Фармацевтика кластерида бошқарув, илм, таълим ва ишлаб чиқариш мужассам
Президент Шавкат Мирзиёев 18 декабрь куни “Tashkent Pharma Park” инновацион илмий-ишлаб чиқариш фармацевтика кластерини бориб кўрди.
Мазкур мажмуа давлатимиз раҳбарининг 2020 йил 28 январдаги қарорига мувофиқ ташкил этилган, ўша йили 17 апрелда унинг қурилишига тамал тоши қўйилганди.
Биринчи босқичда қарийб 20 гектар майдонда технопарк барпо этилмоқда. У маъмурий марказ, тадқиқот ва ривожланиш маркази (R&D), фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги лабораторияси, клиник тадқиқотлар маркази, Фармацевтика техник университети ҳамда виварийни ўз ичига олади.
Бугунги кунда маъмурий марказ қуриб битказилган. 11 қаватли ушбу бинода Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги, конференция зали, коворкинг маркази, бизнес инкубатор, кутубхона, соҳа тарихи музейи жойлашган.
Давлатимиз раҳбари ушбу марказни ва навбатдаги иншоотлар қурилишини кўздан кечирди.
Кластердан асосий мақсад юқори технологияларни жорий этиш орқали мамлакатимиз фармацевтика тармоғини ривожлантириш, халқаро инновацион тизимга интеграциялашиш, юқори сифатли дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техникани ишлаб чиқариш, малакали мутахассислар тайёрлашдир. Ушбу кенг кўламли мақсадлардан келиб чиқиб, Тошкент вилояти Зангиота туманидан 190 гектар ер майдони ажратилган.
Ҳозирги кунда бу ердаги саноат зонасида умумий қиймати 818 миллион долларлик 21 та лойиҳа жойлаштирилган. Уларнинг биринчиси – “Grand Pharm Logistics Hub” томонидан 40 миллион долларлик дистрибюторлик маркази ишга туширилди ва 300 дан ортиқ иш ўрни яратилди. Корхоналар Туркия, Ҳиндистон, Хитой, Малайзия, Бирлашган Араб Амирликлари, Россия билан ҳамкорликда ташкил этилади.
Президентимиз ушбу лойиҳалар ташаббускорлари билан суҳбатлашди. Инвестицияларни жалб этиш ва қўллаб-қувватлаш изчил давом эттирилишини таъкидлади.
Келгусида саноат зонасида яна 620 миллион долларлик 20 та лойиҳа амалга оширилиши мўлжалланган.
Умуман, кластерда юқори сифатли дори-дармонлар ва тиббий буюмлар ишлаб чиқарилади, импорт бўлаётган маҳсулотлар маҳаллийлаштирилади, 8 минг иш ўрни яратилади. Зарур амалиётлар маркази (GxP) товарларнинг тайёрланишидан истеъмолчига етиб боришигача бўлган барча босқичларда халқаро стандартларга мувофиқлик ва сифатни таъминлашга кўмаклашади.
Давлатимиз раҳбарига шу ерда барпо этиладиган Фармацевтика техник университети ҳақида ахборот берилди.
Унда фармакопея маркази, кутубхона, спорт мажмуаси, ўқитувчилар ва чет эллик ходимлар учун турар жой бўлади. Саноат фармацияси, биокимё ва биотиббиёт, биотехнология, биофармацевтика, биоинформатика каби йўналишларда юқори малакали мутахассислар тайёрланади. Бунинг учун таълим халқаро дастурлар асосида йўлга қўйилади, микробиология, биотехнология, хужайра биологияси, фармакология, таҳлилий кимё каби лабораториялар ташкил этилади.
Университетга жорий ўқув йилида илк талабалар қабул қилинди. Президент улар билан мулоқотда бўлди.
– Биз ривожланган давлатлардан инвесторлар олиб келяпмиз. Улар Ўзбекистонга қандай қилиб баҳо беради? Сизлар билан мулоқот қилиб. Мамлакатимизнинг бойлиги – ёшлар! Фармацевтика бўйича ҳам энг яхши дастурларни қўллаб, келажак учун мутахассисларни тайёрлаб олмасак, бошқаларга пул тўлаймиз, боғлиқ бўлиб қоламиз. Шунинг учун замонавий университет ташкил қилиб, дуал таълимни йўлга қўйяпмиз. Бу ерда ҳам билим оласизлар, ҳам ўқиганларингизни амалда қўллаш имкониятига эга бўласиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Мазкур ўқув юрти битирувчиларига Корея Республикасининг Ёнсе, Буюк Британиянинг Сандерленд ва Де Монтфорт университетларининг халқаро миқёсда тан олинадиган дипломлари берилади. Шунингдек, Данди, Пусан ва Пурдю университетлари билан илмий ҳамкорлик йўлга қўйилган.

This complex is based in accordance with the decree of the Head of State dated January 28 of 2020, and on April 17 of that year the keystone laying ceremony took place.
At the first stage, a technopark is developed on an area of about 20 hectares, including an administrative center, a research and development (R&D) center, a pharmaceutical safety control laboratory, a clinical research center, a Pharmaceutical technical university and a vivarium.
To date, the construction of the administrative center has been completed. The 11-story building accommodates the Pharmaceutical Industry Development Agency, a conference hall, a co-working center, a business incubator, a museum of the industry's history and a library.
The President toured the agency and reviewed the progress of construction of the other buildings.
The main goals of the cluster - development of the country's pharmaceutical industry through introduction of high technologies, integration into the international innovation system, production of high quality drugs, medical devices and equipment, as well as training qualified specialists. A land plot of 190 hectares has been allocated in Zangiata district of Tashkent region to implement these large-scale tasks.
Industrial zone hosts 21 projects valued at a total of $818 million. The first of them was the $40 million “Grand Pharm Logistics Hub” distribution center, which created 300 jobs. Enterprises are created jointly with companies from Türkiye, India, China, Malaysia, the United Arab Emirates and Russia.
The President talked to the initiators of the projects. It was emphasized that attraction and support of investments will be steadily continued.
In the future, 20 projects worth $620 million will be implemented on the territory of the industrial zone.
Overall, the cluster will produce high quality drugs and medical devices, localized products, while creating 8 thousand jobs. The Center of good practices (GxP) will ensure the quality and compliance of products at all stages from production to delivery to the consumer.
The Head of State was also presented with information about the Pharmaceutical technical university, which will be part of the cluster.
The university will have a pharmacopoeial center, a library, a sports complex and housing for teachers and foreign specialists. It will train highly qualified specialists in the fields of industrial pharmacy, biomedicine, biochemistry, biotechnology, biopharmaceuticals and pharmaceutical chemistry. For this purpose, training will be organized based on international programs, and laboratories of microbiology, biotechnology, cell biology, pharmacology and analytical chemistry will be established.
The university has already accepted the first students this academic year. The President talked with them.
- We are attracting investors from developed countries. How do they assess Uzbekistan? Through communication with you. The main wealth of our country is the youth! It is better to use advanced programs in pharmaceuticals and train our own specialists than to pay foreign specialists and depend on them. That is why we are creating a new university and introducing dual education. Here you will not only receive theoretical knowledge, but also practical skills, working at enterprises, - underlined Shavkat Mirziyoyev.
Graduates of the university will be awarded international diplomas from the universities of Yonsei (South Korea), Sunderland and De Montfort (UK). In addition, scientific cooperation with the universities of Dundee, Pusan and Purdue has been established.