Ўзбекистон: фуқаролик жамияти институтлари – жамият ва давлат ўртасидаги кўприкдир
Бугунги кунда мамлакатимизни тараққий эттириш ва “Ўзбекистон – 2030” стратегиясини амалга оширишда фуқаролик жамияти институтлари хусусан нодавлат нотижорат ташкилотлари фаол иштирок этмоқда. Фуқаролик жамиятининг энг муҳим институти нодавлат нотижорат ташкилотлари фаолиятини демократик мезонлар асосида йўлга қўймасдан янги Ўзбекистонни барпо этиб бўлмайди.
Шундан келиб чиқиб, нодавлат нотижорат ташкилотлари ва фуқаролик жамияти институтларини қўллаб-қувватлаш, давлат органлари ва улар ўртасида ижтимоий шерикликни кучайтириш, таъсирчан жамоатчилик назоратини амалга ошириш, шунингдек, ушбу соҳани тартибга солувчи ҳуқуқий базани такомиллаштириш борасида самарали ишлар амалга оширилмоқда.
Амалга оширилган чора-тадбирлар натижасида нодавлат нотижорат ташкилотларининг ҳуқуқий кафолатларини таъминлайдиган, замонавий демократик талабларга ва халқаро стандартларга жавоб берадиган норматив-ҳуқуқий база янада такомиллаштирилди. Хусусан, Ўзбекистон Республикасининг “Нодавлат нотижорат ташкилотлари тўғрисида”ги, “Нодавлат нотижорат ташкилотлари фаолиятининг кафолатлари тўғрисида”ги, “Жамоатчилик назорати тўғрисида” Қонунлар, Ўзбекистон Республикаси Президентининг “2021 — 2025 йилларда фуқаролик жамиятини ривожлантириш концепциясини тасдиқлаш тўғрисида” фармони ва Ҳукуматнинг қатор қарорлари қабул қилинди.
2021 — 2025 йилларда фуқаролик жамиятини ривожлантириш концепциясида фуқаролик жамияти институтларини давлат томонидан субсидиялар, грантлар ва ижтимоий буюртмалар шаклларида қўллаб-қувватлаш ҳажмини 2025 йилда 1,8 бараварга ошириш ва ажратиладиган маблағ миқдорини 70 миллиард сўмга етказиш вазифаси белгиланган.
Ҳаракатлар стратегияси, 2022 - 2026 йилларга мўлжалланган янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси, “Ўзбекистон-2030” стратегияси каби концептуал аҳамиятга эга бўлган хужжатларда фуқаролик жамиятини янада ривожлантиришга оид қатор мақсад, вазифа ва кўрсаткичлар белгиланган. Шундан келиб чиқиб, ҳар йили қабул қилинадиган давлат дастурларида фуқаролик жамияти институтлари ва нодавлат нотижорат ташкилотлари фаолиятини янада кучайтириш билан боғлиқ бандлар белгиланаётганлигини қайд этиш зарур.
2023 йили референдум асосида қабул қилинган янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституциясида илк бор “Фуқаролик жамияти институтлари” номли боб ва ушбу тушунча конституцияга киритилди.
Таъкидлаш лозимки, Ўзбекистон Республикаси Президенти асарлари, нутқ ва маърузаларида фуқаролик жамияти институтлари, нодавлат нотижорат ташкилотларига алоҳида аҳамият қаратади. Хусусан, Шавкат Мирзиёевнинг “Янги Ўзбекистон стратегияси” асарида алоҳида бир параграф “Эркин ва очиқ фуқаролик жамияти”, деб номланган. Унда фуқаролик жамиятини ривожлантириш устувор йўналишлари бўйича мулоҳазалар ҳамда соҳага оид миллий қонунчилик, ҳуқуқни қўллаш амалиётининг чуқур таҳлили ва илғор хорижий тажрибани ўрганиш асосида қатор вазифаларни амалга ошириш бўйича таклифлар билдирилган.
Рақамларга эътибор қаратсак, 1991 йилнинг 1 январь ҳолатига кўра республикада атига 95 та нодавлат нотижорат ташкилотлари фаолият кўрсатган бўлса, 2000 йилнинг 1 январига келиб уларнинг сони 2585 тани, 2016 йил 1 январь ҳолатига 8417 тани, 2024 йил 1 январь ҳолатида эса 9000 дан ортиқ нодавлат нотижорат ташкилотлари фаолият юритмоқда. Улар жисмоний ва юридик шахсларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини, демократик қадриятларни ҳимоя қилишда, ижтимоий, маданий ва маърифий мақсадларга эришишда муҳим роль ўйнамоқда.
