Бирламчи бўғиндаги асосий вазифа - касалликларнинг олдини олиш
Президент Шавкат Мирзиёев 26 октябрь куни Тошкент шаҳрининг Учтепа туманидаги 22-оилавий поликлиникани бориб кўрди.
Уч қаватли ушбу замонавий муассаса 19 та маҳалладаги 56 минг нафар аҳолига хизмат кўрсатади. Бунинг учун болалар бўлими, физиотерапия бўлими, кундузги стационар, мутахассислик хоналари ва лабораторияларда зарур шароит яратилган. Шу йил 18 мартдаги «очиқ мулоқот»да берилган топшириққа кўра, бу поликлиникага ҳам замонавий физиотерапия ускуналари келтириб ўрнатилган.
Шунингдек, бепул тарқатиладиган дорилар хонаси, шифокор қабулидан олдинги кўрик хонаси ташкил этилган. 65 нафар шифокор ва кўплаб ҳамширалар беморлар дардига дармон бўлаётир.
Давлатимиз раҳбари поликлиникадаги шароитларни кўздан кечирди, тиббиёт ходимлари билан суҳбатлашди.
- Тиббиёт - ёшу қари ҳаммага дахлдор энг катта давлат хизмати. Шунинг учун бу соҳага доимий эътибор қаратиб келяпмиз. Бирламчи бўғинни «пастга тушириш»га ҳаракат қиляпмиз. Албатта, ўзгариш бор: янги шифохоналар очиляпти, поликлиникалар жиҳозланяпти. Лекин ҳали етиб борилмаган хонадонлар ҳам бор. Малакали тиббий хизматларнинг ҳар бир оилага кириб боришини таъминлаш, бунда эҳтиёжманд инсонларга алоҳида ёндашиш керак, - деди Шавкат Мирзиёев.
Мулоқотда аҳолининг тиббий маданиятини ошириш, касалликларнинг олдини олиш масалалари ҳақида сўз борди.
- Кўп ҳолларда касалликни инсоннинг ўзи келтириб чиқаради: кам ҳаракат бўлади, тўғри овқатланмайди, соғлиғига қарамайди. Буни бирламчи бўғин кенг тушунтириши керак. Аҳолини дори билан эмас, профилактика билан соғломлаштириш зарур. Одамларнинг ўз соғлиғига эътиборини кучайтириш, скрининг текширувларини мунтазам ўтказиб бориш керак, - деди давлатимиз раҳбари.

Главная задача первичного звена – профилактика заболеваний
Президент Шавкат Мирзиёев 26 октября посетил семейную поликлинику №22 Учтепинского района города Ташкента.
Это трехэтажное современное учреждение обслуживает 56 тысяч жителей 19 махаллей. Для этого созданы необходимые условия в детском отделении, отделении физиотерапии, дневном стационаре, специализированных кабинетах и лабораториях. Согласно поручению, данному в ходе открытого диалога с медицинскими работниками 18 марта текущего года, в данной поликлинике установлено современное медицинское оборудование.
Также открыты кабинеты для бесплатной раздачи лекарств и осмотра перед приемом врача. Персонал состоит из 65 врачей и множества медсестер.
Глава государства осмотрел условия в поликлинике, побеседовал с работниками.
- Медицина – это самая большая государственная служба, которая касается всех от мала до велика. Именно поэтому мы постоянно уделяем внимание этому направлению. Мы стараемся сделать первичное звено ближе к людям. Изменения, конечно, есть: открываются новые больницы, оснащаются поликлиники. Но есть еще неохваченные семьи. Необходимо добиться того, чтобы квалифицированные медицинские услуги дошли до каждой семьи, при этом уделить особое внимание социально уязвимым людям, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В беседе обсуждены вопросы повышения медицинской культуры населения и профилактики заболеваний.
- Во многих случаях болезнь возникает из-за самого человека: малая подвижность, неправильное питание, невнимательность к своему здоровью. Первичное звено должно широко разъяснять это. Укреплять здоровье население надо не лекарствами, а профилактикой. Необходимо усилить внимание людей к своему здоровью, регулярно проводить скрининг, - сказал глава государства.