Ўзбекистон Республикаси Президенти янги тайинланган хорижий элчилардан ишонч ёрлиқларини қабул қилиб олди
Бугун, 6 март куни хорижий давлатларнинг мамлакатимизга янги тайинланган элчилари томонидан ишонч ёрлиқларини топширишга бағишланган тантанали маросим бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев фавқулодда ва мухтор элчилар – Миср Араб Республикасидан Тамер Фатхи, Италия Республикасидан Пергабриель Пападиа де Боттини, Қирғиз Республикасидан Дуйшонқул Чотонов, Беларусь Республикасидан Александр Огородников, Грузиядан Давид Котария ва Туркия Республикасидан Уфук Улуташнинг ишонч ёрлиқларини қабул қилиб олди.
Давлатимиз раҳбари дипломатик ваколатхоналар раҳбарларини Янги Ўзбекистондаги шарафли миссияси бошлангани билан самимий табриклади.
Дунёда зиддиятлар кескинлашиб, геосиёсий рақобат кучайиб бораётган ҳозирги даврда дўст давлатларнинг бир-бирини қўллаб-қувватлаши ҳар қачонгидан ҳам муҳим экани таъкидланди.
Бундай шароитда Ўзбекистон ўзининг очиқ ва прагматик ташқи сиёсати билан ўзаро ҳурмат ва дўстликни мустаҳкамлаб, дунёнинг барча минтақаларидаги давлатлар, халқаро ташкилотлар ва глобал молиявий институтлар билан амалий шерикликни ривожлантирмоқда.
Президентимиз умумий сиёсий ирода туфайли Марказий Осиё яхши қўшничилик, ишонч ва интеграция минтақасига айланиб бораётганини алоҳида таъкидлади.
Жорий йилда Ўзбекистон Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашувларида раислик қилмоқда ва Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган тарихий саммитга тайёргарлик кўрмоқда.
Бўлаётган жадал ўзгаришлар туфайли минтақамизга қизиқиш тобора ортиб, "Марказий Осиё плюс" мулоқот майдони кенгайиб бораётгани таъкидланди.
Жорий йил апрель ойида мамлакатимизда "Марказий Осиё - Европа Иттифоқи" биринчи саммити, май ойида эса "Марказий Осиё - Кўрфаз араб мамлакатлари" форматидаги иккинчи учрашув бўлиб ўтади.
Кейинги йилларда Ўзбекистон ташаббуси билан Бирлашган Миллатлар Ташкилоти доирасида 11 та резолюция қабул қилингани алоҳида қайд этилди.
Жорий йилда мамлакатимизда Парламентлараро иттифоқнинг 150-юбилей ассамблеяси ва ЮНЕСКО Бош конференциясининг 43-сессияси ўтказилиши, 2027 йилда Ўзбекистон Қўшилмаслик ҳаракатига раислик қилиши ҳам давлатимизнинг халқаро майдондаги нуфузи тобора ортиб бораётганини тасдиқлайди.
Ўтган йили жалб қилинган хорижий инвестициялар ҳажми 35 миллиард долларни ташкил этиб, экспорт 27 миллиард доллардан ошган. Янги инновацион форматда ўтказиладиган Тошкент инвестиция форумига тайёргарлик кўрилмоқда.
- Ислоҳотларимиздан кўзланган асосий мақсад - ҳар бир инсон манфаатларини таъминлаш ва аҳоли даромадларини ошириш, "келажак иқтисодиёти" ва илғор инфратузилмани барпо этиш, жозибадор инвестиция ва ишбилармонлик муҳитини таъминлашдан иборат. "Ўзбекистон - 2030" стратегияси доирасида белгилаб олган улкан мақсад ва режаларимизни амалга ошириш учун бизда етарли салоҳият ва имкониятлар, энг муҳими, кучли интилиш ва сиёсий ирода бор, - деди Шавкат Мирзиёев.
Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлишини қўллаб-қувватлагани учун дипломатик миссиялар раҳбарлари вакиллик қилаётган мамлакатлар ҳукуматларига миннатдорлик билдирилди.
Давлатимиз раҳбари Миср Араб Республикаси элчисига мурожаат қилар экан, ушбу мамлакат Ўзбекистоннинг Яқин Шарқдаги ишончли ҳамкори эканини таъкидлади.
Сиёсий маслаҳатлашувлар мунтазам равишда ўтказилмоқда. Ўтган йили Ҳукуматлараро комиссия йиғилиши, 3 та йирик бизнес форуми муваффақиятли ўтказилди. Икки мамлакат етакчи компанияларининг кооперацияси кенгаймоқда.
