Президент педагоглар билан мулоқот қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Педагогик маҳорат миллий институтида ўқитувчи ва мураббийлар билан мулоқот қилди.
Мамлакатимизда барча соҳа ва тармоқларда улкан мақсадлар белгиланган. Уларни амалга ошириш ва тараққиётни давом эттириш ёш авлоднинг билим ва тафаккурига, тарбиясига, ватанпарварлигига боғлиқ.
Бунинг учун ўқитувчилар ҳуқуқий, ижтимоий ва молиявий томондан ҳимоя қилинган ва етарли таъминланган бўлиши керак. Шу боис янгиланган Конституциямизда ўқитувчи мақоми алоҳида мустаҳкамлаб қўйилди. Бу йил “Педагогнинг мақоми тўғрисида”ги қонун қабул қилинди.
Давлатимиз бойлиги, биринчи навбатда, ёш авлод тарбиясига сарфланмоқда. Сўнгги 7 йилда таълимни ривожлантиришга жами 216 триллион сўм маблағ йўналтирилди. Моддий-техник базани мустаҳкамлаш учун бюджетдан 19,5 триллион сўм сарфланиб, 6 мингта давлат мактаби ва 3,5 мингта боғча реконструкция қилинди ҳамда янгидан қурилди. Мактабларда 800 мингта, боғчаларда 535 мингта қўшимча ўрин яратилди.
Хусусий таълимга кенг имкониятлар яратилаётгани туфайли хусусий мактаблар сони 27 тадан 500 тага етди, нодавлат боғчалар 250 тадан 30 мингтага кўпайди.
Ўқитувчиларга маҳорати ва эришган ютуқларига қараб тўланадиган устамалар сони 3 тадан 17 тага оширилди. Ўз устида астойдил ишлаган, хорижий сертификат олган 6 минг ўқитувчи 10 миллион сўмдан зиёд маош олмоқда.
14 та Президент мактаби, 9 та ижод мактаби фаолияти йўлга қўйилди. Уларнинг дастурлари асосида табиий ва аниқ фанлар бўйича замонавий дарсликлар яратилмоқда. Президент мактабларидаги баҳолаш тизими ҳозир 500 та умумтаълим мактабида қўлланмоқда. Баҳолашни самарали йўлга қўйган 66 та мактаб жамоасига 40 фоизгача устама тўланмоқда.
Мамлакатимизда иқтидорли ёшларни селекция йўли билан танлаб олиш бўйича илгари бўлмаган янги тизим йўлга қўйилди. Натижада бу йилнинг ўзида халқаро фан олимпиадаларида ўқувчиларимиз 122 та медални қўлга киритди.
Мактаб битирувчиларини олий таълимга қамраб олиш даражаси сўнгги 7 йилда 4 карра ошди. Бу йил 310 минг нафар ёшлар талаба бўлди. Уларнинг қарийб ярми қизлардир.
Мулоқотда давлатимиз раҳбари таълим сифати масаласига алоҳида тўхталди.
Давлат таълим муассасаларида 46 минг нафар, хусусий ташкилотларда эса 38 минг нафар педагог 5 йил давомида малака оширмагани қайд этилди. Бу йил сунъий интеллект ва рақамли технологиялар ёрдамида ўтказилган аттестация жараёнларида 21 минг нафар педагог малака бўйича етарли балл тўплай олмаган. Афсуски, бундай ҳолатлар ўқувчиларнинг билимига салбий таъсир кўрсатмоқда.
Шу боис таълим сифатини янги босқичга кўтариш бўйича 7 та йўналишда вазифалар белгиланди.
Биринчи йўналиш. Абдулла Авлоний номидаги институт педагогларда касб маҳоратини оширишга масъул бўлади. Институтнинг 12 та ҳудудий марказини замонавий қиёфага келтириш ва жиҳозлаш учун яқин 3 йилда бюджетдан ҳар йили 50 миллиард сўм ажратилади. Малака оширишда вазирлик – малака ошириш маркази – мактаб ва боғчани боғлайдиган вертикал тизим йўлга қўйилади.
