Ўзбекистон Президенти: Улкан марраларга етиш йўлида кўпмиллатли эл-юртимиз янада бирлашиб, ягона аҳил оила, ягона халқ бўлиб, астойдил ҳаракат қилмоқда
Давлатимиз раҳбари матбуот хизмати маълумотига кўра, тантаналарда Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев иштирок этиб, халқимизни бу улуғ айём билан табриклади.
– Бундан ўттиз бир йил муқаддам жаҳон харитасида “Ўзбекистон Республикаси” деган янги, мустақил давлат пайдо бўлди. Биринчи Президентимиз муҳтарам Ислом Абдуғаниевич Каримов бошчилигида мамлакатимизнинг миллий мустақиллигини дунёга эълон қилдик. Орадан йиллар, асрлар ўтади. Лекин миллий давлатчилигимизни, ўзлигимиз ва инсоний ҳақ-ҳуқуқларимизни тиклаб берган, барча ютуқ ва марраларимизнинг замини бўлган Мустақиллик куни биз учун, келгуси авлодларимиз учун доимо энг улуғ, энг азиз байрам бўлиб қолади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Иншооллоҳ, шундай бўлгай. Чунки эрксевар халқимиз учун бу байрам жуда қадрли. Мустақилликка не-не жафолардан сўнг, сабр-матонат билан эришилди. Меҳнат, машаққатлар билан йилдан-йилга мустаҳкамланди. Бугун Ўзбекистонда эл азиз, инсон азиз бўлди. “Халқ давлат идораларига эмас, давлат идоралари халқимизга хизмат қилиши керак” деган тамойил асосий талабга айланди.
Мамлакатимиз пандемия ва глобал инқирознинг салбий таъсирларига қарамасдан, эркин, обод ва фаровон ҳаёт қуриш йўлидан дадил олға бормоқда. Саноат тармоқлари ва ҳудудлар ривожи ижтимоий масалаларни ҳал этиш имконини бермоқда.
Миллий қадриятларимизда алоҳида ўрин тутадиган авлодлар ўртасидаги анъаналар давомийлигини сақлаш, кексаларнинг ҳаётини янада мазмунли қилиш эътиборда. Ёшлар ва хотин-қизларнинг ўқиши, касб эгаллаши, қобилиятини юзага чиқариши учун барча шароит яратилмоқда. Яқинда Ҳиндистонда бўлиб ўтган жаҳон шахмат олимпиадасида терма жамоамиз тарихда биринчи марта Олимпия чемпиони бўлгани бутун халқимизни қувонтирди.
Мамлакатимизнинг халқаро майдондаги нуфузи ҳам ошиб бормоқда. Хорижий давлатлар ва ташкилотлар билан ҳамкорликда улкан иқтисодий-ижтиомий лойиҳалар ҳаётга татбиқ этилмоқда.
Давлатимиз раҳбари тантанали маросимда иштирок этаётган чет давлатларнинг элчилари ва халқаро ташкилотлар вакилларини ҳам қутлади.
Бугунги кунда мамлакатимиз миллий тикланиш давридан миллий юксалиш даврига ўтмоқда. 2026 йилгача бўлган Тараққиёт стратегияси амалга оширилмоқда.
Президентимиз табрик сўзида давлатимизнинг тавсифини бундай изоҳлади:
“Янги Ўзбекистон ҳар бир фуқаронинг ҳаётини янада яхшилаш мақсадида давлат хизматларидан фойдаланиш учун кенг имкониятлар берадиган, одамлар ўз муаммолари ҳақида очиқ гапириши ва уларнинг ечими учун биргаликда ҳаракат қилишларига барча шароитлар мавжуд бўлган, ҳамма учун адолатни сўзсиз таъминлаш имкониятини берадиган ҳамда фуқаролари ижтимоий мавқеидан қатъи назар, қонун олдида тенг бўлган, тадбиркорликнинг ривожланиши учун зарур шароитлар яратилган давлатдир”.
Юртимизда бўлаётган ишларга назар ташланса, ҳақиқатда буларнинг ижобатини кўриш мумкин. Шу билан бирга, давлатимиз раҳбари ўз нутқида бундан кейинги бешта асосий йўналишни кўрсатиб ўтди.
