Президент Шавкат Мирзиёев 10 февраль куни Жиззах вилоятида саноатни ривожлантириш ва қайта тикланувчи энергия манбаларини кўпайтириш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди.
Вилоятда янги саноат корхоналари барпо қилиш учун сўнгги олти йилда қарийб 5 миллиард доллар инвестиция жалб қилинган. Бунинг натижасида 2 мингга яқин янги корхоналар ташкил қилиниб, ишлаб чиқариш ҳажми қарийб 2 бараварга ошди.
Олдин вилоятнинг саноат маҳсулоти асосан пахта толаси бўлган бўлса, ҳозирги кунда электротехника, оптик тола, автомобиль, мураккаб кимёвий моддалар, энерготежамкор материаллар каби юқори технологик маҳсулотлар ишлаб чиқарилмоқда. Бу соҳада 54 минг аҳоли банд. Вилоятдаги саноат экспорти 1,8 баравар ошиб, 166 миллион долларга етди.
Давлатимиз раҳбари бу суръатни давом эттириб, жорий йилда вилоят саноатини 14 фоизга ошириш имконияти борлигини таъкидлади. Бунинг учун 750 миллион долларлик 10 та йирик лойиҳа ва 580 миллион долларлик 110 та ҳудудий саноат лойиҳаси бажарилиши қайд этилди. Уларда 7 минг 500 та янги иш ўринлари яратилади. Шунингдек, келгуси икки йилда Жиззахда автомобилсозлик ва металлургия соҳаларида йирик лойиҳалар ишга тушади.
Жиззахда энг тез ўсаётган саноат тармоғи бу – қурилиш ва энергия тежамкор материаллар ишлаб чиқариш. Охирги беш йилда бу соҳада 180 та янги корхона ташкил этилган, 900 миллион долларлик 210 та лойиҳа ишга туширилган. Бунинг ҳисобига қурилиш материаллари ишлаб чиқариш ҳажми 10 баравар ошиб, импорт бўлаётган 110 миллион долларлик маҳсулотлар маҳаллийлаштирилди, экспорт эса 7 баравар кўпайиб, 35 миллион долларга етди.
Вилоятда биргина базальт захираси 26 миллион тонна бўлиб, республикадаги жами захиранинг 25 фоизини ташкил этади. Лекин, булар илгари умуман ишлатилмаган. Ҳозир эса, базальтдан талаб юқори бўлган 7 хил замонавий маҳсулотларни ишлаб чиқариш йўлга қўйилди. Бу Фориш туманида 6 та корхонадан иборат яхлит кластерга айланди.
Шу билан бирга, Бахмал, Ғаллаорол, Шароф Рашидов, Зомин, Зарбдор, Зафаробод, Фориш ва Янгиободда базальт, цемент, керамзит, шиша ва минерал хомашё захирасига бой 200 га яқин конлар бор. Президент уларга тадбиркорларни жалб қилиб, бозорбоп маҳсулотлар тайёрлашни йўлга қўйиш зарурлигини таъкидлади.
Бу йил қурилиш материаллари бўйича 460 миллион долларлик 31 та лойиҳани ишга тушириш вазифаси қўйилди.
Йиғилишда энергетика таъминотини яхшилаш масаласига ҳам эътибор қаратилди.
Жиззах вилоятида камида 2 минг Мегаватт қайта тикланувчи энергия манбалари учун салоҳият борлиги таъкидланди. Бундан фойдаланиб, 270 Мегаватт қуёш энергияси қувватлари ишга туширилиши айтилди. Бунинг ҳисобига 236 миллион киловатт соат ишлаб чиқарилиб, танқислик ортиғи билан қопланади, жами 71 миллион куб метр газ тежалади.
Жумладан, Ғаллаоролда Бирлашган Араб Амирликларининг “Масдар” компаниясининг 200 миллион доллар тўғридан-тўғри инвестицияси ҳисобидан, 220 Мегаваттли йирик қуёш станцияси ишга туширилади. Келгуси йилда бу станция тўлиқ қувватга чиқиб, 500 миллион киловатт соат электр олинади ва вилоят эҳтиёжининг 20 фоизини қоплайди.
