Аҳолини талаб юқори касбларга ўқитиш ва даромадли иш билан таъминлаш вазифалари муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 7 декабрь куни аҳолини талаб юқори касбларга ўқитиш ва даромадли иш билан таъминлаш чора-тадбирлари бўйича кенгайтирилган йиғилиш ўтказилди.
Бу масала давлатимиз ижтимоий сиёсатида доим устувор. Иқтисодий глобаллашув жараёнида ўрта бўғин кадрларига бўлган талаб кун сайин ошиб бораяпти.
Шу боис йиғилишда ўрта бўғин мутахассисларини тайёрлашдаги асосий масалалар таҳлил қилиниб, долзарб вазифалар белгиланди.
Сўнгги беш йилда саноат корхоналарига 24 миллиард долларлик ускуналар олиб келиниб, 63 мингта янги қувват ишга туширилган, 1 миллион 500 мингта доимий иш ўрни яратилган. Ҳозирда иқтисодиёт тармоқларида 200 мингдан ортиқ малакали мутахассисга талаб бор.
Келгуси уч йилда инвестиция дастурлари доирасида ишга тушадиган корхоналарда яна 500 минг нафар ишчига талаб юзага келади. Янги ускуналар ва технологияларда ишлаш учун малакали кадрлар сув ва ҳаводек зарур.
Мамлакатимизда салоҳиятли кадрлар тайёрлаш учун техникумлар билан корхоналарни боғлаб, дуал таълим тизимини ривожлантириш бўйича ижобий тажрибалар бор. Хусусан, Асака транспорт ва машинасозлик техникуми, Бухоро шаҳар энергетика, нефть ва газ саноати техникуми, Ширин энергетика техникуми, Ғузор тумани ва Шаҳрисабз шаҳри 1-сон техникумларида маҳаллий ва хорижий корхоналар билан ҳамкорликда замонавий мутахассислар тайёрланмоқда.
Шу билан бирга, хусусий корхоналарни қўллаб-қувватлаш, уларга манфаатли шароит қилиб бериш орқали дуал таълим қамровини ошириш бўйича чора-тадбирлар белгилаб берилди.
Германия билан ҳамкорликда 14 та техникумда талаб юқори касбларга ва немис тилига ўқитиш йўлга қўйилмоқда. Ҳокимлар ва тармоқ раҳбарларига ҳар бир ҳудудда камида 5 тадан техникумда ушбу тажрибани жорий қилиш топширилди.
Замонавий касбларда хорижий тилларни билиш жуда муҳим. Шу боис мактаблар ва касб-ҳунарга ўқитиш марказларида бундай дарсларни кўпайтириш, техникумларга хориждан ўқитувчилар олиб келиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги тизимидаги 65 та касбий кўникма марказида ўқитиш сифатини ошириш, грантлар жалб этиб, замонавий касбларга мос ускуналар билан жиҳозлаш кераклиги айтилди.
Вилоятлардаги 13 та қурилиш касбига ўқитиш маркази дастурлари ҳам меҳнат бозоридаги талаб юқори касбларга мослаштирилади. Қабул тизими рақамлаштирилиб, йилига 20 минг фуқаро касбга тайёрланади.
Касбларни мустақил ёки шогирдликка тушиб ўрганганларга халқаро тан олинадиган сертификатлар бериш йўлга қўйилади. Бунинг учун ҳудудларда 5 та Касбий малакани баҳолаш маркази ташкил қилинади.
Ташқи ишлар вазирлигига Буюк Британия, Германия, Канада, Словакия, Австралия, Янги Зеландия каби мамлакатларда ўқиш ва малака ошириш, замонавий корхоналарда ишлаш истагида бўлган фуқароларга енгиллик бўлиши учун виза тартибини соддалаштириш бўйича зарур чоралар кўриш топширилди.
Маълумки, ривожланган давлатларда талабалар учун “Work and Travel” каби кўплаб дастурлар бор. Жумладан, Ўзбекистонлик ёшлар таътил вақтида чет элга бориб, ҳам билим олаяпти, ҳам даромад топаяпти. Бу дастурлардан фойдаланиш имкониятини ошириш мақсадида, келгуси йилдан Ёшлар ишлари агентлиги томонидан талабаларнинг йўлкира харажатлари учун ссуда ажратиш йўлга қўйилиши айтилди.
