Давлат дастури лойиҳаси муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 27 январь куни “Атроф-муҳитни асраш ва “яшил иқтисодиёт” йили давлат дастури лойиҳаси юзасидан йиғилиш ўтказди.
Бугун дунёда иқлим ўзгаришларининг салбий оқибатлари яққол сезилмоқда. Буни олдиндан кўра билиб, мамлакатимизда экологик тоза иқтисодиётга ўтилмоқда.
Охирги уч йилда жойларда 3,5 гигаваттли 16 та йирик қуёш ва шамол электр станциялари ишга туширилди, 35 та кичик ГЭС қурилди. Саноатда “яшил энергия” сертификати тизими жорий қилинди. Қуёш панеллари ўрнатган хонадонлар 60 мингдан ошди. “Яшил макон” дастури доирасида дарахтлар экилиб, боғлар яратилаяпти. Сувдан тежаб-тергаб фойдаланилаяпти.
2025 йил мамлакатимизда “Атроф-муҳитни асраш ва яшил иқтисодиёт” йили деб эълон қилинди. Бу борада давлат дастури лойиҳаси ишлаб чиқилиб, бир ой давомида жамоатчилик муҳокамасидан ўтказилди. У билан 11 миллион фуқаро танишиб, 100 дан зиёд таклифлар танлаб олинди. Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг тармоқлари ва бошқа ваколатхоналар ҳамкорликка тайёрлигини билдирди.
Давлат дастуридаги энг катта йўналишлардан бири энергетикадир.
Сўнгги йиллардаги жадаллик туфайли мамлакатимизнинг жами қувватларида “яшил” энергия улуши 16 фоизга етди. Бу йил уни 26 фоизга чиқариш режалаштирилган. Бунинг учун яна 3,5 гигаваттли 16 та йирик қуёш ва шамол станцияcи, 160 мегаваттли 5 та йирик ГЭС ва 1,8 гигаваттли энергия сақлаш қувватлари ишга туширилади.
Давлатимиз раҳбари бунга қўшимча яна 1 гигаватт қувватли лойиҳаларни шакллантириш бўйича кўрсатма берди.
Шунингдек, давлат корхоналари, саноат ва хизмат кўрсатиш мажмуалари ҳамда хонадонларда қуёш панеллари ўрнатишни рағбатлантириш давом эттирилади. Бунга 2 триллион сўм кредит ажратилади.
Сирдарё вилояти Боёвут туманидаги 19-мактаб тажрибаси асосида боғча, мактаб ва шифохоналарда иссиқлик насосини жорий қилиш оммалаштирилади.
“Яшил иқтисодиёт” бу нафақат тоза энергетикани ривожлантириш, балки тармоқларда энергия самарадорлигини ошириш ҳамдир.
Бу йил камида 6 фоиз иқтисодий ўсиш суръатини сақлаб қолиб, ялпи ички маҳсулотни 125 миллиард доллардан ошириш мақсад қилинган. Бунга эришишда омилкорлик ва тежамкорлик жуда муҳим.
Шу боис Бош вазир ўринбосари – иқтисодиёт ва молия вазирига энергия самарадорлиги ҳисобига харажатларни 15-20 фоизгача қисқартириш ва қўшилган қийматни кўпайтириш бўйича дастур ишлаб чиқиш топширилди.
Давлатимиз раҳбари ресурс тежамкор иқтисодиёт моделига ўтиш вақти келганини таъкидлади.
Мисол учун, электротехника, автомобилсозлик, фармацевтика ва озиқ-овқат саноатида 1 тонна энергия сарфига тўғри келадиган қўшилган қиймат кимё, қурилиш материаллари, тўқимачилик тармоғидагидан 15-20 баробар юқори.
Юқоридаги соҳаларда ҳам ресурсларни тежаш, кам энергия сарфлаб, кўп қўшилган қиймат олаётган тармоқларни ривожлантириш вазифаси қўйилди. Энергия истеъмоли юқори бўлган 400 та йирик саноат корхонаси энергия аудитдан ўтказилиб, тежамкор технологиялар жорий қилиниши белгиланди.
Яқин келажакда ривожланган давлатлар фақат “яшил технология” асосида ишлаб чиқарилган маҳсулотларни олади. Шу боис ҳозирдан бунга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бу йил ишлаб чиқариш ва инфратузилма лойиҳаларининг 15 фоизи, 2027 йилдан 30 фоизи, 2030 йилдан 55 фоизи “яшил” бўлади. Кам углеродли лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш учун Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Жаҳон банки ва бошқа ташкилотлардан 300 миллион доллар ресурс жалб қилинади.
Энергетика мажмуаларини барпо этишда 4 миллиард долларлик ускуна ва бутловчи қисмлар маҳаллий корхоналарда ишлаб чиқарилади. Бу орқали йирик лойиҳаларда “яшил компонент” улуши 25 фоиздан 31 фоизга етади.
“Яшил макон” дастури доирасида ҳар йили 200 миллион туп дарахт экилмоқда. Ўтган 3 йилда 698 та боғ ва 316 та жамоат парки ташкил этилди. Орол денгизининг қуриган тубида қарийб 2 миллион гектарли бутазор барпо этилди.
