Фармацевтика кластерида бошқарув, илм, таълим ва ишлаб чиқариш мужассам
Президент Шавкат Мирзиёев 18 декабрь куни “Tashkent Pharma Park” инновацион илмий-ишлаб чиқариш фармацевтика кластерини бориб кўрди.
Мазкур мажмуа давлатимиз раҳбарининг 2020 йил 28 январдаги қарорига мувофиқ ташкил этилган, ўша йили 17 апрелда унинг қурилишига тамал тоши қўйилганди.
Биринчи босқичда қарийб 20 гектар майдонда технопарк барпо этилмоқда. У маъмурий марказ, тадқиқот ва ривожланиш маркази (R&D), фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги лабораторияси, клиник тадқиқотлар маркази, Фармацевтика техник университети ҳамда виварийни ўз ичига олади.
Бугунги кунда маъмурий марказ қуриб битказилган. 11 қаватли ушбу бинода Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги, конференция зали, коворкинг маркази, бизнес инкубатор, кутубхона, соҳа тарихи музейи жойлашган.
Давлатимиз раҳбари ушбу марказни ва навбатдаги иншоотлар қурилишини кўздан кечирди.
Кластердан асосий мақсад юқори технологияларни жорий этиш орқали мамлакатимиз фармацевтика тармоғини ривожлантириш, халқаро инновацион тизимга интеграциялашиш, юқори сифатли дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техникани ишлаб чиқариш, малакали мутахассислар тайёрлашдир. Ушбу кенг кўламли мақсадлардан келиб чиқиб, Тошкент вилояти Зангиота туманидан 190 гектар ер майдони ажратилган.
Ҳозирги кунда бу ердаги саноат зонасида умумий қиймати 818 миллион долларлик 21 та лойиҳа жойлаштирилган. Уларнинг биринчиси – “Grand Pharm Logistics Hub” томонидан 40 миллион долларлик дистрибюторлик маркази ишга туширилди ва 300 дан ортиқ иш ўрни яратилди. Корхоналар Туркия, Ҳиндистон, Хитой, Малайзия, Бирлашган Араб Амирликлари, Россия билан ҳамкорликда ташкил этилади.
Президентимиз ушбу лойиҳалар ташаббускорлари билан суҳбатлашди. Инвестицияларни жалб этиш ва қўллаб-қувватлаш изчил давом эттирилишини таъкидлади.
Келгусида саноат зонасида яна 620 миллион долларлик 20 та лойиҳа амалга оширилиши мўлжалланган.
Умуман, кластерда юқори сифатли дори-дармонлар ва тиббий буюмлар ишлаб чиқарилади, импорт бўлаётган маҳсулотлар маҳаллийлаштирилади, 8 минг иш ўрни яратилади. Зарур амалиётлар маркази (GxP) товарларнинг тайёрланишидан истеъмолчига етиб боришигача бўлган барча босқичларда халқаро стандартларга мувофиқлик ва сифатни таъминлашга кўмаклашади.
Давлатимиз раҳбарига шу ерда барпо этиладиган Фармацевтика техник университети ҳақида ахборот берилди.
Унда фармакопея маркази, кутубхона, спорт мажмуаси, ўқитувчилар ва чет эллик ходимлар учун турар жой бўлади. Саноат фармацияси, биокимё ва биотиббиёт, биотехнология, биофармацевтика, биоинформатика каби йўналишларда юқори малакали мутахассислар тайёрланади. Бунинг учун таълим халқаро дастурлар асосида йўлга қўйилади, микробиология, биотехнология, хужайра биологияси, фармакология, таҳлилий кимё каби лабораториялар ташкил этилади.
Университетга жорий ўқув йилида илк талабалар қабул қилинди. Президент улар билан мулоқотда бўлди.