Шунингдек, ижтимоий соҳа ва давлат идоралари биноларида 5 Мегаваттли, Саноат зонаси ва тадбиркорлар биноларида 15 Мегаваттли қуёш панеллари ўрнатиш мумкинлиги кўрсатиб ўтилди. Аҳоли хонадонларига 8 Мегаваттли қайта тикланувчи энергия манбаларини ўрнатиш учун жозибадор шароитлар яратилади.
Тадбиркорларнинг ўз эҳтиёжлари учун 5, 10, 15 Мегаваттли қуёш станциялари қуриш ташаббуслари қўллаб-қувватланади.
Зафарободда бу йил жами 2 Мегаваттли 2 та кичик ГЭС қурилади ва бу йил 2,4 миллион киловатт соат электр ишлаб чиқаради. Осиё тараққиёт банки билан бирга, Форишда 150 Мегаваттли йирик қуёш станцияси лойиҳаси бошланади. Бу станция тўлиқ қувватга чиққанда, 370 миллион киловатт соат электр ишлаб чиқаради. Жиззах шаҳрида ҳам иссиқлик, ҳам электр энергияси ишлаб чиқарувчи когенерация маркази қурилади.
Давлатимиз раҳбари Жиззах электр тармоқларидаги йўқотишлар кўп эканини қайд этиб, буни камайтириш, вилоятда 4 мингдан зиёд корхонанинг энергия самарадорлигини ошириш бўйича топшириқлар берди.
Вилоят жамоатчилиги вакиллари, нуронийлар ва ёшлар билан мулоқот бўлди. Улар юртимиздаги янгиланишлар, яратилаётган шароитлар самараси ҳақида ўз ҳаёти ва фаолиятидаги муваффақиятлар мисолида сўзлаб берди. Давлатимиз раҳбари уларнинг таклиф ва ташаббусларини тинглаб, мутасаддиларга тегишли топшириқлар берди.
Йиғилиш сўнгида яна бир муҳим воқеа – 3 та янги корхонани ишга тушириш маросими бўлди. Улар – Фориш туманидаги “Eco Basalt Group”, Жиззах саноат зонасидаги “Mono Electric” ва “Super medical elements” ширкатларидир.
Биринчи корхона базальтдан йилига 5 минг тонна композит қувурлар ишлаб чиқариш қувватига эга бўлади. “Mono Electric”да 1 минг 500 турдаги электр техника маҳсулотлари, “Super medical elements”да 40 турдаги тиббий буюмлар ишлаб чиқарилади. Ушбу корхоналар ҳисобига, 700 дан ортиқ аҳоли юқори даромадли доимий иш жойига эга бўлади.

Определены меры по развитию промышленности, запущены новые предприятия
Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание по вопросам развития промышленности и расширения использования возобновляемых источников энергии в Джизакской области.
За последние шесть лет в создание новых промышленных предприятий области привлечено почти 5 миллиардов долларов инвестиций. В результате создано около 2 тысяч новых предприятий, а объем производства увеличился почти в 2 раза.
Если прежде главным промышленным продуктом области было хлопковое волокно, то сейчас производятся высокотехнологичная продукция, такая как электротехника, оптоволокно, автомобили, сложные химические вещества, энергосберегающие материалы. В промышленном секторе занято 54 тысячи человек. Областной экспорт промтоваров увеличился в 1,8 раза и достиг 166 миллионов долларов.
Глава государства указал на необходимость не сбавлять этот темп и возможность увеличения промышленности региона на 14 процентов. Отмечалось, что с этой целью будут реализованы 10 крупных проектов на сумму 750 миллионов долларов и 110 региональных промышленных проектов на сумму 580 миллионов долларов. Они создадут 7,5 тысячи новых рабочих мест. Также в ближайшие два года в Джизаке будут запущены крупные проекты в автомобильной и металлургической отраслях.