Нодавлат нотижорат ташкилотларини молиявий барқарорлигини таъминлаш ва қўллаб-қувватлаш борасида ҳам динамик ўсиш бўлаётганлигини алоҳида таъкидлаш зарур. Хусусан, 2017-2023 йилларда нодавлат нотижорат ташкилотлари ва фуқаролик жамияти бошқа институтларининг 2074 лойиҳасини қўллаб-қувватлаш мақсадида Давлат бюджетидан 513,8 млрд. сўм маблағлар ажратилди. 2017 йилда 12,3 млрд. сўм ажратилган бўлса, 2023 йилда бу рақам 226,4 млрд. сўмни ташкил этди. 2024 йилда эса 1.8 триллион сўм маблағ ажратилиши белгиланди.
Шунингдек, фуқаролик жамияти институтларини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш кўлами кенгайтирилиб, Халқ депутатлари маҳаллий Кенгашлар ҳузурида фуқаролик жамияти институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фондлари ташкил этилди. Ҳудудларда фуқаролик жамияти институтларини молиявий қўллаб-қувватлаш учун маҳаллий бюджетдан маблағ ажратишнинг ҳуқуқий асослари мустаҳкамланди ва ушбу манбалардан ижтимоий лойиҳалар молиялаштириб келинмоқда.
Қайд этиш зарурки, нодавлат нотижорат ташкилотлари самарали фаолият олиб бориши учун аввало қулай шарт-шароит муҳим омиллардан бири ҳисобланади. Республикамизнинг 14 та ҳудудларида “Нодавлат нотижорат ташкилотлари уйлари” ташкил қилиниб, унга 500 га яқин нодавлат нотижорат ташкилотлари жойлаштирилиб, зарурий офис анжомлари, мебель, буюмлар, техника ва бошқа воситалар билан таъминланди. Натижада нодавлат нотижорат ташкилотларининг бино билан боғлиқ муаммолари ҳал этилиб, уларнинг ижтимоий фойдали фаолияти қайта тикланишига эришилди. Жумладан, ушбу уйларга янги ташкил этилган, шунингдек, ижтимоий аҳамиятга эга бўлган соҳаларда ўз фаолиятини амалга ошираётган нодавлат нотижорат ташкилотлари текин фойдаланиш ҳуқуқи асосида жойлаштирилди.
Нодавлат нотижорат ташкилотлари раҳбарларини замонавий билим ва кўникмаларини илғор хорижий тажрибалар асосида мунтазам ошириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академиясида 72 соатлик махсус ўқув режа асосида малака ошириш курслари ташкил этилмоқда. Бугунги кунга қадар жами 367 нафар раҳбар кадрлар малака ошириш курсларини тамомлаган. 2024 йилда 134 нафар нодавлат нотижорат ташкилотлари раҳбарларини мазкур малака ошириш курсларида ўқитиш режалаштирилган.
Алоҳида таъкидлаш лозимки, нодавлат нотижорат ташкилотлари давлат дастурлари, соҳага оид қонунчиликни такомиллаштириш борасида ўзларининг таклиф, ташаббусларини билдириб, ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш дастурлари, давлат дастурлари ижроси юзасидан жамоатчилик назорати тадбирларини ҳам ўтказиб келмоқда.
Юқорида қайд этилганидек, “Ўзбекистон – 2030” стратегиясининг 83-мақсадида эркин фуқаролик жамиятини ва оммавий ахборот воситалари фаолиятини янада ривожлантириш, Ўзбекистонни фуқаролик жамиятини ривожлантириш бўйича хабга айлантириш белгиланган. Унда хусусан, ижтимоий шерикликда амалга ошириладиган лойиҳалар сонини камида 3 бараварга кўпайтириш ҳамда давлат дастурларида иштирок этаётган нодавлат нотижорат ташкилотлари сонини камида 80 тага етказиш вазифалари қайд этилган.
Хулоса қилиб айтганда, фуқаролик жамияти институтлари, нодавлат нотижорат ташкилотлари мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотларда, ижтимоий-сиёсий ва ижтимоий-иқтисодий ўзгартиришлар, стратегик мақсадларга эришиш жараёнида давлат идоралари ва ташкилотларига чинакам кўмакдош бўлиб, жамият ва давлат ўртасида боғловчи ижтимоий кўприк вазифасини бажармоқда.

Узбекистан: институты гражданского общества – мост между обществом и государством
Сегодня в развитии нашей страны и реализации стратегии “Узбекистан – 2030” активное участие принимают институты гражданского общества, в частности неправительственные некоммерческие организации (ННО). Невозможно построить новый Узбекистан, не организовав на основе демократических критериев деятельность ННО как важнейшего института гражданского общества.
Основываясь на этом, проводится эффективная работа по поддержке ННО и институтов гражданского общества, укреплению с государственными органами социального партнерства, осуществлению эффективного общественного контроля, а также совершенствованию правовой базы, регулирующей данную сферу.
В результате реализованных мер осуществлено дальнейшее совершенствование нормативно-правовой базы, обеспечивающей правовые гарантии негосударственных некоммерческих организаций и отвечающая современным демократическим требованиям и международным стандартам. В частности, приняты Законы Республики Узбекистан «О негосударственных некоммерческих организациях», «О гарантиях деятельности негосударственных некоммерческих организаций», «Об общественном контроле», Постановление Президента Республики Узбекистан «Об утверждении Концепции развития гражданского общества на 2021-2025 годы» и ряд постановлений Правительства Республики Узбекистан.