Бундан ташқари, жойларда 1 минг 300 та таянч мактаб ва 200 та боғча танлаб олиниб, ёш педагоглар учун “Касбий ривожланиш куни” ва “Касбий ривожланиш соати” ташкил этилади. Бунинг учун етакчи ўқитувчиларнинг иш ҳақига 20 фоиз устама қўшилади.
Иккинчи йўналиш. Муаллимларни қўллаб-қувватлаш, уларнинг меҳнатини рағбатлантириш давом эттирилади. Келгуси ўқув йилидан халқаро стандартлар асосида малака сертификатини бериш йўлга қўйилади. Синовларда 86 ва ундан юқори балл олган педагоглар қўшимча 70 фоиз устама олади.
Давлатимиз раҳбари “Йил ўқитувчиси” танлови ўтказилиб, 208 та туман ва шаҳардан ғолиб бўлган ўқитувчиларга совға сифатида уй-жой берилишини эълон қилди.
Шунингдек, ҳар йили санаторий ва дам олиш масканларига юбориладиган ўқитувчилар сони 2 баробар оширилади.
Бир йил олдин мактаб директорларини ўқитиш тизими жорий этилган эди. Бугунги кунда улардан 1 минг 206 нафари менежерлик сертификатига эга бўлди. Ҳозир ана шу директорларга ўртача 3 миллион сўм устама берилмоқда.
Энди бу амалиёт 2025 йил 1 сентябрдан боғча мудираларига ҳам татбиқ этилади ва уларга ҳар ойда 30 фоизгача қўшимча устама тўланади.
Билимдон ва жонкуяр ўқитувчилар халқнинг ноёб бойлиги экани таъкидланиб, улар ҳақида “Устозга эҳтиром” номли китоб ва фильмлар яратиш зарурлиги айтилди.
Учинчи йўналиш. Аҳоли ўсиши туфайли йилига мактабларда 120 мингта, боғчаларда 30 мингта қўшимча ўринга талаб юзага келмоқда.
Келгуси йили бюджетдан ажратиладиган 3 триллион 200 миллиард сўм ҳисобидан 375 та мактаб ва 97 та боғча реконструкция қилинади ва янгилари қурилади.
Бундан ташқари, Ислом тараққиёт банки ва ОПЕК жамғармасининг 50 миллион доллар маблағи доирасида келгуси 4 йилда 200 та хусусий боғча қурилиб, янги 30 мингта ўрин яратилади.
Янги йилдан бошлаб, хусусий секторда ўқувчи ўринларини кўпайтириш учун мактаб очадиган тадбиркорларга 20 миллиард сўмгача кредит ажратилади. Кредит фоизининг асосий ставкадан 1,5 баробар ошган қисми бюджетдан қопланади.
Шунингдек, янги қуриладиган хусусий мактаб бинолари учун коммунал харажатларнинг 50 фоизи 5 йил муддатгача бюджетдан тўлаб берилади.
Шу билан бирга, тадбиркорлар ўз ҳисобидан мактаб қурса, унга кетган харажатлар фойда солиғидан икки йил давомида тенг улушларда чегириб ташланади.
Тўртинчи йўналиш. Таълимда сифат ва рақобатни таъминлаш учун рақамлаштириш даражаси оширилади.
Ўтган 5 йилда 13 минг 500 дан ортиқ компьютер синф хоналари 200 мингта замонавий компьютер билан таъминланди. Келгуси йил яна 2 мингдан зиёд компьютер синфлари янгиланади, бунга бюджетдан 400 миллиард сўм берилади.
Ана шу компьютерларга электрон таълим контентлари юкланиб, болалар учун мустақил таълим олиш имконияти ошади. Ўқувчилар мурракаб концепцияларни осон ўзлаштириши учун аниқ ва табиий фанлар бўйича виртуал лабораториялар ташкил этилади. Янги ўқув йилидан бошлаб бундай лабораториялар ҳар бир вилоятда 10 тадан мактабда қилинади.
Шунингдек, мактаб тизимида ўқитувчи ўз имконияти ва ютуқларини, янги ишланмаларини эълон қилиши учун ягона онлайн платформа яратилади.