Биринчиси – таълим соҳасида энг қулай шароитлар яратиш. Бунинг учун мактабларнинг ўқув дастурлари, ўқитиш услуби, дарсликлар мазмуни тубдан қайта кўриб чиқилади, мактаблар қуриш, устоз ва мураббийларнинг машаққатли меҳнатини рағбатлантириш давом эттирилади.
Иккинчиси – суд тизимининг мустақиллигини мустаҳкамлаш. Судьялар ишига ҳар қандай аралашув кескин жазоланади, уларнинг хавотирсиз ишлаши учун барча зарур шароитлар яратилади.
Учинчиси – тадбиркорликни ривожлантириш. Бунинг учун хусусий мулк ва тадбиркорликка халақит бераётган барча тўсиқлар бартараф этилади. Давлат бошқаруви ислоҳ қилиниб, иқтисодиётда давлат иштироки кескин камайтирилади.
Тўртинчиси – соғлиқни сақлаш тизимида аҳолига сифатли ва малакали тиббий хизматлардан фойдаланиш имконияти кенгайтирилади. Барча ҳудудларда шошилинч тиббий ёрдам қамрови оширилиб, одамларга янада яқинлаштирилади.
Бешинчиси – ичимлик суви таъминотини яхшилаш. Бунинг учун соҳага жалб қилинаётган инвестициялар ҳажми кескин кўпайтирилади. Муаммоли ҳудудларга тоза ичимлик сувини етказиш ва сифатини яхшилаш бўйича алоҳида дастурлар амалга оширилади.
Мард ва меҳнатсевар халқимиз кўмагида бу вазифалар самарали бажарилиши, янгиланаётган Конституциямиз бу йўлда мустаҳкам ҳуқуқий асос бўлиши таъкидланди.
– Бугун биз ўз олдимизга улуғвор ва юксак мақсадларни қўймоқдамиз, – деди Президент. – Ана шундай улкан марраларга етиш йўлида кўпмиллатли эл-юртимиз янада бирлашиб, ягона аҳил оила, ягона халқ бўлиб, астойдил ҳаракат қилмоқда. Бу – биз эришаётган барча ютуқларимизнинг мустаҳкам гарови, десак, айни ҳақиқатни айтган бўламиз.
Давлатимиз раҳбари ислоҳотларни қўллаб-қувватлаб, уларни амалга оширишда фидоийлик кўрсатаётган халқимизга чуқур ҳурматини изҳор этиб, эзгу тилаклар билдирди.
– Сиз, азиз юртдошларимни Ўзбекистон мустақиллигининг ўттиз бир йиллик байрами билан яна бир бор қутлаб, барчангизга сиҳат-саломатлик, оилаларингизга бахту саодат, файзу барака тилайман. Эзгу орзу-ниятларимиз амалга ошсин! Яратганнинг ўзи барчамизни паноҳида асрасин! Юртимиз тинч, халқимиз омон, Мустақиллигимиз абадий бўлсин, – дея сўзини якунлади Президентимиз.
Байрам тантанали концерт дастури билан давом этди. Телевидение орқали барча ҳудудларга, хонадонларга етиб бориб, юртдошларимизга кўтаринки кайфият улашди.

Президент Узбекистана: Наш многонациональный народ, еще крепче сплотившись, единой семьей, уверенно идет к достижению высоких рубежей
По информации пресс-службы главы нашего государства, в торжествах принял участие Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, который поздравил наш народ с этим великим днем.
- Тридцать один год назад на карте мира появилось новое суверенное государство – Республика Узбекистан.
Под руководством Первого Президента Узбекистана, уважаемого Ислама Абдуганиевича Каримова мы объявили всему миру о национальной независимости.
Пройдут годы, века, но День независимости, вернувший нам национальную государственность и национальную гордость, наши права и свободы, ставший прочной основой всех наших успехов и достижений, всегда будет для нас и грядущих поколений самым великим и дорогим праздником, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Этот праздник очень дорог для нашего народа. Независимость была достигнута ценою многих лишений и испытаний, годами закалялась в упорном и терпеливом труде. Сегодня в Узбекистане народ и человек стали высшей ценностью. Главным требованием стал принцип «не народ служит государственным органам, а государственные органы должны служить народу».
