бир-бирини қўллаб-қувватлаши ҳар қачонгидан ҳам муҳим экани таъкидланди.
Бундай шароитда Ўзбекистон ўзининг очиқ ва прагматик ташқи сиёсати билан ўзаро ҳурмат ва дўстликни мустаҳкамлаб, дунёнинг барча минтақаларидаги давлатлар, халқаро ташкилотлар ва глобал молиявий институтлар билан амалий шерикликни ривожлантирмоқда.
Президентимиз умумий сиёсий ирода туфайли Марказий Осиё яхши қўшничилик, ишонч ва интеграция минтақасига айланиб бораётганини алоҳида таъкидлади.
Жорий йилда Ўзбекистон Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашувларида раислик қилмоқда ва Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган тарихий саммитга тайёргарлик кўрмоқда.
Бўлаётган жадал ўзгаришлар туфайли минтақамизга қизиқиш тобора ортиб, "Марказий Осиё плюс" мулоқот майдони кенгайиб бораётгани таъкидланди.
Жорий йил апрель ойида мамлакатимизда "Марказий Осиё - Европа Иттифоқи" биринчи саммити, май ойида эса "Марказий Осиё - Кўрфаз араб мамлакатлари" форматидаги иккинчи учрашув бўлиб ўтади.
Кейинги йилларда Ўзбекистон ташаббуси билан Бирлашган Миллатлар Ташкилоти доирасида 11 та резолюция қабул қилингани алоҳида қайд этилди.
Жорий йилда мамлакатимизда Парламентлараро иттифоқнинг 150-юбилей ассамблеяси ва ЮНЕСКО Бош конференциясининг 43-сессияси ўтказилиши, 2027 йилда Ўзбекистон Қўшилмаслик ҳаракатига раислик қилиши ҳам давлатимизнинг халқаро майдондаги нуфузи тобора ортиб бораётганини тасдиқлайди.
Ўтган йили жалб қилинган хорижий инвестициялар ҳажми 35 миллиард долларни ташкил этиб, экспорт 27 миллиард доллардан ошган. Янги инновацион форматда ўтказиладиган Тошкент инвестиция форумига тайёргарлик кўрилмоқда.
- Ислоҳотларимиздан кўзланган асосий мақсад - ҳар бир инсон манфаатларини таъминлаш ва аҳоли даромадларини ошириш, "келажак иқтисодиёти" ва илғор инфратузилмани барпо этиш, жозибадор инвестиция ва ишбилармонлик муҳитини таъминлашдан иборат. "Ўзбекистон - 2030" стратегияси доирасида белгилаб олган улкан мақсад ва режаларимизни амалга ошириш учун бизда етарли салоҳият ва имкониятлар, энг муҳими, кучли интилиш ва сиёсий ирода бор, - деди Шавкат Мирзиёев.
Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлишини қўллаб-қувватлагани учун дипломатик миссиялар раҳбарлари вакиллик қилаётган мамлакатлар ҳукуматларига миннатдорлик билдирилди.
Давлатимиз раҳбари Миср Араб Республикаси элчисига мурожаат қилар экан, ушбу мамлакат Ўзбекистоннинг Яқин Шарқдаги ишончли ҳамкори эканини таъкидлади.
Сиёсий маслаҳатлашувлар мунтазам равишда ўтказилмоқда. Ўтган йили Ҳукуматлараро комиссия йиғилиши, 3 та йирик бизнес форуми муваффақиятли ўтказилди. Икки мамлакат етакчи компанияларининг кооперацияси кенгаймоқда.
Миср Президенти Абдулфаттоҳ ас-Сисининг мамлакатимизга ташрифи икки томонлама муносабатларда янги даврни бошлашда муҳим воқеа бўлиши таъкидланди.
Мисрнинг етакчи ташкилотлари ва компаниялари иштирокида энергетика, кимё, қишлоқ хўжалиги, геология, туризм, тўқимачилик ва бошқа тармоқларда қўшма дастур ва лойиҳаларни амалга ошириш истиқболлари қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари Араб давлатлари лигасининг яқинда ўтган саммитида Миср Президенти томонидан илгари сурилган Ғазони тиклаш режасини қабул қилиш ташаббусини юқори баҳолади.
Ўзбекистон етакчиси Италия улкан сиёсий ва иқтисодий салоҳиятга эга муҳим стратегик шерик эканини таъкидлади.
Бугунги кунда Италия компаниялари билан "яшил" энергетика, кимё, машинасозлик, енгил саноат, қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш, фармацевтика, таълим ва туризм соҳаларида йирик лойиҳалар муваффақиятли амалга оширилмоқда.
