Президент Шавкат Мирзиёев жисмоний тарбия ва спорт соҳасида кадрлар тайёрлаш, илмий тадқиқотларни ривожлантириш бўйича таклифлар тақдимоти билан танишди.
Мамлакатимизда спортга яратилаётган шароитлар туфайли аҳоли ўртасида бу ҳаракат оммалашмоқда. Ёшлар жисмоний тарбия билан доимий шуғулланиб, кўплари буни касб сифатида танламоқда. Профессионал спортчиларимиз халқаро мусобақаларда улкан ютуқларга эришмоқда.
Давлатимиз раҳбари ҳар доим соғлом турмуш тарзи, ёшлар бандлиги, олимпия ва паралимпия ҳаракати масалаларига алоҳида эътибор қаратиб келади. Шу йил 23 май куни бўлиб ўтган видеоселектор йиғилишида спорт таълимини ривожлантириш, соҳага илмий ёндашувларни татбиқ этиш вазифаси қўйилган эди.
Тақдимотда шу борада тайёрланган режа-таклифлар кўриб чиқилди. Улар учта муҳим йўналишни қамраб олган: биринчиси – Ўзбекистон давлат жисмоний тарбия ва спорт университети ҳамда унинг Нукус ва Фарғона филиалларида таълим сифатини ошириш, иккинчиси – спорт таълими муассасаларида бошқарувни такомиллаштириш, учинчиси – соҳада илмий тадқиқотлар тизимини яхшилаш.
Қайд этилишича, 2023-2024 ўқув йилидан бошлаб таълим дастурлари етакчи хорижий университетларнинг дастурига кўра шакллантирилади. Барча бакалавриат ва магистратура йўналишларига оид малака талаблари қайта кўриб чиқилади, ўқитувчилар ва битирувчиларнинг билими, маҳорати ва педагогик кўникмаларини баҳоловчи компетенциявий сертификатлаш йўлга қўйилади.
Бугунги кунда долзарб бўлмаган 5 та бакалавриат йўналиши тугатилиб, 2 та магистратура мутахассислиги ташкил этилади. Ўқув ва машғулотлар жараёнига федерацияларнинг тажрибали мутахассислари ҳамда хорижий экспертлар жалб қилинади.
Спорт соҳасида фахрий унвон ва тоифа даражасига эга бўлган, нуфузли халқаро мусобақаларда ғолиб бўлган абитуриентлар касбий имтиҳонларни топширишдан озод қилинади. Талабаларни рағбатлантириш учун Паҳлавон Маҳмуд номидаги давлат стипендияси жорий этилади. Иқтидорли битирувчиларга спорт бўйича ҳакам ҳамда иккинчи тоифали тренер мақоми берилади.
Таълим ва илм боғлиқлигини мустаҳкамлаш учун ягона кузатув кенгаши тузиш режалаштирилган. Бу кенгаш спорт муассасаларининг бошқарув, ўқув-услубий, илмий-тадқиқот ва маънавий-маърифий фаолиятини самарали ташкил қилишга бош-қош бўлади.
Шунингдек, Жисмоний тарбия ва спорт университетининг илмий салоҳиятини 45 фоизгача чиқариш, профессор-ўқитувчиларнинг фаолияти натижадорлигини ошириш, янги ишланма ва технологияларни жорий этиб, халқаро рейтингларга кириш мақсадлари белгиланмоқда.
Жисмоний тарбия ва спорт илмий тадқиқотлари институтига спорт биомеханикаси, физиологияси, фармакологияси ва генетикаси бўйича тадқиқотлар олиб бориш, илмий-инновацион фаолият натижаларини трансфер қилиш ва тижоратлаштириш, стартап лойиҳаларни амалга ошириш каби янги вазифалар юклатилмоқда.
Илмий изланишларни қўллаб-қувватлаш ва натижадорлигини ошириш, ёш кадрларни хорижий ўқув юртларига фалсафа доктори (PhD) даражасини ҳимоя қилиш учун юбориш ҳам назарда тутилган.
Маълумки, пойтахтимизнинг Яшнобод туманида Олимпия шаҳарчаси барпо этилмоқда. Осиё ўйинлари ўтганидан сўнг, бу мажмуага Спортни ривожлантириш вазирлиги, спорт федерациялари ҳамда 2025 йилда фаолият бошлайдиган Ўзбекистон давлат спорт академияси жойлаштирилиши мўлжалланган.

Рассмотрены предложения по развитию спортивного образования и науки
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по развитию подготовки кадров и научных исследований в области физической культуры и спорта.
Благодаря созданным в нашей стране условиям занятие спортом становится все более популярным среди населения. Все большее число молодежи постоянно занимается физкультурой, многие выбирают спорт в качестве профессии. Наши профессиональные спортсмены добиваются больших успехов на международных соревнованиях.
Глава государства уделяет особое внимание вопросам здорового образа жизни, занятости молодежи, олимпийского и паралимпийского движения. На состоявшемся 23 мая этого года видеоселекторном совещании были поставлены задачи по развитию спортивного образования и внедрению научно обоснованных подходов в сферу.
В ходе презентации рассмотрены планы и предложения в этом направлении. Они охватывают три важных аспекта: повышение качества образования в Узбекском государственном университете физической культуры и спорта и его филиалах в Нукусе и Фергане, совершенствование системы управления в учреждениях спортивного образования, совершенствование системы научных исследований в сфере.
Отмечалось, что начиная с 2023-2024 учебного года образовательные программы будут формироваться по программам ведущих зарубежных вузов. Будут пересмотрены квалификационные требования по всем программам бакалавриата и магистратуры, будет проводиться сертификация компетенций для оценки знаний, навыков и педагогического мастерства выпускников и преподавателей.
Принято решение о закрытии 5 потерявших сегодня актуальность направлений бакалавриата и открытии 2 новых специальностей магистратуры. К обучению и тренировочному процессу будут привлекаться опытные специалисты федераций и зарубежные эксперты.
Абитуриенты, имеющие почетные звания и квалификационную категорию, победившие на престижных международных турнирах, будут освобождены от требования сдавать профессиональный экзамен. Для стимулирования студентов будет учреждена государственная стипендия имени Пахлавона Махмуда в области физической культуры и спорта. Лучшим выпускникам будут присваиваться квалификационные категории спортивного судьи и тренера второго класса.
Для укрепления взаимосвязи образования и науки планируется создать единый наблюдательный совет. Этот совет поможет эффективно организовать управленческую, учебно-методическую, научно-исследовательскую и духовно-просветительскую деятельность спортивных учреждений.
Вместе с тем определены цели по повышению научного потенциала Университета физической культуры и спорта до 45 процентов, увеличению результативности деятельности профессорско-преподавательского состава, внедрению новых разработок и технологий, вхождению в международные рейтинги.
Перед Научно-исследовательским институтом физической культуры и спорта поставлены новые задачи, такие как проведение исследований в области спортивной биомеханики, физиологии, фармакологии и генетики, трансфер и коммерциализация результатов научной и инновационной деятельности, реализация стартап-проектов.
Также предусмотрена поддержка и повышение эффективности научных исследований, направление молодых кадров в зарубежные учебные заведения для защиты степени доктора философии (PhD).
Как известно, в Яшнабадском районе столицы строится Олимпийский городок. После Азиатских игр в этом комплексе разместятся Министерство развития спорта, спортивные федерации и Государственная академия спорта Узбекистана, которая начнет работу в 2025 году.