Маҳаллийлаштириш ва экспорт бўйича вазифалар қўйилди
Президент Шавкат Мирзиёев 5 декабрь куни автомобил саноатида 2025 йил учун устувор вазифаларга оид тақдимот билан танишди.
Бу масала ўтган ойда муҳокама қилинган, мутасаддиларга режаларни танқидий кўриб чиқиш топширилган эди. Бу галги тақдимотда Президент кўрсатмалари асосида такомиллаштирилган чора-тадбирлар баён қилинди.
Аввало, ишлаб чиқариш ҳажми ва сифатига эътибор қаратилади. Ҳозир йилига 400 мингдан зиёд автомобиль сотилаяпти. Аҳоли жон бошига даромад ошаётгани боис бу тенденция кейинги йилларда ҳам сақланиб қолади. Бундан фойдаланиб, талабга яраша маҳсулот ишлаб чиқарилади.
Қолаверса, Ўзбекистон Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиши кутилмоқда. У ҳолда, бозорда маҳаллий ишлаб чиқарувчилар учун рақобат янада кучаяди. Шунинг учун сифат устида ишлаш, маҳаллийлаштириш даражасини ошириш зарурлиги таъкидланди.
Хусусан, 2025 йилда “BYD” автомобилларининг 60 та деталини маҳаллийлаштириш ҳисобига электромобил таннархини пасайтириш мумкин. Ушбу компания раҳбарияти ҳам юртимиздаги тармоқ корхоналари салоҳиятини юқори баҳолаган. Шу боис Маҳаллийлаштиришга кўмаклашиш маркази имкониятларини ишга солиб, ҳудудий корхоналар билан кооперация ҳажмини 2 карра ошириш вазифаси қўйилди.
Яна бир муҳим масала – экспорт. Сўнгги йилларда қўшни давлатларда ишлаб чиқариш йўлга қўйилгани натижасида 40 мингдан ортиқ автокомплект сотилган. Келгуси йил экспортни 700 миллион доллардан ошириш мақсад қилинган. Шу билан бирга, Самарқанддаги автобус ва юк транспорти корхоналарини ҳам ташқи бозорларга олиб чиқиш кераклиги кўрсатиб ўтилди.
Давлатимиз раҳбари тармоқнинг иқтисодий ва ижтимоий аҳамиятига алоҳида тўхталди. Замон талабларига мослашиб, ишлаб чиқаришни барқарор қилиш, маркетинг ва сифат бўйича ҳар куни изланиш зарурлиги таъкидланди.

Objectives set on localization and export
On December 5 President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation on priority tasks in automotive industry for 2025.
This topic was discussed last month and the responsible officials were instructed to critically review the plans. During the current presentation, improved measures developed pursuant to the President's instructions were presented.
The primary focus is on increasing production and improving quality. Currently, more than 400,000 vehicles are sold annually. This trend is likely to continue in the coming years due to rising incomes of the population. This creates opportunities for manufacturing products that meet the demand.
In particular, due to localization of 60 parts for “BYD” cars in 2025 it is possible to reduce the production cost of electric cars. The management of this company highly appreciated the potential of domestic enterprises. In this regard, the task was set to use the capabilities of the Localization Promotion Center and double the production volume in cooperation with regional enterprises.
Another important issue was export. In recent years, more than 40 thousand auto kits have been exported to neighboring countries. Next year it is planned to increase exports to more than $700 million. At the same time, the necessity of bringing to foreign markets the enterprises producing buses and trucks in Samarkand was noted.
The Head of State specifically emphasized the economic and social importance of the industry. In this regard, he stressed the importance of adapting to modern requirements, ensuring stable production, as well as constant work on marketing and product quality.