Ташқи ишлар вазирларининг "Италия - Марказий Осиё" форматидаги мулоқоти давом этмоқда. Турин политехника ва Пиза университетларининг Тошкент шаҳридаги филиали самарали фаолият юритмоқда.
Ўтган йили биринчи марта етакчи олий таълим муассасалари форуми ўтказилди. Яқинда Рим ва Виарежио шаҳарларида Ўзбекистон маданияти кунлари бўлиб ўтди.
Яқин кунларда Ҳукуматлараро ишчи гуруҳ йиғилиши ва бизнес форуми, Ломбардия губернаторининг Ўзбекистонга ташрифи ҳамда Ҳудудлар кенгаши бўлиб ўтади. Бундан ташқари, қўшма инвестиция фондини ташкил этиш муҳимлиги қайд этилди.
Италия Бош вазирининг мамлакатимизга жавоб ташрифини ташкил этиш асосий вазифа этиб белгиланди.
Қирғизистон Ўзбекистоннинг яқин қўшниси ва стратегик шеригидир.
Кейинги йилларда товар айирбошлаш ҳажми 4 баробар ортди, қўшма корхоналар сони 300 тага етди. Ҳудудларда автомобиль заводи, тўқимачилик фабрикалари, тиббиёт марказлари, агрокластерлар ишга тушди.
Ўтган йил декабрь ойида "Хитой - Қирғизистон - Ўзбекистон" темир йўли қурилиши бошлангани муҳим тарихий воқеа бўлди.
Шу ойда Хўжанд шаҳрида Ўзбекистон, Қирғизистон ва Тожикистон етакчилари иштирокида уч томонлама саммит бўлиб ўтади.
Ҳукуматлараро ва парламентлараро комиссиялар, Ҳудудлараро форум ва Ишбилармонлар кенгаши фаолияти натижадорлигини таъминлаш зарурлиги таъкидланди.
Кейинги йилларда Ўзбекистон-Беларусь ҳамкорлиги сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилди.
Ўтган йил февраль ойида Беларусь Президенти Александр Лукашенконинг мамлакатимизга расмий ташрифи кўп қиррали шерикликни кенгайтиришга қўшимча суръат бағишлади.
Товар айирбошлаш ҳажми изчил ортиб бормоқда, қўшма корхоналар сони 240 тага етди. Яқин кунларда сиёсий маслаҳатлашувлар, Ҳукуматлараро комиссия йиғилиши ва ишбилармонлик тадбирлари бўлиб ўтади.
Давлатимиз раҳбари қишлоқ хўжалиги, электротехника, енгил саноат, соғлиқни сақлаш, қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги соҳаларида кооперацияни кучайтириш зарурлигига алоҳида эътибор қаратди.
Ҳудудлараро, тиббиёт ва таълим форумларини самарали ўтказиш муҳимлиги қайд этилди.
Ўзбекистон Президенти Грузия Жанубий Кавказдаги ишончли ҳамкоримиз эканини таъкидлади.
Ўтган йили товар айирбошлаш 50 фоизга ошди. Юк ташиш ҳажми ортмоқда, банк соҳасидаги ҳамкорлик мустаҳкамланмоқда.
Ҳукуматлар ва парламентлар даражасидаги алоқалар фаоллашди, маданий ва туризм алмашинувлари кенгаймоқда.
Грузия Бош вазири Ираклий Кобахидзенинг куни кеча Ўзбекистонга амалга оширган расмий ташрифи якунлари икки томонлама муносабатлар ривожида янги босқич бўлишига ишонч билдирилди.
Товар айирбошлашни янада ошириш, логистика ва транзит, туризм, фармацевтика, қишлоқ хўжалиги ва тўқимачилик соҳаларида кооперацияни кучайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Жорий йилда ҳудудлар бизнес форуми, миллий маҳсулотлар ярмаркаси, маданият кунларини ўтказиш муҳимлиги қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари Туркия элчисига мурожаат қилар экан, фаол сиёсий мулоқот туфайли икки томонлама муносабатлар кенг қамровли стратегик шериклик даражасига кўтарилганини таъкидлади.
Ўтган йили товар айирбошлаш 3 миллиард долларга, ўзлаштирилган инвестициялар ҳажми 2 миллиард долларга, қўшма корхоналар сони 2 мингтага етди. Туркиянинг етакчи компаниялари билан иқтисодиётнинг устувор тармоқларида йирик кооперация лойиҳалари амалга оширилмоқда. Тошкентда Туркий давлатлар халқаро университети ташкил этилмоқда.
