Иссиқхона хўжаликларини қўллаб-қувватлаш чоралари белгиланди
Президент Шавкат Мирзиёев иссиқхона хўжаликларини қўллаб-қувватлашга қаратилган қўшимча чора-тадбирлар тақдимоти билан танишди.
Бу ҳақда 5 сентябрь куни озиқ-овқат хавфсизлиги бўйича ўтган видеоселектор йиғилишида кўрсатма берилган эди.
Ҳозирги кунда юртимизда 3 мингдан ортиқ иссиқхона бор. Уларнинг жами майдони 6 минг 300 гектардан зиёд бўлиб, шундан 4 минг 300 гектари сўнгги беш йилда ташкил этилган. Озиқ-овқатларнинг узлуксизлигини ва экспортини таъминлаётган кўп маҳсулотлар шу мажмуаларда етиштирилмоқда.
Лекин сўнгги пайтларда ташқи бозорлардаги чекловлар ва транспорт логистикасидаги узилишлар бу тармоққа ҳам салбий таъсир кўрсатмоқда. Хусусан, аксарият иссиқхоналар бизнес-режасида 1 тонна маҳсулот таннархи ўртача 600 доллар деб ҳисоб-китоб қилинган бўлса, 2020 йилда таннарх 900 долларни ва 2021 йилда 1 минг 200 долларни ташкил этган. Айрим иссиқхона хўжаликларида кредит, солиқ, табиий газ ва электр энергияси тўловлари бўйича қарздорлик юзага келган.
Шу боис, Президентимиз топшириғига кўра, соҳадаги муаммолар ўрганилди ва тадбиркорларнинг таклифлари эшитилди. Улар асосида, иссиқхонада маҳсулот етиштириш ва уни сотишнинг янги механизми ишлаб чиқилди.
Унга кўра, Боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини ривожлантириш агентлиги иссиқхоналарга уруғ, кўчат, минерал ўғит ва бошқа моддий ресурсларни етказиб беради, маҳсулотни сотиб олиб, экспорт қилади. Карантин ва ўсимликлар ҳимояси агентлиги кўчатларни парваришлаш бўйича хизматлар кўрсатади.
Шу билан бирга, молиявий енгилликлар ҳам белгиланмоқда. Жумладан, иссиқхона хўжаликлари ва музлаткичли омборхоналар учун халқаро молия институтлари ва давлат мақсадли жамғармаларидан ажратилган кредитларни қайтариш муддати 7 йилдан 14 йилга ҳамда имтиёзли даври 3 йилдан 5 йилга узайтирилиши назарда тутилмоқда. Кредитларни қайтариш муддатлари ҳосилни йиғиб олиш ва сотиш муддатларига мослаштирилади.
Экспортбоп маҳсулот етиштиришни рағбатлантириш мақсадида хорижий валютадаги банк кредитларини йиллик 4 фоиз ставкада ажратиш мўлжалланмоқда. Саноат типидаги замонавий иссиқхона ва логистика марказларини ташкил этиш учун яхлит майдонлар очиқ аукцион савдоларига чиқарилиши белгиланмоқда.
Давлатимиз раҳбари бу чора-тадбирларни маъқуллади. Мева-сабзавотларни сақлаш, саралаш ва қадоқлаш имкониятига эга бўлган савдо мажмуалари ташкил этиш, янги иссиқхоналар учун сув ва электр тармоқларини тортиш бўйича кўрсатмалар берилди.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией дополнительных мер по поддержке тепличных хозяйств.
Соответствующее поручение было дано на видеоселекторном совещании по продовольственной безопасности, состоявшемся 5 сентября.
В настоящее время в нашей стране насчитывается более 3 тысяч теплиц. Их общая площадь составляет более 6,3 тысячи гектаров, из них 4,3 тысячи гектаров теплиц организованы за последние пять лет. Выращиваемая в них продукция вносит важный вклад в насыщение внутреннего рынка и увеличение экспорта продуктов питания.
Но в последнее время ограничения на внешних рынках и разрывы транспортно-логистических связей негативно сказываются на этой сфере. В частности, если в бизнес-плане большинства теплиц заложена себестоимость продукции из расчета 600 долларов на 1 тонну, то в 2020 году этот показатель вырос до 900 долларов, в 2021 году – до 1200 долларов. У некоторых тепличных хозяйств возникла задолженность по кредитам, налогам, за природный газ и электроэнергию.
В связи с этим по поручению Президента были изучены проблемы в сфере и предложения предпринимателей. На их основе разработан новый механизм выращивания продукции в теплицах и ее реализации.
Так, Агентство по развитию садоводства и тепличного хозяйства будет поставлять теплицам семена, саженцы, минеральные удобрения и другие материальные ресурсы, закупать и экспортировать продукцию. Агентство по карантину и защите растений будет оказывать услуги по уходу за посевами.
Вместе с тем хозяйствам будут предоставлены финансовые стимулы. В частности, предусматривается продления сроков погашения кредитов, выделенных международными финансовыми институтами и государственными целевыми фондами для тепличных хозяйств и складов с морозильными камерами, с 7 до 14 лет, а льготного периода - с 3 до 5 лет. Условия погашения кредита будут корректироваться с учетом сроков уборки урожая и продажи.
В целях стимулирования производства экспортной продукции планируется выделять банковские кредиты в иностранной валюте по ставке 4 процента годовых. Принято решение о выставлении на открытый аукцион сплошных площадей под создание современных теплиц промышленного типа и логистических центров.
Глава государства одобрил эти меры. Даны указания по созданию торговых комплексов с возможностями для хранения, сортировки и упаковки плодоовощной продукции, прокладке сетей водо- и электроснабжения к новым теплицам.