Наиболее динамично развивающимися отраслями в Джизаке являются строительство и производство энергоэффективных материалов. За последние пять лет в этой сфере создано 180 новых предприятий, запущено 210 проектов на сумму 900 миллионов долларов. За счет этого объем производства стройматериалов увеличился в 10 раз, локализован импорт на сумму 110 миллионов долларов, а экспорт увеличился в 7 раз - до 35 миллионов долларов.
Запасы базальта в области составляют 26 миллионов тонн, это 25 процентов от общего запаса по республике. В настоящее время освоено производство 7 видов современной востребованной продукции из базальта. Этим занимается целый кластер из 6 предприятий Фаришского района.
В то же время в Бахмальском, Галляаралском, Шараф-Рашидовском, Зааминском, Зарбдарском, Зафарабадском, Фаришском и Янгиабадском районах расположено около 200 месторождений с богатыми запасами базальта, цемента, керамзита, стекла и другого минерального сырья. Президент подчеркнул необходимость привлечения к ним предпринимателей и начала производства востребованной продукции.
Поставлена задача запустить в этом году 31 проект по строительным материалам на 460 миллионов долларов.
В ходе совещания отдельное внимание уделено вопросу улучшения энергоснабжения.
Отмечалось, что в Джизакской области потенциал возобновляемых источников энергии составляет не менее 2 тысяч мегаватт. За счет этого будут введены в строй мощности солнечной энергетики на 270 мегаватт. С введением их в строй начнется производство 236 миллионов киловатт-часов электроэнергии, что покроет избыточный спрос и сэкономит 71 миллион кубометров газа.
В частности, в Галляароле будет запущена крупная солнечная электростанция мощностью 220 МВт за счет прямых инвестиций в размере 200 миллионов долларов эмиратской компании «Масдар». В следующем году эта станция выйдет на полную мощность, генерируя 500 миллионов киловатт-часов электроэнергии, что покроет 20 процентов потребности региона.
Также отмечена возможность установки солнечных панелей мощностью 5 МВт на зданиях социальной сферы и государственных учреждений, а также 15-мегаваттовых станций на зданиях промзон и предпринимателей. Будут созданы привлекательные условия для установки в домохозяйствах возобновляемых источников энергии мощностью 8 МВт. Будут поддержаны инициативы предпринимателей по строительству солнечных станций мощностью 5, 10, 15 МВт для собственных нужд.
В этом году в Зафарабаде будут построены 2 малые ГЭС общей мощностью 2 мегаватта, которые в этом году будут производить 2,4 миллиона киловатт-часов электроэнергии. Совместно с Азиатским банком развития в Фарише начнется строительство крупной солнечной электростанции мощностью 150 МВт. На полной мощности эта станция будет вырабатывать 370 миллионов киловатт-часов электроэнергии. В Джизаке будет построен когенерационный центр, производящий как тепло, так и электроэнергию.
Глава государства отметил, что в электросетях Джизака много потерь, и дал поручения по их снижению и повышению энергоэффективности более 4 тысяч предприятий региона.
Президент пообщался с представителями общественности, аксакалами и молодежью области. Они рассказали о происходящих в стране преобразованиях и результатах создаваемых условий на примере своих жизненных и трудовых успехов. Глава нашего государства выслушал их предложения и инициативы, дал ответственным лицам соответствующие поручения.
В завершение совещания состоялась церемония запуска трех новых предприятий - “Eco Basalt Group” в Фаришском районе, “Mono Electric” и “Super medical elements” в промышленной зоне "Джизак".
Первое предприятие способно выпускать в год 5 тысяч тонн композитных труб из базальта. “Mono Electric” будет производить электротехническую продукцию 1,5 тысячи наименований, а “Super medical elements" - 40 видов изделий медицинского назначения. Благодаря этим предприятиям более 700 жителей получат постоянную высокооплачиваемую работу.