Президент ихчам ва самарали бошқарув тизимини яратиш вазифасини қўйди
Аслида, бу сўнгги йилларда амалга ошириб келинаётган маъмурий ислоҳотларнинг мантиқий давомидир. Президентимизнинг халқчил сиёсати туфайли давлат хизматчилари аҳолига анча яқинлашди. Халқни эшитиш, маблағларни одамлар талабига қараб йўналтириш, “маҳаллабай” ишлаш тизимлари йўлга қўйилди. Ходимларга самарали фаолияти учун муносиб шароитлар яратилди.
Давлатимиз раҳбари Олий Мажлис палаталари қўшма мажлисидаги нутқида “навбатдаги муҳим вазифа – марказий идораларни трансформация қилиш орқали фуқароларга хизмат қиладиган ихчам ва самарали бошқарув тизимини яратиш” эканини таъкидлаган эди.
Ҳозирги кунда бу соҳада 118 минг киши меҳнат қилаяпти. Лекин, натижадорлик бўйича айтганда, ҳали давлат хизмати халқни рози қиладиган тизимга айлангани йўқ.
Мисол учун, ўтган йили Халқ қабулхоналарига вазирлик ва ҳокимликлар ходимларининг билимсизлиги ва масъулиятсизлиги ҳақида 25 мингта, уларнинг мулоқот маданияти етишмаслиги билан боғлиқ 7 мингта шикоят келиб тушган.
Қобилиятни аниқлаш, ўқитиш, ишни яхшилашга ўргатадиган яхлит тизим бўлмагани учун айрим мутасаддилар вазифаларини эплай олмаяпти. Умуман, раҳбарларни танлаш, тайёрлаш ва мотивация бериш йўлга қўйилмагани ижродаги оқсоқликларнинг асосий сабабларидан бири бўлиб қолмоқда.
Шу боис маҳаллий ва хорижий мутахассисларни жалб қилиб, икки йил давомида, чуқур муҳокамалар асосида “Давлат фуқаролик хизмати тўғрисида”ги қонун тайёрланди.
Йиғилишда ушбу қонунда назарда тутилаётган талаблардан келиб чиқиб, давлат идоралари олдида турган устувор вазифалар кўрсатиб ўтилди.
Аввало, давлат идораларига ишга қабул қилишнинг очиқ-ошкора тизими жорий этилиши таъкидланди. Шу мақсадда йил якунигача барча вакант лавозимлар очиқ ягона электрон платформага жойлаштирилади. Бўш лавозимга танловда иштирок этиш учун ҳозирги кунда талаб этилаётган 16 та ҳужжат сўралмайди, барча жараёнлар электрон шаклга ўтказилади. Номзоднинг билими, тажрибаси ва салоҳияти очиқ танлов орқали аниқланади.
Бу тизим тажриба тариқасида, Самарқанд вилояти ва Давлат солиқ қўмитасида синовдан ўтказилган. Йиғилишда мазкур вилоят ва қўмита мутасаддилари унинг натижалари ҳақида айтиб берди. Ҳар бир вазирлик ва ҳокимлик кадрлар танлашни олий ўқув юртларидан бошлаши кераклиги қайд этилди.
Бу тажрибани тизимли йўлга қўйиш учун Ёш мутахассисларни танлаш дастури эълон қилинадиган бўлди. Дастур доирасида битирувчи курсларда ўқиётган қобилиятли талабалар сараланиб, вазирлик ва ҳокимлик тизимида стажировка ўтайди ва ўқишни тамомлагач, ишга қабул қилинади. Бунга хорижда ўқиётган ёшлар ҳам қамраб олинади.
Таҳлилларга кўра, вазирликлар марказий аппаратидаги раҳбарларнинг 40 фоизи туман поғонасини кўрмаган, туман миқёсидаги раҳбарларнинг 60 фоизи эса вилоят ёки республика идораларида ишламаган.
Шу боис Президент давлат идораларида “маҳалладан – республикагача” тамойили асосида кадрларни ўстиришга алоҳида эътибор қаратиш зарурлигини таъкидлади.
Бунинг учун 1 ноябрдан бошлаб, эски намунадаги маълумотномадан воз кечилиб, ходимнинг малакаси ва эришган натижаларини илғор технологиялар асосида баҳолайдиган тизимга ўтилади. Оддий қилиб айтганда, раҳбарликка тасодифан келиб қолишнинг олди олинади.
Шунингдек, туман ва шаҳар даражасидаги раҳбарлик учун Салоҳиятли кадрлар резерви тузилади, унга номзодлар фақат маҳаллалардаги ҳоким ёрдамчилари ва ёшлар етакчилари орасидан танлаб олинади. Компетенциясига қараб, улар учун мақсадли малака ошириш курслари ташкил этилади.
Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги, Ёшлар ишлари агентлигига “Ватандошлар” жамғармаси билан бирга “100 та илғор етакчи” дастурини амалга ошириш вазифаси қўйилди. Бу дастур доирасида давлат хизматчилари, фаол тадбиркорлар, хориждаги ватандошлар орасидан салоҳиятли ёш кадрлар танлаб олинади.
Маълумки, мамлакатимизда “инсон – жамият – давлат” деган тамойил устувор этиб белгиланган. Барча соҳаларда одамларга қулайлик яратиш чоралари кўрилмоқда. Хусусан, лицензия олиш, хизматларга буюртма бериш, турли идораларга ҳужжат топшириш, тўлов тизимлари анча қулайлашди.
Лекин, ҳали ҳам кўп соҳаларда қоғозбозлик бор. Масалан, субсидиялар учун ўртача 10 та вазирлик ва идорадан хулоса олиш керак. Электр тармоқларига уланишда ҳам ортиқча харажат ва бюрократия кўп. Тиббиётда қайси хизмат бепул ёки пулли бўлиши, давлатдан бериладиган дориларнинг ҳисоб-китоби ва эгасига етиб бориши аниқ бир тизимли эмас. Қурилиш, транспорт, коммунал хўжалиги, стандарт, карантин идораларида ҳам аҳоли ва тадбиркорларнинг иши битиши қийин бўлган жараёнлар жуда кўп.
Шу боис Бош вазирга ҳар бир вазирлик ва ҳокимликда хизмат кўрсатиш жараёнларини тушунарли ва қулай шаклга келтириш, ортиқча харажатлар ва ҳужжатларни қисқартириш бўйича кўрсатма берилди.
– Бунда бирдан бир мезон – одамлар розилигини олиш, – деди Шавкат Мирзиёев.
Бугун халқимиз элу юрт ривожига бефарқ эмас, маҳалла ишларида фаол қатнашмоқда. Масалан, “Очиқ бюджет” портали орқали аҳоли ташаббуслари ҳаётга кўчмоқда. Жорий йилнинг биринчи ярмида 2 мингдан зиёд ана шундай лойиҳалар бошланди. Энг муҳими, одамлар уларга ўзларини дахлдор билиб, қурилган инфратузилмадан асраб-авайлаб фойдаланаяпти.
Кейинги олти ойда бундай лойиҳалар учун яна 1 триллион сўм ажратилиши мўлжалланган. Шу боис мутасаддиларга аҳоли фикри асосида қилинадиган лойиҳалар кўламини кенгайтириш бўйича топшириқ берилди.
Иқтисодиётда хусусий сектор ўсиб бораётгани сари малакали кадрларга талаб ошиб бормоқда. Бу рақобатли бозорда давлат хизмати ҳам жозибадор бўлиши керак.
Шу боис Президентимиз давлат хизматчилари фаолиятининг кафолатлари ҳам кучайтирилишини таъкидлади.
Хусусан, келгуси йилдан ходимнинг тажрибаси, малакаси ва эришган натижасига қараб, рағбатлантириш тизими жорий қилинади. Уларнинг ҳаёти ва соғлиғи давлат ҳисобидан суғурта қилинади. Ўз вазифаларини ҳалол ва пок бажараётган давлат хизматчилари учун кексаликни муносиб ўтказиш кафолатлари яратилади.
Давлат хизматчиларини тайёрлаш ва малакасини ошириш масаласига ҳам тўхталиб ўтилди.
Шу пайтгача давлат хизматчиларининг атиги 20 фоизи малака оширган. Ўқитиш сифати ҳам замон талаби даражасида эмас.
Шунинг учун хорижий ўқув марказлари билан бирга қўшма таълим дастурларини йўлга қўйиш муҳимлиги қайд этилди. Вазирликлар тизимидаги 110 та малака ошириш маркази фаолиятини қайта кўриб чиқиб, ўқитиш дастурлари ва методикаларини янгилаш, уларга малакали мутахассисларни жалб қилиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Йиғилишда Бош вазир ва унинг ўринбосарлари, тармоқ ва ҳудуд раҳбарлари, хорижий ҳамкорларнинг фикрлари эшитилди.

The task is set to create a compact and efficient management system
According to the press service of the Head of our state, this is a logical continuation of the administrative reform carried out in recent years. Thanks to the course conducted by the President, civil servants have become much closer to citizens. Systems of dialogue with the people, distribution of part of the budget funds based on the initiatives of the population, work in the context of mahallas have been established. Appropriate conditions have been created for the effective work of civil servants.