Янги истиқболли йўналишлар ва аниқ лойиҳаларни илгари суриш мақсадида жорий йилда Ўзбекистонда олий даражадаги Стратегик ҳамкорлик кенгашининг навбатдаги йиғилишини ташкил этиш муҳимлиги қайд этилди.
Маросим якунида давлатимиз раҳбари янги тайинланган элчиларга шарафли ва масъулиятли фаолиятида катта муваффақиятлар тилади, шерикликни мустаҳкамлаш учун мавжуд барча имкониятлардан самарали фойдаланишга чақирди, ҳудудлар ва хусусий бизнес вакиллари билан фаол ҳамкорлик қилишни тавсия қилди.
Ўз навбатида, дипломатлар самимий қабул ва самарали фаолияти учун яратилган шароитларга миннатдорлик билдириб, Ўзбекистон билан кўп қиррали ҳамкорликни фаол илгари суриш йўлида ўзларининг бутун профессионал тажрибаси ва билимидан фойдаланишга тайёр эканини таъкидладилар.

Президент Республики Узбекистан принял верительные грамоты у вновь назначенных иностранных послов
Сегодня, 6 марта состоялась торжественная церемония вручения верительных грамот вновь назначенными в нашу страну зарубежными послами.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял верительные грамоты у чрезвычайных и полномочных послов Арабской Республики Египет Тамера Фатхи, Итальянской Республики Пьергабриеля Пападиа де Боттини, Кыргызской Республики Дуйшонкула Чотонова, Республики Беларусь Александра Огородникова, Грузии Давида Котарии и Турецкой Республики Уфука Улуташа.
Глава нашего государства искренне поздравил руководителей дипломатических представительств с началом их почетной миссии в Новом Узбекистане.
Было отмечено, что в нынешний период обострения конфликтов и роста геополитической конкуренции в мире, как никогда важна взаимная поддержка дружественных государств.
В этих условиях Узбекистан своей открытой и прагматичной внешней политикой укрепляет взаимное уважение и дружбу, развивает практическое партнерство с государствами всех регионов мира, международными организациями и глобальными финансовыми институтами.
Президент особо отметил, что благодаря общей политической воле Центральная Азия превращается в регион добрососедства, доверия и интеграции.
В этом году Узбекистан председательствует в работе Консультативных встреч глав государств Центральной Азии и готовится к историческому саммиту в городе Ташкенте.
Подчеркнуто, что в связи с происходящими динамичными изменениями стремительно растёт интерес к нашему региону, расширяется диалоговая площадка «Центральная Азия плюс».
В апреле этого года в нашей стране пройдет первый саммит «Центральная Азия – Европейский Союз», а в мае – вторая встреча в формате «Центральная Азия – Арабские страны залива».
Отдельно отмечено, что за последние годы по инициативе Узбекистана в рамках Организации Объединенных Наций было принято 11 резолюций.
В этом году в нашей стране будет проведена юбилейная 150-я Ассамблея Межпарламентского союза и 43-я Генеральная конференция ЮНЕСКО, в 2027 году Узбекистан будет председательствовать в Движении неприсоединения, что также подтверждает растущий авторитет государства на международной арене.
В прошлом году объем привлеченных иностранных инвестиций составил 35 миллиардов долларов, экспорт превысил 27 миллиардов долларов. Ведется подготовка к Ташкентскому инвестиционному форуму, который пройдет в новом инновационном формате.
- Главная цель наших реформ - обеспечение интересов каждого человека и увеличение доходов населения, создание «экономики будущего» и передовой инфраструктуры, обеспечение привлекательной инвестиционной и деловой среды. У нас есть достаточный потенциал и возможности, самое главное сильное стремление и политическая воля для реализации амбициозных целей и планов, поставленных в рамках Стратегии «Узбекистан – 2030», – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Выражена признательность правительствам стран, которые представляют главы дипломатических миссий, за поддержку вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию.
Обращаясь к послу Арабской Республики Египет, глава нашего государства отметил, что Египет является надежным партнером Узбекистана на Ближнем Востоке.
Регулярно проходят политические консультации. В прошлом году успешно проведено заседание Межправительственной комиссии, 3 крупных бизнес-форума. Расширяется кооперация ведущих компаний двух стран.
Подчеркнуто, что важным событием для начала новой эпохи в двусторонних отношениях станет визит Президента Египта Абдельфаттаха ас-Сиси в нашу страну.
