Ўзбекистон соғлиқни сақлаш соҳаси ходимларига
Аввало, халқимиз саломатлигини асрашдек масъулиятли ва шарафли йўлда ўзини аямасдан, фидокорона меҳнат қилаётган сиз, азизларни Тиббиёт ходимлари куни билан чин қалбимдан табриклаб, барчангизга эзгу тилакларимни изҳор этаман.
Машҳур юнон табиби Гиппократнинг: “Тиббиёт ва донишмандлик ўзаро ҳамоҳанг ва чамбарчас боғлиқдир”, деган сўзларида катта маъно бор.
Дарҳақиқат, дунёдаги энг бебаҳо бойлик, тенгсиз неъмат ҳисобланган инсон соғлиғини сақлаш, бемор кўнглида умид ва ишонч уйғотиб, уни соғлом ҳаётга қайтариш учун шифокор нафақат чуқур билим ва тажриба соҳиби, айни пайтда юксак ақл-заковат ҳамда олижаноб қалб эгаси бўлиши даркор.
Ўз ҳаётини ана шундай улуғ ва савобли ишга бағишлаб, одамларнинг дардига дармон бўлишни муқаддас бурч деб билган тиббиёт ходимларининг шаънига ҳар қанча таҳсинлар айтсак, арзийди, албатта.
Азиз шифокор ва ҳамширалар!
Сўнгги йилларда Ўзбекистонда ҳар бир фуқаро учун юқори сифатли ва малакали тиббий хизмат тизимини яратиш устувор вазифа сифатида белгиланиб, бу йўналишда кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилаётгани сизларга яхши маълум.
“Инсон қадри учун” деган эзгу тамойилни жамиятимиз ҳаётида тўла рўёбга чиқариш мақсадида кейинги вақтда юртимизда соғлиқни сақлаш соҳаси вакиллари билан мунтазам учрашиб, олдимизда турган вазифалар ва долзарб муаммоларнинг ечимлари ҳақида фикрлашиб олиш ибратли анъанага айланди.
Жорий йилда сизлар билан ўтказилган мулоқотларимиз ҳам ҳар томонлама фойдали бўлди. Бунинг натижасида 2022 йилда соҳага оид йигирмадан зиёд қонун, фармон ва қарорлар ҳамда бошқа зарур меъёрий ҳужжатлар қабул қилиниб, ҳаётга изчил татбиқ этилмоқда.
Бугунги кунда сизларнинг фаол саъй-ҳаракатингиз билан тиббиёт хизмати бевосита маҳаллаларга, ҳар бир юртдошимизнинг хонадонига кириб бормоқда. Юқори малакали шифокорлар, олим ва мутахассислар жойларга чиққан ҳолда, оғир хасталиклардан азият чекаётган беморларнинг саломатлигини тиклашга муносиб ҳисса қўшмоқда.
Бу йил ҳудудлар бўйлаб ўтказилган саломатлик акциялари давомида юртдошларимизнинг 210 минг нафари амбулатор ва 65 минг нафари стационар шароитда соғломлаштирилгани салмоқли натижалардан бири бўлди. Биз бундай эзгу ва хайрли ишларни келгусида ҳам изчил давом эттирамиз.
Инсон ҳаёти ва саломатлигини асраб-авайлашдек ғоят муҳим вазифани адо этишда бирон-бир масалани эътибордан четда қолдириш, муаммоларнинг ечимини пайсалга солиш мумкин эмаслигини барчамиз яхши англаймиз.
Шу сабабли, тиббиёт соҳасини ривожлантириш жараёнида, аввало, бу борадаги мавжуд муносабат ва ёндашувларни тубдан ўзгартириб, “инсон – жамият – давлат” тамойилини ҳаётга жорий этиш устувор масала бўлиб қолмоқда.
Шу мақсадда тиббиётнинг бирламчи бўғинини кучайтириш, айниқса, қишлоқ ва маҳаллаларда тиббий хизматни сифат жиҳатидан янги босқичга кўтаришга алоҳида аҳамият қаратмоқдамиз.
Хусусан, биргина 2022 йилда жойларда 100 дан зиёд оилавий шифокорлик пункти, поликлиникалар ҳамда олис ва чекка ҳудудларда 1000 дан ортиқ маҳалла тиббиёт пунктлари ташкил этилди. Натижада қўшимча равишда яна 3,5 миллион аҳолини бирламчи тиббий хизмат билан қамраб олишга эришилди.