Миср Президенти Абдулфаттоҳ ас-Сисининг мамлакатимизга ташрифи икки томонлама муносабатларда янги даврни бошлашда муҳим воқеа бўлиши таъкидланди.
Мисрнинг етакчи ташкилотлари ва компаниялари иштирокида энергетика, кимё, қишлоқ хўжалиги, геология, туризм, тўқимачилик ва бошқа тармоқларда қўшма дастур ва лойиҳаларни амалга ошириш истиқболлари қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари Араб давлатлари лигасининг яқинда ўтган саммитида Миср Президенти томонидан илгари сурилган Ғазони тиклаш режасини қабул қилиш ташаббусини юқори баҳолади.
Ўзбекистон етакчиси Италия улкан сиёсий ва иқтисодий салоҳиятга эга муҳим стратегик шерик эканини таъкидлади.
Бугунги кунда Италия компаниялари билан "яшил" энергетика, кимё, машинасозлик, енгил саноат, қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш, фармацевтика, таълим ва туризм соҳаларида йирик лойиҳалар муваффақиятли амалга оширилмоқда.
Ташқи ишлар вазирларининг "Италия - Марказий Осиё" форматидаги мулоқоти давом этмоқда. Турин политехника ва Пиза университетларининг Тошкент шаҳридаги филиали самарали фаолият юритмоқда.
Ўтган йили биринчи марта етакчи олий таълим муассасалари форуми ўтказилди. Яқинда Рим ва Виарежио шаҳарларида Ўзбекистон маданияти кунлари бўлиб ўтди.
Яқин кунларда Ҳукуматлараро ишчи гуруҳ йиғилиши ва бизнес форуми, Ломбардия губернаторининг Ўзбекистонга ташрифи ҳамда Ҳудудлар кенгаши бўлиб ўтади. Бундан ташқари, қўшма инвестиция фондини ташкил этиш муҳимлиги қайд этилди.
Италия Бош вазирининг мамлакатимизга жавоб ташрифини ташкил этиш асосий вазифа этиб белгиланди.
Қирғизистон Ўзбекистоннинг яқин қўшниси ва стратегик шеригидир.
Кейинги йилларда товар айирбошлаш ҳажми 4 баробар ортди, қўшма корхоналар сони 300 тага етди. Ҳудудларда автомобиль заводи, тўқимачилик фабрикалари, тиббиёт марказлари, агрокластерлар ишга тушди.
Ўтган йил декабрь ойида "Хитой - Қирғизистон - Ўзбекистон" темир йўли қурилиши бошлангани муҳим тарихий воқеа бўлди.
Шу ойда Хўжанд шаҳрида Ўзбекистон, Қирғизистон ва Тожикистон етакчилари иштирокида уч томонлама саммит бўлиб ўтади.
Ҳукуматлараро ва парламентлараро комиссиялар, Ҳудудлараро форум ва Ишбилармонлар кенгаши фаолияти натижадорлигини таъминлаш зарурлиги таъкидланди.
Кейинги йилларда Ўзбекистон-Беларусь ҳамкорлиги сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилди.
Ўтган йил февраль ойида Беларусь Президенти Александр Лукашенконинг мамлакатимизга расмий ташрифи кўп қиррали шерикликни кенгайтиришга қўшимча суръат бағишлади.
Товар айирбошлаш ҳажми изчил ортиб бормоқда, қўшма корхоналар сони 240 тага етди. Яқин кунларда сиёсий маслаҳатлашувлар, Ҳукуматлараро комиссия йиғилиши ва ишбилармонлик тадбирлари бўлиб ўтади.
Давлатимиз раҳбари қишлоқ хўжалиги, электротехника, енгил саноат, соғлиқни сақлаш, қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги соҳаларида кооперацияни кучайтириш зарурлигига алоҳида эътибор қаратди.
Ҳудудлараро, тиббиёт ва таълим форумларини самарали ўтказиш муҳимлиги қайд этилди.
Ўзбекистон Президенти Грузия Жанубий Кавказдаги ишончли ҳамкоримиз эканини таъкидлади.
Ўтган йили товар айирбошлаш 50 фоизга ошди. Юк ташиш ҳажми ортмоқда, банк соҳасидаги ҳамкорлик мустаҳкамланмоқда.
Ҳукуматлар ва парламентлар даражасидаги алоқалар фаоллашди, маданий ва туризм алмашинувлари кенгаймоқда.
Грузия Бош вазири Ираклий Кобахидзенинг куни кеча Ўзбекистонга амалга оширган расмий ташрифи якунлари икки томонлама муносабатлар ривожида янги босқич бўлишига ишонч билдирилди.