Отмечены перспективы реализации совместных программ и проектов в области энергетики, химии, сельского хозяйства, геологии, туризма, текстильной и других отраслях, с участием ведущих организаций и компаний Египта.
Глава нашего государства высоко оценил инициативу Президента Египта по принятию плана восстановления Газы, выдвинутую на недавнем саммите Лиги арабских государств.
Лидер Узбекистана заявил, что Италия – важный стратегический партнер с огромным политическим и экономическим потенциалом.
В настоящее время с итальянскими компаниями успешно реализуются крупные проекты в области «зеленой» энергетики, химии, машиностроения, легкой промышленности, сельского хозяйства, здравоохранения, фармацевтики, образования и туризма.
Продолжается диалог министров иностранных дел в формате «Италия-Центральная Азия». Эффективно работают филиалы Туринского политехнического и Пизанского университетов в Ташкенте.
В прошлом году проведен первый Форум ведущих вузов. Недавно в городах Риме и Виареджио прошли Дни культуры Узбекистана.
В ближайшее время состоятся заседание Межправительственной рабочей группы и бизнес-форум, а также визит губернатора Ломбардии в Узбекистан с проведением Совета регионов. Кроме того, отмечена важность Создания совместного инвестиционного фонда.
В качестве главной задачи обозначена организация ответного визита Премьер-министра Италии в нашу страну.
Кыргызстан – близкий сосед и стратегический партнер Узбекистана.
Объемы товарооборота в последние годы выросли в 4 раза, количество совместных предприятий достигло 300. В регионах запущены автомобильный завод, текстильные фабрики, медицинские центры и агрокластеры.
Важным историческим событием стал запуск в декабре прошлого года строительства железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан.
В этом месяце в городе Худжанде состоится трехсторонний саммит с участием лидеров Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана.
Указано на необходимость обеспечения результативности деятельности Межправительственной и Межпарламентской комиссий, Межрегионального форума и Делового совета.
В последние годы узбекско-белорусское сотрудничество вышло на качественно новый уровень.
Официальный визит Президента Беларуси Александра Лукашенко в нашу страну в феврале прошлого года придал дополнительный импульс расширению многопланового партнерства.
Неуклонно растут объемы товарооборота, число совместных предприятий достигло 240. В ближайшее время состоятся политические консультации, заседание Межправительственной комиссии и деловые мероприятия.
Глава государства обратил особое внимание на необходимость усиления кооперации в сфере сельского хозяйства, электротехнической, легкой промышленности, здравоохранения, строительства и ЖКХ.
Отмечена важность продуктивного проведения межрегионального, медицинского и образовательного форумов.
Президент Узбекистана отметил, что Грузия является нашим надежным партнером на Южном Кавказе.
В прошлом году товарооборот вырос на 50 процентов. Растут объемы грузоперевозок, укрепляется взаимодействие в банковской сфере.
Активизировались контакты на уровне правительств и парламентов, расширяются культурные и туристические обмены.
Выражена уверенность, что итоги официального визита Премьер-министра Грузии Ираклия Кобахидзе в Узбекистан, прошедшего накануне, станут новой вехой в развитии двусторонних отношений.
Отдельное внимание уделено кардинальному увеличению товарооборота, усилению кооперации в сфере логистики и транзита, туризма, фармацевтики, сельского хозяйства и текстильной отрасли.
Отмечена важность проведения в этом году бизнес-форума регионов, ярмарок национальной продукции, дней культуры.
Обращаясь к послу Турции, глава нашего государства отметил, что благодаря активному политическому диалогу двусторонние отношения поднялись на уровень всеобъемлющего стратегического партнерства.
В прошлом году товарооборот достиг 3 миллиардов долларов, объем освоенных инвестиций – 2 миллиардов долларов, количество совместных компаний – 2 тысяч. С ведущими компаниями Турции реализуются крупные проекты кооперации в приоритетных отраслях экономики. В Ташкенте создается Международный университет тюркских государств.
Отмечена важность организации в этом году в Узбекистане очередного заседания Совета стратегического сотрудничества на высшем уровне для продвижения новых перспективных направлений и конкретных проектов.
В завершение церемонии глава нашего государства пожелал вновь назначенным послам больших успехов в их почетной и ответственной миссии, призвал эффективно использовать все имеющиеся возможности для укрепления партнерства, рекомендовал активно взаимодействовать с регионами и представителями частного бизнеса.
В свою очередь, дипломаты, выразили признательность за теплый прием и созданные условия для их плодотворной работы, подчеркнули готовность использовать весь профессиональный опыт и знания для активного продвижения многопланового сотрудничества с Узбекистаном.