Оилавий шифокорлар томонидан аҳолига бепул тарқатиладиган 70 хилдаги дори-дармонлар учун маблағлар ҳажми ўтган йилга нисбатан 3 баробарга оширилди. Бирламчи тиббиёт муассасалари замонавий ультратовуш, электрокардиограмма ускуналари, стоматологик ва жарроҳлик тўпламлари билан жиҳозланмоқда.
Оилавий поликлиникаларда кундузги даволаш ўринлари ташкил этилиши натижасида 740 минг киши шифохонага бормасдан, бевосита ўзи истиқомат қилаётган маҳаллада муолажа олиш имкониятига эга бўлди.
Мамлакатимизда хусусий тиббиёт муассасаларини ривожлантириш мақсадида ушбу клиникаларга солиқ ва божхона имтиёзлари берилиб, мажбурий туристик йиғимлар бекор қилинди ҳамда давлат маблағлари ҳисобидан тиббий хизмат кўрсатишга рухсат этилди.
Саломатлик посбонларининг оғир ва масъулиятли меҳнатини муносиб қадрлаш, уларнинг ўз касбидан манфаатдорлигини ошириш масаласи ҳам давлатимизнинг доимий эътибор марказида турибди.
Яқинда соҳа ходимларининг ойлик маоши 30 фоизгача оширилиб, иш самарадорлиги ва натижасига қараб табақалаштирилган рағбатлантириш ҳамда устама тўловлари жорий этилгани ҳам бу йўлдаги муҳим қадам бўлганини қайд этиш лозим.
Соғлиқни сақлаш тизимида эришилаётган ижобий натижалар билан бир қаторда, ҳали олдимизда бажаришимиз зарур бўлган вазифалар ҳам етарли эканини барчамиз яхши тушунамиз.
Бу ҳақда гапирганда, тиббиёт тизимини ривожлантириш йўлида бошланган ва халқимиз саломатлигини асрашда муҳим аҳамиятга эга бўлган қуйидаги масалаларни таъкидлаб ўтиш ўринли, деб ўйлайман.
Бугунги кунда беморларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлашда уларнинг танловига ҳурмат билан қараш зарурлигини ҳаётнинг ўзи тақозо қилмоқда.
Ана шу заруратдан келиб чиқиб, бундан буён тиббиёт тизимини “маблағни бевосита беморга сарфлаш” тамойили асосида молиялаштиришга алоҳида эътибор қаратилади. Яъни, маблағлар тиббиёт муассасаларига умумий тарзда эмас, балки даволанган беморларга сарфланган харажатлардан келиб чиққан ҳолда йўналтирилади.
Аҳоли ўртасида соғлом турмуш тарзини мустаҳкам қарор топтириш, оналар ва болалар саломатлигини муҳофаза қилиш, ҳар бир фуқаронинг соғлиғини асраб-авайлаш, уларни малакали тиббий хизмат билан тўлиқ қамраб олиш масалалари бундан буён ҳам устувор вазифамиз бўлиб қолади.
Ҳурматли тиббиёт ходимлари!
Соғлиқни сақлаш соҳасини тезкор ва самарали, халқчил тизимга айлантириш йўлидаги ислоҳотлар жараёнида сизлар ўз зиммангиздаги масъулиятни шараф билан адо этиш учун бор билим ва маҳоратингиз, салоҳият ва тажрибангиз, азму шижоатингизни намоён этишингизга ишонаман.
Фурсатдан фойдаланиб, барчангизни касб байрамингиз билан яна бир бор табриклаб, келгуси фаолиятингизда улкан муваффақиятлар, оилавий бахт-саодат, хонадонларингизга қут-барака тилайман.

Работникам сферы здравоохранения Узбекистана
Искренне, от всего сердца поздравляю вас, представителей почетной профессии, самоотверженно, не жалея себя, выполняющих ответственную миссию по охране здоровья нашего народа, с Днем медицинских работников, выражаю всем вам мои самые наилучшие пожелания.
Есть глубокий смысл в словах знаменитого греческого врачевателя Гиппократа: “Медицина и мудрость созвучны и взаимосвязаны”.
Действительно, для того, чтобы сохранить самое бесценное богатство, несравненное благо в мире – здоровье человека, пробудить в больном веру и надежду, вернуть его к здоровой жизни, врач должен обладать не только глубокими знаниями и опытом, но вместе с тем высоким интеллектом и благородным сердцем.
Конечно, можно бесконечно говорить слова благодарности в адрес медицинских работников, посвятивших свою жизнь такому великому и благородному делу, считающих лечение людей своим священным долгом.