Буни давом эттирган ҳолда, бу йил кўчатчиликка ихтисослашган 18 та ўрмон хўжалиги ташкил қилинади. Уларда “илм-лойиҳа-амалиёт” тамойили асосида генетик селекция ишлари кучайтирилиб, уруғчилик лабораториялари, интенсив тажриба участкалари ва “оналик” плантациялари йўлга қўйилади.
Ушбу хўжаликларда жорий йилда 123 миллион туп кўчат тайёрланади. “Яшил олам” платформаси ишга туширилиб, уларни онлайн сотиб олиш йўлга қўйилади.
Ҳудудида дарахт эккан, ишлаб чиқаришда экологик тоза ускуна ва материаллардан фойдаланганларга “яшил тадбиркор” мақоми берилади. Бу тадбиркорлар рейтингида ҳам инобатга олинади. Уларга ташқи бозорларга чиқиши учун “яшил сертификат” олиш, бозор топишда ҳар томонлама ёрдам берилади.
Йиғилишда мутасаддилар давлат дастури лойиҳасида назарда тутилган вазифалар ва уларни амалга ошириш режалари юзасидан ахборот берди.

A draft of state program discussed
On January 27, President Shavkat Mirziyoyev held a meeting on the draft State Program “Year of Environmental Protection and Green Economy”.
Today, the negative consequences of climate change are becoming more and more tangible in the world. In anticipation of this, our country is actively transitioning to a “green” economy.
Over the past three years, 16 large solar and wind power plants with a total capacity of 3.5 gigawatts have been commissioned in the regions, and 35 small hydroelectric power plants have been built. A system for issuing green energy certificates has been introduced in the industry. The number of houses that have installed solar panels has exceeded 60 thousand. Under the “Yashil Makon” program, greening of territories is carried out annually. A rational approach to water use is being adopted.
The year 2025 has been declared the Year of Environmental Protection and Green Economy in our country. In this regard, a draft state program was developed, which was publicly discussed for a month. The document was read by 11 million citizens, and more than 100 of the most relevant proposals were included in the program. United Nations structures and representative offices of other organizations have expressed their readiness to cooperate in the implementation of the program.
One of the key areas of the state program is energy.
Thanks to active work in recent years, the share of green energy in the country's total capacity structure has reached 16 percent. This year, it is planned to increase this figure to 26 percent. For this purpose, 16 more large solar and wind power plants with a capacity of 3.5 gigawatts, 5 large hydroelectric power plants with a capacity of 160 megawatts and energy storage capacities of 1.8 gigawatts will be put into operation.
The Head of State instructed to additionally develop projects with a capacity of 1 gigawatt.
The government will also continue to encourage the installation of solar panels at state-owned enterprises, industrial and service complexes, as well as in homes. 2 trillion soums of loans will be allocated for this purpose.
Based on the experience of school No. 19 in Bayavut district of Syrdarya region, the introduction of heat pumps in kindergartens, schools and hospitals will be expanded.
“Green economy” is not only the development of clean energy, but also the improvement of energy efficiency in various sectors.
This year, the goal is to maintain economic growth rates of at least 6 percent and increase the gross domestic product to more than $125 billion. To achieve this, rationality and economy are the key factors.
In this regard, Deputy Prime Minister - Minister of Economy and Finance has been instructed to develop a program aimed at reducing costs to 15-20 percent and increasing added value through energy efficiency.
The Head of State emphasized that it is time to move to a resource-saving model of the economy.
For example, in the electrical, automotive, pharmaceutical and food industries the added value per 1 ton of energy consumed is 15-20 times higher than in the chemical, construction and textile industries.
The task is to develop industries with low energy consumption and high added value, as well as to ensure resource conservation in the above sectors. Energy audits and implementation of energy saving technologies in 400 large enterprises with high energy consumption have been defined.
In the near future, developed countries will buy only products manufactured using “green technologies”. Therefore, special attention is already being paid to this issue. This year, 15 percent of manufacturing and infrastructure projects will be green, rising to 30 percent by 2027 and 55 percent by 2030. To support low-carbon projects, $300 million will be raised from the European Bank for Reconstruction and Development, the World Bank and other organizations.
In the construction of energy complexes, equipment and components worth 4 billion dollars will be produced in domestic enterprises. This will increase the share of the “green component” in large projects from 25 to 31 percent.
Under the “Yashil Makon” program, 200 million trees are planted annually. Over the last three years, 698 gardens and 316 public parks have been created. Green areas of about 2 million hectares have been created on the dried up Aral Sea bed.
In continuation of these efforts, 18 forestry farms specializing in seedlings will be established this year. Based on the principle of “science-project-practice”, breeding work will be strengthened, seed laboratories, intensive experimental plots and “mother” plantations will be organized.
These farms are planned to grow 123 million seedlings this year. A platform “Yashil Olam” will be launched where one can buy seedlings online.
Businesses that green their territory and use environmentally friendly equipment and materials in production will be given the status of “green entrepreneur”. This will be taken into account in the rating of entrepreneurs. They will be provided with comprehensive support in obtaining a “green certificate” and finding new markets.
At the meeting, the responsible persons reported on the tasks laid down in the draft state program, as well as plans for its implementation.