Сингапурлик 16 нафар эксперт математика ва табиий фанлар ўқитувчиларининг касб маҳоратини оширади. Педагоглар сунъий интеллектга асосланган таълим платформасида билимларини бир йил давомида мунтазам синовдан ўтказади.
Хусусий боғчалардагидек, 6 минг 800 та давлат боғчаларида ҳам давомат, тўловлар, озиқ-овқат харажатларини шакллантириш тўлиқ рақамлаштирилади.
Бешинчи йўналиш. Президент мактаблари ва ихтисослашган мактаблар тажрибаси оммалаштирилади.
Бу йўналишда яна 1 мингта умумтаълим муассасасида Президент мактаблари ва ихтисослашган мактаблардаги баҳолаш тизимини жорий этиш бошланди. Ҳокимликларга уларни таъмирлаш ва зарур даражада жиҳозлаш бўйича кўрсатмалар берилди.
Мактабгача, умумий ўрта, ўрта махсус, олий таълим ва малака ошириш тизимида ягона узвий занжирни йўлга қўйиш учун педагогик таълим кластерлари ташкил қилинади. Бу тажриба-синов тариқасида дастлаб Андижон ва Бухоро шаҳарларида барпо этилади.
Олтинчи йўналиш. Иқтидорли ёшларни селекция қилиш тизими янги босқичга олиб чиқилади. Бунинг учун халқаро даражада фан олимпиадаларига тайёрлаш маркази ташкил этилади.
Рағбатлантириладиган халқаро фан олимпиадалари сони 18 тадан 22 тага етказилади. Бунда нуфузли халқаро олимпиадада олтин медаль олган ўқувчига 170 миллион сўм, кумуш медалга 102 миллион сўм, бронза медаль учун 68 миллион сўм мукофот пули берилади.
Шу билан бирга, ана шу ўқувчиларнинг ўқитувчилари 50 миллиондан 150 миллион сўмгача мукофотланиб, уларга бир йилда 100 фоизлик устама олиш имкони яратилади. Илк бор халқаро фан олимпиадаларида ғолиб бўлган ўқувчилар жамоаси раҳбарларини ҳам рағбатлантириш тизими йўлга қўйилади.
Президент педагогика йўналишида таҳсил олаётган иқтидорли талабалар учун Абдулла Авлоний номидаги стипендияни ташкил этиш ташаббусини билдирди.
Еттинчи йўналишда таълимнинг ажралмас қисми бўлган тарбия ва одоб-ахлоқ масалаларига эътибор қаратилди. Шу мақсадда Қори Ниёзий номидаги Тарбия педагогикаси миллий институти янгидан ташкил этилди.
Ёшларда ғоявий иммунитетни шакллантириш, ота-оналар, ўқитувчи ва ўқувчилар учун тарбияга оид рақамли контентлар яратиш муҳимлиги таъкидланди.
Шунингдек, бу борада театр ва кино санъатидан фойдаланиш, ёшлар ижодини қўллаб-қувватлаш, жисмоний тарбия ва спортни оммалаштириш, китобхонликни янада кенгайтириш вазифалари кўрсатиб ўтилди.
Учрашув очиқ мулоқот тарзида давом этди. Бу ерга йиғилган ва ҳудудлар орқали боғланган педагоглар фикр ва таклифларини айтди. Президентимиз уларни қўллаб-қувватлаб, таклифларини амалга ошириш бўйича мутасаддиларга топшириқлар берди.

Президент провел встречу с педагогами
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел диалог с преподавателями и наставниками в Национальном институте педагогического мастерства.
В нашей стране во всех сферах и отраслях поставлены грандиозные цели. Их реализация зависит от знаний, мышления, воспитания и патриотизма молодого поколения. Чтобы эти задачи были успешно выполнены, учителя должны быть юридически, социально и финансово защищены и достаточно обеспечены. В связи с этим, в обновленной Конституции Узбекистана был закреплен особый статус учителя. Также в этом году был принят Закон «О статусе педагога».
