“Яшил” иқтисодиётни ривожлантириш чора-тадбирлари муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев “яшил” иқтисодиётни ривожлантиришга қаратилган чора-тадбирлар тақдимоти билан танишди.
Маълумки, ҳозирги замонда энергетика ва экология муаммолари долзарб бўлиб бормоқда. Шу боис мамлакатимизда кўплаб қуёш ва шамол электр станциялари қурилмоқда, иқтисодиёт тармоқларида энергия тежамкор технологиялар жорий қилинмоқда.
Бу йўналишни изчил давом эттириш мақсадида, Тараққиёт стратегиясини 2022 йилда амалга оширишга оид давлат дастурида саноат тармоқларида “яшил” иқтисодиётга ўтиш ва энергия тежамкорлик дастурини ишлаб чиқиш белгиланган эди. Тақдимотда мазкур дастурда кўзда тутилаётган чора-тадбирлар ҳақида ахборот берилди.
Қайд этилганидек, бу ҳужжатда саноат тармоқларида “яшил” иқтисодиётга ўтиш ва энергия тежамкорлигини таъминлаш бўйича концепция белгиланади. Шу асосида 25 та стратегик аҳамиятга эга корхонада ёқилғи-энергетика ресурсларини тежашнинг мақсадли кўрсаткичлари тасдиқланади.
Бу орқали 2022-2026 йилларда саноат тармоқларида 3,9 миллиард куб метр табиий газни, 4 миллиард киловатт соат электр энергиясини ва 21 минг тонна нефть маҳсулотларини тежаш режалаштирилмоқда. Бунинг натижасида ҳар бир маҳсулот таннархида энергия улушини 20 фоизга камайтириш мақсад қилинган.
2023 йил 1 июндан бошлаб маҳсулотларнинг экологик тоза энергия ва технологиялар ёрдамида ишлаб чиқарилганини тасдиқловчи “яшил сертификатлар” тизими жорий этилади.
Шу мақсадда иссиқхона газларининг чиқарилиши босқичма-босқич тартибга солинади. Бунда табиатга зарарни қисқартириш ишларини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш чоралари кўрилади.
Шунингдек, “ифлослантирувчи тўлайди” тамойилини тўлиқ жорий этиш, бу борадаги моддалар рўйхатини кенгайтириш ва йиғим ставкасини ошириш ҳам таклиф этилмоқда.
“Яшил” иқтисодиёт бўйича илмий тадқиқотларни кўпайтириш, инновацион лойиҳаларни татбиқ этиш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Ҳужжатда белгиланган чора-тадбирларнинг бажарилишини доимий баҳолаб борувчи гуруҳ ҳам шакллантирилади. Унинг таркибига 15 та халқаро ташкилот ва молия институтларининг раҳбарлари киритилади.
Давлатимиз раҳбари бу таклифларни маъқуллаб, ҳар бир тармоқ кесимида энергия тежамкорлигини ошириш, маҳсулот ишлаб чиқаришда энергия харажатини камайтириш бўйича кўрсатмалар берди.

Обсуждены меры по развитию «зеленой» экономики
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией мер, направленных на развитие «зеленой» экономики.
В настоящее время в мире все более остро ощущаются энергетические и экологические проблемы. В связи с этим в нашей стране строится много солнечных и ветряных электростанций, внедряются энергосберегающие технологии в отрасли экономики.
В целях последовательного продолжения этой работы в государственной программе по реализации Стратегии развития в 2022 году предусмотрена разработка программы по переходу к «зеленой» экономике и энергосбережению в отраслях промышленности. На презентации представлена информация о мерах, включенных в данную программу.
Отмечалось, что этот документ определяет концепцию перехода к «зеленой» экономике и обеспечению энергоэффективности в промышленных отраслях с утверждением целевых показателей сокращения расхода топливно-энергетических ресурсов на 25 стратегически важных предприятиях.
За счет этого в отраслях промышленности в 2022-2026 годах планируется сэкономить 3,9 миллиарда кубометров природного газа, 4 миллиарда киловатт-часов электроэнергии и 21 тысячу тонн нефтепродуктов. В результате предусматривается снижение доли энергозатрат в себестоимости выпускаемой продукции на 20 процентов.
С 1 июня 2023 года будет внедрена система «зеленых сертификатов», подтверждающих, что продукция производится с использованием экологически чистой энергии и технологий.
С этой целью будет поэтапно внедрено регулирование выбросов парниковых газов. При этом будут приняты меры государственной поддержки работы по уменьшению вреда природе.
Также предлагается полностью внедрить принцип «загрязнитель платит», расширить перечень загрязняющих веществ и повысить ставку сбора за выброс таких веществ.
Особое внимание уделено наращиванию научных исследований по «зеленой» экономике и реализации инновационных проектов.
Будет сформирована группа для постоянной оценки выполнения мер, указанных в документе. В нее войдут руководители 15 международных организаций и финансовых институтов.
Глава нашего государства одобрил эти предложения и дал указания по повышению энергоэффективности и снижению энергозатрат при производстве продукции в каждой отрасли.