Turkiy davlatlar tashkiloti sammitini yoritish uchun xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillarini akkreditatsiya qilish boshlandi
O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi 2022-yil 11-noyabr kuni Samarqand shahrida bo'lib o'tadigan Turkiy davlatlar tashkiloti sammitini yoritish uchun xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillarini akkreditatsiya qilish boshlanganini ma’lum qiladi.
Sammitni yoritishda ishtirok etishni istagan chet el OAV vakillari O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligiga quyidagi hujjatlarni topshirishlari shart:
1) OAV rahbariyatining O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri nomiga o'z muxbirini (muxbirlarini) akkreditatsiya qilish to'g'risidagi murojaatnomasi;
2) OAV haqida ma'lumot;
3) tarjimayi hol (rezyume / CV);
4) pasport nusxasi;
5) fotosurat (tomonlarn nisbati 3x4, maksimal o'lchamlari 600x800 piksel, minimal - 240x320 piksel, yuz to’liq ko’ringan, oq fonda);
6) COVID-19 ga qarshi emlash sertifikati;
7) to'ldirilgan so’rovnoma.
Xorijiy OAV vakillarining arizalari 2022-yil 4-noyabr Toshkent vaqti bilan soat 18:00 ga qadar O'zbekiston Respublikasining xorijdagi diplomatik vakolatxonalari orqali yoki to'g'ridan-to'g'ri O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining ots-press@mfa.uzelektron manzili orqali qabul qilinadi.
Belgilangan muddatdan keyin yuborilgan murojaatlar, shuningdek zarur ma'lumotlarsiz va to'ldirilgan so’rovnomasiz arizalar ko'rib chiqish uchun qabul qilinmaydi.
Shu bilan birga, sammitni yoritishda ishtrok etish uchun xorijiy OAVning topshirgan arizalari O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi tomonidan ularning akkreditatsiya qilinganligi to‘g‘risidagi tasdiqnomasiz O‘zbekistonga tashrif buyurish va jurnalistik faoliyati bilan shug‘ullanish uchun asos bo‘la olmaydi.
Qo'shimcha savollar yuzasidan O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Matbuot xizmatiga press@mfa.uz elektron pochtasi orqali murojaat qilish mumkin.

On accreditation of the foreign media representatives for coverage of the Summit of the Organization of Turkic States
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan announces the accreditation of the foreign media representatives to cover the summit of the Organization of Turkic States, which will take place on November 11, 2022 in Samarkand.
Foreign media representatives wishing to cover the summit should send to the MFA of the Republic of Uzbekistan the following documents:
1) a letter of application by the head of the media outlet addressed to the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan on the accreditation of correspondent(s).
2) information about media outlet;
3) CV / resume;
4) a copy of passport;
5) photo (3x4 aspect ratio, maximum resolution 600x800 pixels, minimum - 240x320 pixels, full-face, on a white background);
6) COVID-19 vaccination certificate
7) completed accreditation form.
Applications from the media representatives on accreditation will be received through the diplomatic missions of the Republic of Uzbekistan abroad or directly to MFA of the Republic of Uzbekistan (please send the electronic version to the e-mail ots-press@mfa.uz).
The deadline to apply is November 4, 2022 (06:00 PM Tashkent time (GMT+5).
Applications received after the deadline as well as with the missing documents or accreditation form of the journalist will not be accepted for consideration.
If the foreign media representatives submit the application on coverage the summit of the Organization of Turkic States but have not received the confirmation on their accreditation from the MFA of the Republic of Uzbekistan, it does not justify the arrival to Uzbekistan and their further professional activity.
In case of additional questions, please contact the Press Service of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan by email: press@mfa.uz.