Дорогие врачи и медсестры!
Вам хорошо известно, что в последние годы в Узбекистане в качестве приоритетной задачи определено создание системы высококачественного и квалифицированного медицинского обслуживания каждого гражданина, в этом направлении осуществляются масштабные реформы.
В целях полного утверждения в жизни нашего общества благородного принципа “Во имя чести и достоинства человека” доброй традицией в последнее время стали проведение регулярных встреч с представителями сферы здравоохранения, обмен с ними мнениями о стоящих перед нами задачах и путях решения актуальных проблем.
Всесторонне полезными были наши с вами диалоги, прошедшие в текущем году. В результате в 2022 году было принято более двадцати законов, указов и постановлений, других необходимых нормативных актов, касающихся сферы, которые последовательно внедряются в жизнь.
Благодаря вашим активным усилиям сегодня медицинские услуги входят непосредственно в махаллю, становятся ближе к каждому соотечественнику. Высококвалифицированные врачи, ученые и специалисты, работая с выездом на места, вносят достойный вклад в восстановление здоровья больных, страдающих от тяжелых недугов.
В ходе прошедших в этом году в регионах оздоровительных акций 210 тысяч наших соотечественников прошли лечение в амбулаторных, 65 тысяч – в стационарных условиях, что является весомым результатом. Мы и в дальнейшем продолжим эту благую работу.
Все мы хорошо осознаем, что в реализации чрезвычайно важной задачи по охране жизни и здоровья людей нельзя оставлять без внимания ни один вопрос, оставлять решение проблем на потом.
В этой связи все более приоритетное значение в процессе развития медицинской сферы приобретает кардинальное изменение имеющегося отношения и подходов в этой области, претворение в жизнь принципа “Человек – общество – государство”.
Поэтому мы акцентируем внимание на усилении первичного звена медицины, особенно выведении медицинского обслуживания в селах и махаллях на качественно новый этап.
В частности, только в 2022 году на местах было создано более 100 семейных врачебных пунктов, поликлиник и более тысячи махаллинских медицинских пунктов в самых отдаленных и труднодоступных районах. В результате первичным звеном медицинской помощи охвачено дополнительно 3,5 миллиона человек.
Объем средств на лекарственные препараты 70 видов, бесплатно выдаваемые населению семейными врачами, увеличился в 3 раза по сравнению с прошлым годом. Первичные медицинские учреждения оснащаются современным оборудованием для ультразвукового исследования и электрокардиографии, стоматологическими и хирургическими комплектами.
В результате организации дневных стационаров в семейных поликлиниках 740 тысяч человек получили возможность лечиться непосредственно в своей махалле, не обращаясь в больницу.
В целях развития частных медицинских учреждений в нашей стране таким клиникам были предоставлены налоговые и таможенные льготы, отменен обязательный туристический сбор и разрешено оказывать медицинские услуги за счет государственных средств.
Вопрос достойного поощрения нелегкого и ответственного труда медицинских работников, повышения их заинтересованности в своей деятельности также находится в центре постоянного внимания нашего государства.
Следует отметить, что недавно до 30 процентов выросла месячная заработная плата медицинских работников, была внедрена система дифференцированных премий и надбавок в зависимости от эффективности и результатов их труда.
Все мы понимаем, что, несмотря на достигнутые положительные результаты в системе здравоохранения, предстоит еще многое сделать.
Говоря об этом, считаю уместным выделить следующие вопросы развития медицинской системы, имеющие важное значение для охраны здоровья нашего народа, решение которых уже началось.
Сегодня сама жизнь требует уважать право выбора больных, что имеет важное значение для обеспечения их интересов.
Исходя из этой необходимости отныне особое внимание будет уделяться финансированию медицинской системы по принципу «деньги следуют за пациентом». То есть средства будут направляться медицинским учреждениям не общим объемом, а исходя из конкретных расходов на вылеченных больных.
Прочное утверждение здорового образа жизни среди населения, охрана здоровья матерей и детей, всех граждан в целом, вопросы максимального охвата их квалифицированными медицинскими услугами и впредь будут нашим приоритетом.
Уважаемые медицинские работники!
Уверен, вы продемонстрируете все свои знания и мастерство, опыт и потенциал, активность и решимость в процессе реформ, направленных на превращение сферы здравоохранения в оперативно и эффективно действующую, служащую людям систему.
Пользуясь случаем, хочу еще раз поздравить всех вас с профессиональным праздником и пожелать больших успехов в дальнейшей деятельности, счастья и благополучия вашим семьям.