Товар айирбошлашни янада ошириш, логистика ва транзит, туризм, фармацевтика, қишлоқ хўжалиги ва тўқимачилик соҳаларида кооперацияни кучайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Жорий йилда ҳудудлар бизнес форуми, миллий маҳсулотлар ярмаркаси, маданият кунларини ўтказиш муҳимлиги қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари Туркия элчисига мурожаат қилар экан, фаол сиёсий мулоқот туфайли икки томонлама муносабатлар кенг қамровли стратегик шериклик даражасига кўтарилганини таъкидлади.
Ўтган йили товар айирбошлаш 3 миллиард долларга, ўзлаштирилган инвестициялар ҳажми 2 миллиард долларга, қўшма корхоналар сони 2 мингтага етди. Туркиянинг етакчи компаниялари билан иқтисодиётнинг устувор тармоқларида йирик кооперация лойиҳалари амалга оширилмоқда. Тошкентда Туркий давлатлар халқаро университети ташкил этилмоқда.
Янги истиқболли йўналишлар ва аниқ лойиҳаларни илгари суриш мақсадида жорий йилда Ўзбекистонда олий даражадаги Стратегик ҳамкорлик кенгашининг навбатдаги йиғилишини ташкил этиш муҳимлиги қайд этилди.
Маросим якунида давлатимиз раҳбари янги тайинланган элчиларга шарафли ва масъулиятли фаолиятида катта муваффақиятлар тилади, шерикликни мустаҳкамлаш учун мавжуд барча имкониятлардан самарали фойдаланишга чақирди, ҳудудлар ва хусусий бизнес вакиллари билан фаол ҳамкорлик қилишни тавсия қилди.
Ўз навбатида, дипломатлар самимий қабул ва самарали фаолияти учун яратилган шароитларга миннатдорлик билдириб, Ўзбекистон билан кўп қиррали ҳамкорликни фаол илгари суриш йўлида ўзларининг бутун профессионал тажрибаси ва билимидан фойдаланишга тайёр эканини таъкидладилар.

President of the Republic of Uzbekistan receives credentials of newly appointed foreign ambassadors
Today, on March 6, a solemn ceremony of presenting credentials of newly appointed foreign ambassadors to our country took place.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received credentials from Ambassadors Extraordinary and Plenipotentiary of the Arab Republic of Egypt Tamer Fathi, the Italian Republic Piergabriele Papadia de Bottini, the Kyrgyz Republic Duyshonkul Chotonov, the Republic of Belarus Aleksandr Ogorodnikov, Georgia David Kotaria and the Republic of Türkiye Ufuk Ulutash.
The Head of our state sincerely congratulated the heads of diplomatic missions on the start of their honorable mission in New Uzbekistan.
It has been noted that in the current period of escalating conflicts and growing geopolitical competition in the world, mutual support of friendly states is more important than ever.
In these conditions, Uzbekistan, through its open and pragmatic foreign policy, is strengthening mutual respect and friendship, developing practical partnership with states from all regions of the world, international organizations and global financial institutions.
The President emphasized that owing to common political will, Central Asia is turning into a region of good-neighborliness, trust and integration.
This year Uzbekistan is chairing the Consultative Meetings of Heads of State of Central Asia and preparing for the historic summit in the city of Tashkent.
It was emphasized that in connection with the ongoing dynamic changes, interest in our region is rapidly growing and the dialogue platform “Central Asia Plus” is expanding.
In April this year our country will host the first summit “Central Asia - European Union”, and in May - the second meeting in the format of “Central Asia - Arab Gulf States”.
It has been separately noted that 11 resolutions have been adopted at the initiative of Uzbekistan within the framework of the United Nations in recent years.
This year our country will host the 150th jubilee Assembly of the Inter-Parliamentary Union and the 43rd General Conference of UNESCO, in 2027 Uzbekistan will chair the Non-Aligned Movement, which also confirms the growing authority of the state in the international arena.
Last year, the volume of attracted foreign investments amounted to $35 billion, exports exceeded $27 billion. Preparations are underway for the Tashkent Investment Forum, which will be held in a new innovative format.
- The main goal of our reforms is to ensure the interests of every person and increase the population's income, create an “economy of the future” and advanced infrastructure, provide an attractive investment and business environment. We have sufficient potential and opportunities, most importantly strong aspiration and political will to implement ambitious goals and plans set within the framework of the Strategy “Uzbekistan – 2030”, - emphasized Shavkat Mirziyoyev.