In his speech at the joint meeting of the chambers of the Oliy Majlis, the Head of the state noted that “the next important task is to create a compact and efficient management system focused on the needs of citizens by transforming the central agencies”.
State civil service employs 118 thousand people. However, the civil service has not yet become a system that meets the expectations of people.
For example, last year the People’s Reception Offices received 25,000 complaints about the incompetence and irresponsibility of employees of ministries and agencies, 7,000 complaints about their lack of communication culture.
Some officials do not cope with their duties due to the lack of a comprehensive system for identifying competencies, training and improving performance. In general, the lack of a system for selecting, training and motivating the leadership remains one of the main reasons for the poor quality of management.
The Law “On the State Civil Service” was prepared after a two-year development with the involvement of domestic and foreign experts, based on a comprehensive discussion.
The priority tasks facing the state bodies based on the requirements of this law were defined at the meeting.
First of all, an open and transparent system of recruitment to state bodies will be introduced. To do this, by the end of the year, all vacant positions will be posted on a single open electronic platform. The requirement to provide 16 documents for participation in the competition for a vacant position will be canceled. All processes will be transferred to electronic form. The knowledge, experience and potential of the candidate will be evaluated in an open competition.
This system was tested on an experimental basis in Samarkand region and the State Tax Committee. At the meeting, responsible persons spoke about the results of the experiment. It was noted that each ministry and hokimiyat should start the selection of personnel from higher education institutions.
A program for the selection of young specialists will be announced to establish systematic work in this direction. Talented graduate students will be selected within the framework of the program. They will undergo an internship in the system of ministries and hokimiyats, and after training, they will be hired. The program will also cover young people studying abroad.
As the analysis showed, 40 percent of the heads of the central offices of the ministries did not work at the district level, and 60 percent of the heads of the district level have no experience of working in the regional or republican agencies.
Therefore, the President emphasized the need for paying special attention to the promotion of personnel in the service on the principle of “from mahalla to the republican level”.
From November 1, the old-style CV will be canceled and a system for assessing the qualifications and achievements of an employee based on advanced technologies will be used. No one can take a leadership position by chance.
A reserve of potential personnel for leadership positions at the district and city levels will also be created, which will be replenished from among the assistants to hokims and youth leaders in mahallas. Depending on their competence, targeted qualification courses will be organized for them.
The Civil Service Development Agency, the Agency for Youth Affairs were tasked with implementing the “100 Advanced Leaders” program together with the Vatandoshlar Foundation. Within the framework of this program, 100 promising young personnel will be selected every two years from among civil servants, active entrepreneurs and compatriots abroad.
As is known, the principle of “person – society – state” in Uzbekistan is the priority. Measures are being taken to make people feel comfortable in all areas. In particular, it has become much easier to obtain licenses, order services, submit documents to various authorities, and use payment systems.
But many areas remain bureaucratized. For example, to receive a subsidy, conclusions are required from an average of 10 ministries and agencies. Connecting to electric networks is associated with extra costs and paperwork. In medicine, it is not clear to citizens which service is free or paid, there is no clear system for calculating and delivering medicines from the state. Many processes are inconvenient for the population and entrepreneurs in construction, transport, communal services, standardization and quarantine.
Therefore, the Prime Minister was instructed to make service processes in each ministry and hokimiyat understandable and convenient, to reduce unnecessary costs and documents.
“The main requirement is the satisfaction of people”, Shavkat Mirziyoyev said.
There is a growing desire among our people for active participation in the development of the country, the improvement of the mahalla. For example, thanks to the Open Budget portal, civil initiatives are brought to life. In the first half of this year, more than 2,000 such projects were launched. Most importantly, people are aware of their involvement in them and carefully use the built infrastructure.
It is planned to allocate another 1 trillion UZS for such projects in the next six months. Therefore, responsible persons have been tasked with expanding the scope of initiative budgeting.
As the private sector grows in the economy, the need for skilled labor increases. In this competitive market, civil service must also be attractive.
Therefore, the President emphasized that guarantees for the activities of civil servants would also be strengthened.
Next year it is planned to introduce a system of incentives depending on the experience, qualifications and results of the employee. Their life and health will be insured by the state. Civil servants who honestly and conscientiously fulfill their duties will be guaranteed decent life in old age.
The issue of training and advanced training of civil servants was also considered.
So far, only 20 percent of civil servants have undergone advanced training. The quality of education does not meet the requirements.
In this regard, the importance of creating joint educational programs with foreign training centers was noted. Instructions were given to review the activities of 110 training centers in the system of ministries, update curricula and methods, and involve qualified specialists in training.
Reports of the Prime Minister and his deputies, heads of industries and regions, foreign partners were heard.