Богатства нашего государства в первую очередь инвестируются в воспитание подрастающего поколения. За последние семь лет на развитие системы образования было выделено в общей сложности 216 триллионов сумов. На укрепление материально-технической базы из бюджета было направлено 19,5 триллиона сумов, что позволило реконструировать и построить 6 тысяч государственных школ и 3,5 тысячи детских садов. В школах создано 800 тысяч дополнительных мест, а в детских садах — 535 тысяч.
Благодаря созданию широких возможностей для частного сектора образования количество частных школ увеличилось с 27 до 500, а количество негосударственных детских садов — с 250 до 30 тысяч.
Количество надбавок, выплачиваемых учителям в зависимости от их профессионального мастерства и достижений, увеличилось с 3 до 17. Шесть тысяч учителей, которые активно работали над собой и получили международные сертификаты, теперь получают зарплату более 10 миллионов сумов.
Налажена деятельность 14 Президентских школ и 9 школ творчества. На основе их учебных программ создаются современные учебники по естественным и точным наукам. Система оценивания, внедренная в Президентских школах, сейчас применяется в 500 общеобразовательных школах. Коллективы 66 школ, которые успешно организовали процесс оценивания, получают надбавку до 40 процентов.
В нашей стране налажена новая, ранее не существовавшая система отбора талантливой молодежи. В результате этой системы только в этом году на международных предметных олимпиадах наши учащиеся завоевали 122 медали.
За последние семь лет охват выпускников школ высшим образованием увеличился в четыре раза. В этом году студентами стали 310 тысяч молодых людей, причем почти половина из них — девушки.
В ходе беседы глава государства отдельно остановился на вопросе качества образования. Было отмечено, что в государственных образовательных учреждениях 46 тысяч, а в частных организациях 38 тысяч педагогов не повышали квалификацию в течение последних пяти лет. В результате аттестации, проведенной с помощью искусственного интеллекта и цифровых технологий, 21 тысяча педагогов не смогла набрать достаточное количество баллов для подтверждения квалификации. К сожалению, такие ситуации негативно сказываются на уровне знаний учащихся.
В связи с этим были определены задачи по повышению качества образования на новый уровень, которые включают семь ключевых направлений.
Первое направление. Институт имени Абдуллы Авлони будет отвечать за повышение профессионального мастерства педагогов. На модернизацию и оснащение 12 региональных центров института в ближайшие три года из бюджета ежегодно будет выделяться 50 миллиардов сумов. Будет внедрена вертикальная система повышения квалификации, которая объединит профильное министерство, центр повышения квалификации, школу и детский сад.
Кроме того, будут отобраны 1300 опорных школ и 200 детских садов. Для молодых педагогов будут организованы "День профессионального развития" и "Час профессионального развития". Ведущим учителям, участвующим в этих программах, будет выплачиваться надбавка в размере 20 процентов к их заработной плате.
Второе направление. Будет продолжена поддержка учителей и стимулирование их профессиональной деятельности. Со следующего учебного года будет внедрена выдача квалификационного сертификата на основе международных стандартов. Педагоги, набравшие на экзаменах 86 и более баллов, получат дополнительную надбавку в размере 70 процентов.
Глава государства также объявил о проведении конкурса "Учитель года", победителям которого будет предоставлено жилье. Ежегодное количество учителей, направляемых в санатории и зоны отдыха, будет увеличено в два раза.
Год назад была введена система обучения директоров школ. На сегодняшний день 1206 директоров прошли курсы и получили сертификат менеджера. Сейчас этим директорам выплачивается надбавка в размере 3 миллионов сумов. С 1 сентября 2025 года эта практика будет распространена и на заведующих детскими садами, которым будет выплачиваться ежемесячная надбавка в размере до 30 процентов.
Было подчеркнуто, что грамотные и самоотверженные учителя — это уникальное богатство народа. В связи с этим была указана необходимость создания книг и фильмов о них под названием "Почтение учителю".
Третье направление. В связи с ростом населения в школах ежегодно возникает потребность в 120 тысячах дополнительных мест, а в детских садах — в 30 тысячах. В следующем году за счет выделяемых из бюджета 3 триллионов 200 миллиардов сумов будут реконструированы и построены 375 школ и 97 детских садов.