Одна из основных задач концепции предусматривает увеличить к 2025 году объем государственной поддержки институтов гражданского общества
в виде субсидий, грантов и социальных заказов в 1,8 раза и довести объем выделяемых средств до 70 миллиардов сумов.
Ряд целей, задач и показателей, связанных с дальнейшим развитием гражданского общества, определены в документах концептуального значения, таких как Стратегия действий, стратегия развития нового Узбекистана на 2022-2026 годы, стратегия «Узбекистан-2030». Необходимо отметить, что в принимаемых ежегодно государственных программах определяются положения, связанные с дальнейшим усилением деятельности институтов гражданского общества и негосударственных некоммерческих организаций.
В новой редакции Конституции Республики Узбекистан, принятой на основе референдума 2023 года, впервые в конституцию была включена понятие о ней и глава под названием «Институты гражданского общества».
Следует отметить, что в трудах, выступлениях и докладах Президента Республики Узбекистан институтам гражданского общества и негосударственным некоммерческим организациям придается особое значение и внимание. В частности, в трудах Шавката Мирзиёева «Стратегии нового Узбекистана» отдельный параграф назван «Свободное и открытое гражданское общество». Он содержит комментарии по приоритетным направлениям развития гражданского общества и предложения по реализации ряда задач, основанные на глубоком анализе соответствующего национального законодательства, правоприменительной практики и изучении передового зарубежного опыта.
Если обратиться к цифрам, то по состоянию на 1 января 1991 года в республике функционировало всего 95 негосударственных некоммерческих организаций, на 1 января 2000 года их количество составило 2585, на 1 января 2016 года - 8417, а по состоянию на 1 января 2024 года функционируют более 9 тысяч ННО. Они играют важную роль в защите прав и законных интересов физических и юридических лиц, демократических ценностей, достижении социальных, культурных и образовательных целей.
Следует отметить также динамичный рост обеспечения и поддержки финансовой устойчивости негосударственных некоммерческих организаций. В частности, для поддержки 2074 проектов негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества в 2017-2023 годах из государственного бюджета выделено 513,8 миллиарда сумов. Если в 2017 году было выделено 12,3 миллиарда сумов, в 2023 году эта цифра составила 226,4 миллиарда сум. В 2024 году намечено выделить 1,8 трлн сумов.
Также, были расширены масштабы государственной поддержки институтов гражданского общества и созданы общественные фонды поддержки институтов гражданского общества при местных Кенгашах народных депутатов. Укреплена правовая основа выделения средств из местного бюджета на финансовую поддержку социальных проектов институтов гражданского общества в регионах.
Следует отметить, что благоприятные условия являются одним из важнейших факторов эффективного функционирования негосударственных некоммерческих организаций. В 14 регионах нашей республики созданы «Дома негосударственных некоммерческих организаций», где были размещены и обеспечены необходимой оргтехникой, мебелью, оборудованием и другими инструментами около 500 негосударственных некоммерческих организаций. В результате были решены проблемы негосударственных некоммерческих организаций, связанных со зданием, и восстановлена их общественно полезная деятельность. В частности, в этих домах на основе права безвозмездного пользования были размещены вновь созданные некоммерческие организации, осуществляющие свою деятельность в социально значимых сферах.
В целях регулярного совершенствования знаний и навыков руководителей негосударственных некоммерческих организаций на основе передового зарубежного опыта Академия государственного управления при Президенте Республики Узбекистан организует курсы повышения квалификации по специальной 72 часовой учебной программе. На сегодняшний день курсы повышения квалификации прошли 367 руководителей ННО. В 2024 году запланировано обучение на этих курсах 134 руководителя негосударственных некоммерческих организаций.
Следует отдельно отметить, что негосударственные некоммерческие организации высказывают свои предложения и инициативы по совершенствованию государственных программ и законодательства в своей сфере, проводят мероприятия по общественному контролю за реализацией программ социально-экономического развития регионов и государственных программ.
Как уже говорилось выше, 83-я цель стратегии «Узбекистан – 2030» предусматривает дальнейшее развитие свободного гражданского общества и деятельности средств массовой информации, превращая Узбекистан в хаб по развитию гражданского общества. В частности, в ней отмечены задачи увеличения количества проектов, реализуемых в рамках социального партнерства, не менее чем в 3 раза и довести количество негосударственных некоммерческих организаций, участвующих в государственных программах, не менее чем до 80.
Подводя итог, можно отметить, что институты гражданского общества, негосударственные некоммерческие организации являются реальными помощниками государственных органов и организаций в процессе реформ, социально-политических и социально-экономических изменений, достижения стратегических целей и выполняют функцию социального моста между обществом и государством.