Gratitude has been expressed to the governments of the countries represented by the heads of diplomatic missions for supporting Uzbekistan's accession to the World Trade Organization.
Addressing the Ambassador of the Arab Republic of Egypt, the Head of our state noted that Egypt is a reliable partner of Uzbekistan in the Middle East.
Political consultations are held regularly. Last year, a meeting of the Intergovernmental Commission, 3 major business forums were successfully held. Cooperation between leading companies of the two countries is expanding.
It was emphasized that the visit of the President of Egypt Abdel Fattah al-Sisi to our country will be an important event for the beginning of a new era in bilateral relations.
Prospects for the implementation of joint programs and projects in energy, chemistry, agriculture, geology, tourism, textile and other sectors with the participation of leading organizations and companies of Egypt were noted.
The Head of our state highly appreciated the initiative of the Egyptian President to adopt the Gaza reconstruction plan put forward at the recent summit of the Arab League.
The leader of Uzbekistan said that Italy is an important strategic partner with huge political and economic potential.
Currently, major projects in the field of “green” energy, chemistry, engineering, light industry, agriculture, healthcare, pharmaceuticals, education and tourism are being successfully implemented with Italian companies.
The dialogue of foreign ministers in the format “Italy-Central Asia” continues. The branches of Turin Polytechnic and Pisa Universities in Tashkent are working effectively.
Last year, the first Forum of Leading Universities was held. Recently, the cities of Rome and Viareggio hosted the Days of Culture of Uzbekistan.
A meeting of the Intergovernmental Working Group and a business forum will be held in the near future, as well as the visit of the governor of Lombardy to Uzbekistan to hold the Council of Regions. In addition, the establishment of a joint investment fund has been emphasized.
The organization of a return visit of the Prime Minister of Italy to our country has been outlined as the main task.
Kyrgyzstan is a close neighbor and strategic partner of Uzbekistan.
The volume of trade turnover has grown 4 times in recent years, the number of joint ventures has reached 300. An automobile plant, textile factories, medical centers and agro-clusters have been launched in the regions.
An important historical event was the launch of the construction of the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railroad in December last year.
A trilateral summit with the participation of the leaders of Uzbekistan, Kyrgyzstan and Tajikistan will be held in Khujand this month.
The need to ensure the effectiveness of the Intergovernmental and Interparliamentary Commissions, the Interregional Forum and the Business Council has been pointed out.
Uzbek-Belarusian cooperation has reached a qualitatively new level in recent years.
The official visit of President of Belarus Aleksandr Lukashenko to our country in February last year has given an additional impetus to the expansion of the multifaceted partnership.
The volume of trade turnover is steadily growing, the number of joint ventures has reached 240. Political consultations, a meeting of the Intergovernmental Commission and business events will be held in the near future.
The Head of State emphasized the need to strengthen cooperation in agriculture, electrical engineering, light industry, healthcare, construction and housing and communal services.
The sides emphasized the importance of productive interregional, medical and educational forums.
The President of Uzbekistan noted that Georgia is our reliable partner in the South Caucasus.
Last year, trade turnover grew by 50 percent. The volumes of cargo transportation are on the rise, and interaction in the banking sector is being strengthened.
Contacts at the level of governments and parliaments have intensified, cultural and tourist exchanges are expanding.
Confidence was expressed that the results of the official visit of the Prime Minister of Georgia Irakli Kobakhidze to Uzbekistan, which took place recently will become a new milestone in the development of bilateral relations.
Special attention was paid to further increase in trade turnover, strengthening cooperation in the field of logistics and transit, tourism, pharmaceuticals, agriculture and the textile industry.
The importance of holding a business forum of regions, fairs of national products, and days of culture this year was noted.
Addressing the Ambassador of Türkiye, the Head of our state noted that due to an active political dialogue, bilateral relations have risen to the level of a comprehensive strategic partnership.
Last year, trade turnover reached $3 billion, the volume of investments - $2 billion, the number of joint ventures - 2 thousand. Major cooperation projects in priority sectors of the economy are being implemented with leading Turkish companies. The International University of Turkic States is being created in Tashkent. The importance of organizing the next meeting of the Strategic Cooperation Council at the highest level in Uzbekistan this year to promote new promising areas and specific projects was noted.
At the end of the ceremony, the Head of our state wished the newly appointed ambassadors great success in their honorable and responsible mission, called for the effective use of all available opportunities to strengthen partnership, and recommended active interaction with regions and representatives of private business.
In turn, the diplomats expressed gratitude for the warm welcome and the conditions created for their fruitful work, and emphasized their readiness to use all professional experience and knowledge to actively promote multifaceted cooperation with Uzbekistan.