Несмотря на негативные последствия пандемии и мирового кризиса, наша страна смело идет вперед по пути построения свободной и благополучной жизни. Развиваются отрасли промышленности и регионы, социальная сфера.
В центре внимания вопросы сохранения преемственности традиций и ценностей между поколениями, забота о старших. Создаются все условия для того, чтобы молодежь и женщины могли учиться, приобретать профессию, развивать свои способности. Всех нас переполняет гордость за нашу сборную команду, которая на недавно состоявшейся в Индии Всемирной шахматной олимпиаде впервые в истории была удостоена высокого звания чемпиона.
Растет и авторитет нашей страны на международной арене. Огромные экономические и социальные проекты реализуются в сотрудничестве с зарубежными странами и организациями.
Глава нашего государства также приветствовал принявших участие в церемонии послов зарубежных стран и представителей международных организаций.
Сегодня наша страна переходит от периода национального подъема к периоду национального процветания. Реализуется стратегия развития до 2026 года.
В своей поздравительной речи Президент изложил свое видение того, каким должен быть Новый Узбекистан: «Новый Узбекистан – это государство, открывающее каждому гражданину в целях дальнейшего улучшения его жизни широкий доступ к государственным услугам, обеспечивающее все условия, чтобы люди могли открыто говорить о своих проблемах и вместе их решать, создающее возможности для неукоснительного обеспечения справедливости, равенства перед законом всех граждан, независимо от их социального положения, формирующее необходимые условия для развития предпринимательства".
Анализируя происходящие в нашей стране преобразования, можно прийти к выводу, что эти аспекты, действительно, находят свое воплощение в нашей жизни. В своем выступлении глава нашего государства обозначил следующие пять основных направлений.
Первое - создание максимально благоприятных условий в сфере образования. Для этого будут коренным образом пересмотрены школьные программы, методики обучения, содержание учебников, построены школы, продолжено стимулирование сложного труда учителей и наставников.
Второе - укрепление независимости судебной системы. Любое вмешательство в работу судей будет строго наказываться, для их беспрепятственной работы будут созданы все необходимые условия.
Третье - развитие предпринимательства. Для этого будут сняты все барьеры для частной собственности и предпринимательства. Государственное управление будет реформировано, а участие государства в экономике резко сократится.
Четвертое - будет расширен доступ населения к качественным и квалифицированным медицинским услугам. Во всех регионах охват экстренной медицинской помощью будет увеличен и приближен к населению.
Пятое - улучшение обеспечения питьевой водой. Объем инвестиций в эту сферу будет значительно увеличен. Будут реализованы отдельные программы по снабжению чистой питьевой водой проблемных районов и улучшению ее качества.
Выражена уверенность в том, что при поддержке нашего мужественного и трудолюбивого народа эти задачи будут эффективно реализованы, и что обновляемая Конституция станет прочной правовой основой на этом пути.
- Сегодня мы ставим перед собой большие и важные цели во всех сферах, - сказал Президент. - Наш многонациональный народ, еще крепче сплотившись, единой семьей, уверенно идет к достижению высоких рубежей. Действительно, именно в этом – залог всех наших достижений.
Глава нашего государства выразил глубокое уважение нашему народу, поддерживающему реформы и самоотверженно проводящему их в жизнь, выразил наилучшие пожелания.
- Еще раз поздравляю вас, дорогие соотечественники, с 31-й годовщиной независимости родного Узбекистана, желаю всем вам здоровья, благополучия и процветания вашим семьям.
Пусть сбудутся все наши благие мечты и надежды! Пусть в нашей стране всегда царят мир и спокойствие, будет счастлив наш народ! Пусть вечной будет наша Независимость! - завершил свое выступление Президент.
Мероприятие продолжился праздничной концертной программой, которая транслировалась по телевидению по всей стране и подарила соотечественникам праздничное настроение.