Бундан ташқари, чет элда меҳнат қилаётган юртдошларимиз билан мулоқотни кучайтириш, уларнинг кўпроқ ойлик олишига шароит яратиш ҳамда ижтимоий ва ҳуқуқий қўллаб-қувватлаш лозимлиги қайд этилди.
Йиғилишда мутасаддиларнинг ахбороти эшитилди. Ишсиз аҳолини талаб юқори касбларга ўқитиш, хориждан қайтганларнинг бандлигини таъминлаш бўйича аниқ вазифалар белгиланди.

Обсуждены задачи по обучению населения востребованным профессиям и обеспечению высокодоходной работой
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 7 декабря состоялось расширенное совещание по мерам обучению населения востребованным профессиям и обеспечению высокооплачиваемой работой.
Этот вопрос всегда занимает приоритетное место в социальной политике государства. В условиях экономической глобализации потребность в квалифицированных кадрах среднего звена продолжает расти.
В связи с этим на совещании были проанализированы ключевые аспекты подготовки таких специалистов, а также определены актуальные задачи.
За последние пять лет для промышленных предприятий страны было ввезено оборудование на сумму 24 миллиарда долларов, создано 63 тысячи новых мощностей и 1,5 миллиона постоянных рабочих мест. В настоящее время в различных отраслях экономики ощущается потребность в более чем 200 тысячах квалифицированных специалистов.
В рамках инвестиционных программ на ближайшие три года на новых предприятиях потребуется еще 500 тысяч специалистов. Для работы на новом оборудовании и с технологиями необходимы квалифицированные кадры.
В нашей стране уже есть положительный опыт кооперации техникумов с производственными предприятиями для развития системы дуального обучения. В частности, Асакинский транспортно-машиностроительный техникум, Бухарский техникум энергетики, нефти и газа, Ширинский энергетический техникум, а также техникумы в Гузаре и Шахрисабзе совместно с местными и иностранными предприятиями готовят современных специалистов.
На совещании определены меры по поддержке частных предприятий, участвующих в этом процессе, созданию для них привлекательных условий для расширения дуального обучения.
Совместно с Германией в 14 техникумах организовано обучение востребованным профессиям и немецкому языку. Хокимам и руководителям отраслей было поручено внедрить аналогичный опыт в минимум пяти техникумах каждого региона.
Для овладения современными профессиями важное значение имеет знание иностранных языков. В связи с этим даны указания увеличить число языковых занятий в школах и центрах профессионального обучения, а также привлечь иностранных преподавателей в техникумы.
Отмечена необходимость повышения качества обучения в 65 профессиональных центрах, входящих в систему Министерства занятости и сокращения бедности, привлечения грантов для оснащения центров оборудованием, необходимым для обучения актуальным профессиям.
Программы 13 центров подготовки по строительным профессиям также будут приведены в соответствие с запросами рынка труда. Система набора будет цифровизирована, что позволит готовить до 20 тысяч специалистов ежегодно.
Будет налажена выдача международно признаваемых сертификатов лицам, освоившим профессию самостоятельно или как подмастерье. Для этого в регионах создадут пять центров оценки профессиональных навыков.
Министерству иностранных дел поручено принять необходимые меры, направленные на упрощение визового режима с такими странами, как Великобритания, Германия, Канада, Словакия, Австралия, Новая Зеландия, для граждан, желающих получить образование и повысить квалификацию, работать на современных предприятиях за рубежом.
Как известно, в развитых странах существуют программы по типу “Работай и путешествуй”. В частности, молодежь нашей страны посещает европейские страны на время каникул, где совмещают обучение с заработком. Для расширения доступа к такой возможности со следующего года Агентство по делам молодежи начнет предоставлять студентам ссуды на покрытие затрат на дорогу.
Кроме того, указано на необходимость укрепления диалога с соотечественниками, трудящимися за рубежом, создания условий для занятия работой с высоким заработком, оказания им социальной и правовой поддержки.
На совещании заслушаны доклады ответственных лиц. Определены конкретные задачи по обучению безработных востребованным профессиям и обеспечению занятости вернувшихся из-за границы граждан.