Кроме того, в ближайшие четыре года в рамках средств Исламского банка развития и Фонда ОПЕК в размере 50 миллионов долларов будет построено 200 частных детских садов, что создаст 30 тысяч новых мест.
Для увеличения количества ученических мест в частном секторе с нового года предпринимателям, желающим открыть школу, будут предоставлены кредиты в размере до 20 миллиардов сумов. Часть процентной ставки по кредитам, превышающая базовую ставку в 1,5 раза, будет покрываться из бюджета. Также 50 процентов коммунальных расходов на строительство новых зданий частных школ будет компенсироваться из бюджета на срок до пяти лет.
Если предприниматели построят школу за свой счет, расходы на ее строительство будут вычитаться из налога на прибыль равными долями в течение двух лет.
Четвертое направление. Для обеспечения качества и конкуренции в образовании будет повышен уровень цифровизации. За последние пять лет более 13,5 тысячи компьютерных классов оснащены 200 тысячами современных компьютеров. В следующем году будет обновлено еще 2 тысячи компьютерных классов, на что из бюджета будет выделено 400 миллиардов сумов.
Эти компьютеры будут оснащены электронными образовательными материалами, что увеличит возможности для самостоятельного обучения учащихся. Для облегчения усвоения сложных концепций будут созданы виртуальные лаборатории по точным и естественным наукам. С нового учебного года такие лаборатории будут установлены в 10 школах каждой области.
Также будет создана единая онлайн-платформа, где учителя смогут публиковать свои достижения, возможности и новые разработки.
16 экспертов из Сингапура повысят профессиональное мастерство учителей математики и естественных наук. Педагоги будут регулярно проверять свои знания на образовательной платформе, основанной на искусственном интеллекте.
Как и в частных детских садах, в 6800 государственных детских садах будут полностью цифровизированы процессы посещаемости, оплаты и формирования расходов на питание. Для этого детские сады будут оснащены планшетами.
Пятое направление. Будет распространен опыт президентских и специализированных школ. Система оценки, применяемая в Президентских школах, будет внедрена еще в 1 тысяче общеобразовательных учреждений. Хокимиятам даны указания по ремонту и оснащению этих школ на должном уровне.
Для создания единой образовательной цепочки, охватывающей дошкольное, общее среднее, среднее специальное, высшее образование и повышение квалификации, будут созданы кластеры педагогического образования. В качестве эксперимента такие кластеры будут организованы в городах Андижане и Бухаре.
Шестое направление. Система отбора талантливой молодежи будет выведена на новый уровень. Для этого будет создан центр подготовки к международным предметным олимпиадам.
Количество поддерживаемых международных предметных олимпиад будет увеличено с 18 до 22. Учащимся, завоевавшим золотую медаль на престижной международной олимпиаде, будет выплачиваться 170 миллионов сумов, за серебряную медаль — 102 миллиона сумов, за бронзовую — 68 миллионов сумов.
Учителям, подготовившим этих учеников, также будут выплачиваться премии в размере от 50 до 150 миллионов сумов, а также предоставляться возможность получать 100-процентную надбавку в течение года. Руководители команд, чьи ученики впервые стали победителями международных олимпиад, также будут поощряться.
Президент выступил с инициативой об учреждении стипендии имени Абдуллы Авлони для одаренных студентов, обучающихся по направлению педагогики.
Седьмое направление. В нем было уделено внимание вопросам воспитания и нравственности, которые являются неотъемлемой частью образования. С этой целью был создан Национальный институт педагогики воспитания имени Кары Ниязи.
Подчеркнута важность формирования у молодежи идейного иммунитета, создания цифрового контента по воспитанию для родителей, учителей и учащихся.
Также были определены задачи по использованию театрального и киноискусства, поддержке творчества молодежи, популяризации физической культуры и спорта, дальнейшему расширению читательской аудитории.
Встреча завершилась открытым диалогом. Педагоги, присутствовавшие на встрече и подключившиеся из регионов, высказали свои мнения и предложения. Президент поддержал их и поручил ответственным лицам принять меры по реализации предложений.