Ўзбекистон Президенти ва Покистон Бош вазири қўшма бизнес форумида иштирок этдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Покистон Ислом Республикаси Бош вазири Шаҳбоз Шариф Ўзбекистон-Покистон бизнес форумида иштирок этдилар.
Тадбирда икки мамлакат етакчи компанияларининг 300 нафарга яқин раҳбарлари ва вакиллари иштирок этди. Покистон томонидан "Al-Rafique Enterprises," "Mehran Dates Products", "Brighto Chemicals", "Transfopower Industries", "FWO", "T.M.C", "Pakistan Mobile", "TCS" ва бошқа кўплаб компаниялар қатнашди.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида бугун бўлиб ўтган самарали музокараларда кўп қиррали шерикликни янада кенгайтириш масалалари атрофлича муҳокама қилингани, катта режа ва вазифалар белгилаб олинганини таъкидлади. Олий даражадаги стратегик шериклик кенгашини тузишга келишиб олинди.
Савдо-иқтисодий ҳамкорлик икки томонлама муносабатларнинг "локомотиви" сифатида белгиланди.
- Улкан салоҳиятга эга бўлган иқтисодиётларимиз бир-бирини тўлдиришга қодир, - деди Президентимиз.
Ўтган йил якунларига кўра, товар айирбошлаш ҳажми 400 миллион доллардан ошди, 130 та қўшма корхона фаолият юритмоқда. Шу жиҳатдан Ўзбекистон Покистоннинг Марказий Осиёдаги энг йирик савдо шеригига айланди.
Кейинги йилларда бизнес учун қулай шароитлар яратиш бўйича чора-тадбирлар фаол амалга оширилмоқда. Лаҳор билан авиақатновлар тикланди, рейслар сонини кўпайтириш ва парвозлар географиясини кенгайтириш режалаштирилган. Бизнес форумлари, саноат кўргазмалари ўтказилмоқда. Карачи ва Тошкент шаҳарларида савдо уйлари ташкил этилган.
Ўзбекистон-Покистон ҳамкорлиги янги лойиҳалар билан бойимоқда. "Pak Merit", "Diamond Group", "Silk-way", "Getz Pharm", "Gerbion", "NLS" ва бошқа компаниялар билан лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Давлатимиз раҳбари икки томонлама ҳамкорликни янада кенгайтириш бўйича қатор таклифларни илгари сурди.
Аввало, йилига камида икки марта – Ўзбекистон ва Покистонда бизнес вакилларини кенг жалб қилган ҳолда ишбилармонлик тадбирларини мунтазам ўтказиб бориш муҳимлиги таъкидланди.
Жуғрофий яқинликни ҳисобга олиб, товар айирбошлаш ҳажмини кескин ошириш, шу жумладан амалдаги Имтиёзли савдо тўғрисидаги битим доирасида товарлар номенклатурасини кенгайтириш, фитосанитария, карантин ва божхона тартиб-таомилларини соддалаштириш, банклараро ҳисоб-китоблар механизмларини такомиллаштириш зарурлиги кўрсатиб ўтилди. Электрон савдо платформаларини интеграция қилишга алоҳида эътибор қаратилади.
Транспорт ва логистика имкониятлари кенгаймоқда. Сўнгги йилларда мамлакатлар ўртасида юк ташиш ҳажми 5 баробар ошди. Ушбу соҳадаги ҳамкорликни кенгайтириш мақсадида қўшма транспорт-логистика компаниясини ташкил этиш режалаштирилган.
Хитойни Марказий Осиё билан боғлайдиган темир йўл қурилиши бошлангани мамнуният билан қайд этилди. Келажакда ушбу стратегик йўл Покистон бандаргоҳлари олиб чиқиши мумкин, бу эса ўзаро савдо ва инвестицияларни сезиларли даражада оширишга хизмат қилади.
Саноат кооперациясини жадал ривожлантириш мамлакатларимизнинг туб манфаатларига мосдир.
Фармацевтика, қишлоқ хўжалиги, геология, тоғ-кон, электротехника, тўқимачилик, чарм саноати ва бошқа тармоқлардаги лойиҳалар шулар жумласидан.
Ҳудудлараро ҳамкорлик салоҳиятидан самарали фойдаланиш зарурлиги таъкидланди. Шу маънода, ҳудудлар раҳбарларининг ўзаро ташрифларини фаоллаштириш, бунда икки мамлакат ишбилармон доираларини кенг жалб этиш муҳимлиги қайд этилди.
Покистон Бош вазири Шаҳбоз Шариф, ўз навбатида, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар дастурини, шунингдек, бизнес юритиш учун яратилган шароитларни юқори баҳолаб, шерикликни кенгайтириш учун катта имкониятлар мавжудлигини таъкидлади.

President of Uzbekistan and Prime Minister of Pakistan participate in the joint business-forum
President of the Republic Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan Shehbaz Sharif participate in the Uzbek-Pakistani business-forum.
The event was attended by about 300 executives and representatives of leading companies of the two countries. Pakistani business was represented by such companies as Al-Rafique Enterprises, Mehran Dates Products, Brighto Chemicals, Transfopower Industries, FWO, T.M.C, Pakistan Mobile, TCS and many others.
In his speech, the Head of our state emphasized that during the fruitful talks held today, the issues of further expansion of multifaceted partnership were discussed in detail and major plans and tasks were outlined. An agreement was reached on the establishment of the Supreme Council of Strategic Partnership.
Trade and economic cooperation has been identified as the locomotive of bilateral relations.
- Having huge potential, our economies can effectively complement each other, - said the President.
Last year, trade turnover exceeded $400 million, and 130 enterprises are in operation. In this context, Uzbekistan has become Pakistan's largest trade partner in Central Asia.
In recent years, joint measures on creating favorable conditions for business have been actively implemented. Air communication with Lahore has been resumed, and there are plans to increase the number of flights and expand the geography of flights. Business forums and industrial exhibitions are being held. Trade houses have been established in Karachi and Tashkent.
Uzbek-Pakistani cooperation is filled with new projects. Projects with Pak Merit, Diamond Group, Silk-way, Getz Pharm, Gerbion, NLS and others are underway.
The Head of our state put forward a number of proposals for further expansion of bilateral cooperation.
Above all, the importance of holding regular business events with broad participation of business representatives at least twice a year - in Uzbekistan and Pakistan - has been emphasized.
Given the geographical proximity, the need to radically increase the volume of trade turnover, including by expanding the range of goods within the framework of the current Preferential Trade Agreement, simplifying phytosanitary, quarantine and customs procedures, improving the mechanisms of interbank settlements has been emphasized. Special attention will be paid to the integration of electronic trading platforms.
Opportunities in the field of transportation and logistics are expanding. In recent years, the volume of cargo transportation between the countries has increased fivefold. In order to expand cooperation in this area, it is planned to establish a joint transportation and logistics company.
The beginning of construction of a railroad connecting China with Central Asia was noted with satisfaction. In the future, this strategic railroad may lead to the ports of Pakistan, which will significantly increase mutual trade and investment.
Accelerated development of industrial cooperation is in the fundamental interest of our countries.
It is about projects in pharmaceuticals, agriculture, geology, mining, electrical engineering, textile, leather and other sectors.
The need to effectively utilize the potential of interregional cooperation was stressed. In this context, the importance of intensifying mutual visits of the heads of regions with wide participation of business missions of the two countries was highlighted.
In turn, Prime Minister of Pakistan Shehbaz Sharif, praising the program of large-scale reforms implemented under the leadership of President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, as well as the business environment created, emphasized the presence of great opportunities for enhancing partnership.