Инфратузилма қурилиши ва илк лойиҳалар кўздан кечирилди
Давлатимиз раҳбари Янги Тошкент шаҳрида транспорт инфратузилмаси ва муҳандислик тармоқлари қурилиши билан танишди.
Маълумки, мазур шаҳар 1 миллион аҳоли яшашига мўлжалланган. Инфратузилма шунга мос ва узоқ муддатли бўлиши керак. Шу боис ҳозирги кунда катта ҳажмда ер ости муҳандислик ишлари бажарилиб, улкан бунёдкорликка замин яратилмоқда.
Шаҳарда инфратузилма, турмуш ва экология мутаносиб бўлади. Масалан, экологик транспорт тизими ташкил этилади. Метро ва электробуслар уйғунликда ҳаракатланади. Транспортлар қатнови учун 14 та туннел, 100 минг автомобилга мўлжалланган ер ости тураргоҳлари қурилади. Пиёдалар ҳамда велосипедчиларнинг тўсиқсиз ва хавфсиз ҳаракатланиши учун кенг қулайлик яратилади.
Бугунги кунда бўлажак чорраҳалардан бирида устунлар пойдеворини қуйиш ва гидроизоляция ишлари бажарилмоқда. Президентимиз бу жараённи кўздан кечирди. Келажакни инобатга олиб, қурилишда юқори сифатли ва ташқи таъсирларга чидамли маҳсулотлардан фойдаланиш бўйича тавсиялар берди.
Шунингдек, айни пайтда бир ва икки секцияли муҳандислик коллекторлари қурилиши бошланган. Улар орқали марказлашган иссиқлик ва сув қувурлари, электр энергияси, телекоммуникация каби барча муҳандислик тармоқлари ер тагидан ўтказилади.
Шаҳарда замонавий урбанизация талаблари асосида “ақлли” технологиялар қўлланилади. Юртимизда илк бор “уч генерация” станцияси қурилади. Оқова сувлар ҳам замонавий технологиялар асосида қайта ишланиб, суғориш ва техник мақсадлар учун йўналтирилади.
Давлатимиз раҳбарига Янги Тошкентнинг биринчи босқичида кўзда тутилган лойиҳалар ҳақида ҳам ахборот берилди. Аукцион орқали сотувга чиқарилган ер участкалари ғолиблари ўзларининг инвестициявий лойиҳаларини тақдим этишди.
Шаҳарга кўплаб маҳаллий ва хорижий инвесторлар қизиқиш билдирмоқда. Хусусан, биринчи босқичда 490 миллион АҚШ доллари қийматидаги 11 та кўп функцияли (mix-used) мажмуа, меҳмонхона ва ресторанлар лойиҳалари бошланган. Турар жойлар, тижорат жойлари ва ижтимоий муассасалар ҳудудни гавжумлаштиради. Меҳмонхона ва ресторанлар, ўзига хос дизайндаги муҳташам бинолар ташриф буюрувчиларга юқори сифатли хизмат кўрсатиши билан бирга шаҳарни туризм марказига айлантиради.
Янаги йилда шаҳарнинг кейинги босқичлари учун ер участкалари босқичма-босқич таклиф қилинади. Ҳар бир босқичда, янги инвестицион имкониятлар ва лойиҳалар тақдим этилади. Бу, ўз навбатида, нафақат шаҳарни ривожлантириш, балки кўплаб янги иш ўринлари яратиш, маҳаллий бизнесни қўллаб-қувватлашга ҳам хизмат қилади.
Умуман, келажакда шаҳарда инновацион технологияга асосланган, юқори даромадли 200 мингта иш ўрни яратилади. Бунинг учун янги технопарклар, IT-парк, таълим ва тиббиёт кластерлари ташкил этилади.

Представлена информация о строительстве инфраструктуры и первых инвестиционных проектах
Глава государства ознакомился с ходом строительства транспортной инфраструктуры и инженерных коммуникаций в Новом Ташкенте.
Как известно, строящийся город рассчитан на 1 миллион жителей, что требует соответствующей инфраструктуры с прицелом на долгосрочную эксплуатацию. В связи с этим ведутся крупные подземные инженерные работы, закладывающие фундамент для будущих грандиозных строек.
Планируется, что в новом городе инфраструктура, повседневная жизнь и экология будут гармонично сосуществовать. Например, намечено создание экологичной транспортной системы — движение метрополитена и электробусов будет тесно взаимосвязано. Для транспорта построят 14 тоннелей, оборудуют подземные паркинги на 100 тысяч автомобилей. Кроме того, будут созданы все условия для безбарьерного и безопасного передвижения пешеходов и велосипедистов.
На одном из будущих перекрестков уже ведутся заливка фундамента для колонн и гидроизоляционные работы. Президент ознакомился с этими процессами. Даны рекомендации по использованию качественных и устойчивых к внешним воздействиям материалов.
В настоящее время начато строительство односекционных и двухсекционных инженерных коллекторов, через которые под землей пройдут все сети централизованного отопления, водоснабжения, электроснабжения и телекоммуникации.
В городе будут применены «умные» технологии с учетом современных требований урбанизации. Здесь впервые в стране возведут «тригенерационную» станцию. Стоки будут перерабатываться по современным технологиям, полученную водут направят на орошение и технические нужды.
Президенту также представлены проекты, предусмотренные в рамках первого этапа строительства Нового Ташкента. Победители аукционов, на которых выставлялись земельные участки, презентовали свои инвестиционные инициативы.
Новый Ташкент вызывает интерес у многих местных и зарубежных инвесторов. В рамках первого этапа уже начаты 11 многофункциональных (mixed-use) комплексов, а также отелей и ресторанов общей стоимостью 490 миллионов долларов США. Жилые и коммерческие объекты, а также социальные учреждения сделают район оживленным и привлекательным. Между тем гостиницы и рестораны, возведенные в уникальном архитектурном стиле, обеспечат высококлассное обслуживание гостей и превратят город в туристический центр.
В следующем году будут выставлены на торги земельные участки для последующих этапов. На каждом этапе будут представлены новые инвестиционные возможности и проекты. Это не только поспособствует дальнейшему развитию города, но и позволит создать множество новых рабочих мест и поддержать местный бизнес.
В целом в перспективе планируется сформировать в Новом Ташкенте порядка 200 тысяч высокодоходных рабочих мест за счет внедрения инновационных технологий. Для этого будут созданы технопарки, IT-парк, образовательные и медицинские кластеры.