– Биз ривожланган давлатлардан инвесторлар олиб келяпмиз. Улар Ўзбекистонга қандай қилиб баҳо беради? Сизлар билан мулоқот қилиб. Мамлакатимизнинг бойлиги – ёшлар! Фармацевтика бўйича ҳам энг яхши дастурларни қўллаб, келажак учун мутахассисларни тайёрлаб олмасак, бошқаларга пул тўлаймиз, боғлиқ бўлиб қоламиз. Шунинг учун замонавий университет ташкил қилиб, дуал таълимни йўлга қўйяпмиз. Бу ерда ҳам билим оласизлар, ҳам ўқиганларингизни амалда қўллаш имкониятига эга бўласиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Мазкур ўқув юрти битирувчиларига Корея Республикасининг Ёнсе, Буюк Британиянинг Сандерленд ва Де Монтфорт университетларининг халқаро миқёсда тан олинадиган дипломлари берилади. Шунингдек, Данди, Пусан ва Пурдю университетлари билан илмий ҳамкорлик йўлга қўйилган.

Фармацевтический кластер объединяет управление, науку, образование и производство
Президент Шавкат Мирзиёев 18 декабря посетил инновационный научно-производственный фармацевтический кластер "Tashkent Pharma Park".
Данный комплекс основан в соответствии с постановлением главы государства от 28 января 2020 года, а 17 апреля того же года состоялась закладка первого камня.
На первом этапе на территории площадью около 20 гектаров возводится технопарк, включающий административный центр, научно-исследовательский (R&D) центр, лабораторию по контролю безопасности фармацевтической продукции, центр клинических исследований, Фармацевтический технический университет и виварий.
На сегодняшний день строительство административного центра завершено. В 11-этажном здании разместились Агентство по развитию фармацевтической отрасли, конференц-зал, коворкинг-центр, бизнес-инкубатор, музей истории отрасли и библиотека.
Президент ознакомился с агентством и ходом строительства остальных зданий.
Главные цели кластера — развитие фармацевтической отрасли страны через внедрение высоких технологий, интеграция в международную инновационную систему, производство высококачественных лекарств, медицинских изделий и оборудования, а также подготовка квалифицированных специалистов. Для реализации этих масштабных задач в Зангиатинском районе Ташкентской области выделен земельный участок площадью 190 гектаров.
В промышленной зоне размещен 21 проект общей стоимостью 818 миллионов долларов. Первым из них начал работу дистрибьюторский центр "Grand Pharm Logistics Hub" стоимостью 40 миллионов долларов, который создал более 300 рабочих мест. Предприятия создаются совместно с компаниями Турции, Индии, Китая, Малайзии, Объединенных Арабских Эмиратов, России.
Президент поговорил с инициаторами проектов. Подчеркнуто, что привлечение и поддержка инвестиций будут последовательно продолжены.
В дальнейшем на территории промышленной зоны предусматривается реализация 20 проектов на 620 миллионов долларов.
В целом кластер будет производить высококачественные лекарства и медицинские изделия, локализованную продукцию, создав при этом 8 тысяч рабочих мест. Центр надлежащих практик (GxP) будет обеспечивать качество и соответствие продукции на всех этапах от производства до доставки потребителю.
Главе государства также представлена информация о Фармацевтическом техническом университете, который станет частью кластера.
В университете будут созданы фармакопейный центр, библиотека, спортивный комплекс и жилье для преподавателей и иностранных специалистов. Здесь будут готовить высококвалифицированных специалистов по направлениям промышленной фармации, биомедицины, биохимии, биотехнологии, биофармацевтики и фармацевтической химии. Для этого обучение будет организовано на основе международных программ, а также будут созданы лаборатории микробиологии, биотехнологии, клеточной биологии, фармакологии и аналитической химии.
Университет уже принял первых студентов в этом учебном году. Президент побеседовал с ними.
– Мы привлекаем инвесторов из развитых стран. Как они оценивают Узбекистан? Через общение с вами. Главное богатство нашей страны – молодежь! Лучше использовать передовые программы в фармацевтике и готовить своих специалистов, чем платить иностранным специалистам и зависеть от них. Именно поэтому мы создаем новый университет и внедряем дуальное образование. Здесь вы сможете получить не только теоретические знания, но и закрепить их на практике, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Выпускникам вуза будут выдаваться дипломы международного образца от университетов Ёнсе (Южная Корея), Сандерленда и Де Монфор (Великобритания). Кроме того, налажено научное сотрудничество с университетами Данди, Пусана и Пердью.