Ўзбекистон Президенти мамлакатимиз халқини Халқлар дўстлиги куни билан табриклади
Аввало, Сизларни, бутун Ўзбекистон халқини 30 июль – Халқлар дўстлиги куни билан чин қалбимдан самимий табриклайман.
Кўпмиллатли халқимизнинг мустақиллик йилларида эришган энг катта бойликларидан бири – “Ўзбекистон – умумий уйимиз” деган шиор остида мамлакатимизда миллатлараро дўстлик ва аҳилликни сақлай олганимиз ҳисобланади, десак, адашмаган бўламиз.
Бизнинг барча ютуқларимиз – у хоҳ ташқи ёки ички сиёсатда бўладими, хоҳ иқтисодий ёки маданий-гуманитар соҳаларда бўладими – қўлга киритаётган муваффақиятларимиз замирида жамиятимиздаги осойишталик ва тотувлик ҳал қилувчи омил бўлиб хизмат қилмоқда.
Халқимизда “Тинч элнинг боғи гуллар”, деган ҳикмат бежиз айтилмаган. Мана шу тинчлик бор экан – тараққиёт мавжуд. Мана шу тотувлик бор экан – келажагимиз ҳам, албатта, ёруғ бўлади.
Барчамиз гувоҳ бўлиб турибмиз, ҳозирги глобаллашув даврида жаҳонда муросасиз рақобат, қуролли тўқнашувлар, мафкуравий низолар, аҳоли, айниқса, ёшларнинг қалби ва онгини эгаллаш учун курашлар, терроризм, экстремизм, сепаратизм, одам савдоси каби таҳдидлар аёвсиз тус олмоқда.
Иқтисодий инқироз, айниқса, коронавирус пандемияси натижасида турли хавф-хатарлар тобора кучайиб, инсонлар ўртасида ўзаро ҳурмат, дўстлик, раҳм-шафқат, меҳр-оқибат каби муқаддас қадриятларга раҳна солаётгани, табиийки, барчамизни ташвишга солади.
Мана шундай мураккаб замонда доимо огоҳ ва ҳушёр бўлиб яшаш, бебаҳо бойлигимиз бўлмиш барқарорликни сақлаш, жамиятимизда кўпмиллатли катта ягона оила туйғусини кучайтириш қанчалик муҳим ва долзарб аҳамият касб этиб бораётганига ҳаммамиз гувоҳмиз.
Шу маънода, бу йил жонажон Ўзбекистонимизда иккинчи бор нишонланаётган Халқлар дўстлиги куни яхши анъанага айланиб, эл-юртимиз ўртасида ҳамжиҳатлик, ўзаро тотувликни таъминлаш ва дўстлик алоқаларини ривожлантиришда беқиёс ўрин тутади, деб ишонамиз.
Муҳтарам юртдошлар!
Бугунги кунда саховатли заминимизда 130 дан ортиқ миллат ва элат ҳамда 16 та диний конфессия вакиллари аҳил-иноқ яшаб келмоқда, таълим 7 тилда – ўзбек, қорақалпоқ, рус, тожик, қозоқ, қирғиз ва туркман тилларида олиб борилмоқда. Эътиборли жиҳати, қардош тилли мактабларда ўқиётган фарзандларимиз давлат ҳисобидан дарслик ва бадиий адабиётлар билан тўлиқ таъминланмоқда.
Инсон қадрини улуғлашга қаратилган туб ислоҳотларимиз, хусусан, Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясида жамиятимизда миллатлараро тотувлик ва динлараро бағрикенглик муҳитини мустаҳкамлаш вазифаси устувор мақсад сифатида белгиланган.
Барча ҳудудларимизда “Дўстлик уйлари” ташкил этилиб, уларнинг фаолияти ҳар томонлама қўллаб-қувватланмоқда. Олий Мажлис ҳузуридаги жамоат фонди ушбу хайрли режалар учун зарур маблағларни йўналтирмоқда, турли субсидия ва грантлар ажратилмоқда.
Миллий маданий марказларнинг моддий-техник базаси яхшиланиб, уларга давлат томонидан замонавий техник ускуналар, мебель жиҳозлари, миллий либослар тақдим этилмоқда.
Марказий Осиёдаги қўшни мамлакатлар билан дўстона алоқалар қайта тикланиб, азалий ришталарнинг мустаҳкамланиши халқимизнинг хоҳиш-истаклари, орзуларини ўзида ифода этмоқда.
Биз ягона Ватан туйғусини асраб-авайлаш, ёш авлодни мана шу руҳда камол топтириш борасида самарали фаолият олиб бораётган Нодира Джанибекова, Нургул Базарбаева, Қалдибек Сейданов, Феруза Халдарова, Гулдана Авездурдиева, Фирдоуси Гусейнов, Сергей Миронов, Зиновий Новицкий, Умар Салманов, Галина Шин, Тамара Акилова, Минсилу Кулиева, Леким Ибрагимов, Вера Бабицкая ва бошқа турли миллат вакиллари номларини ҳурмат ва эҳтиром билан тилга оламиз.
Бу йил ҳам юртимиз равнақи ва халқимиз фаровонлиги йўлида фидокорона меҳнат қилиб келаётган бир гуруҳ ватандошларимиз юксак унвон, орден ва медаллар билан тақдирландилар.
Фурсатдан фойдаланиб, мукофотланган юртдошларимизни ўз номимдан, бутун халқимиз номидан табриклаб, уларга сиҳат-саломатлик, чексиз куч-ғайрат, оилавий бахт ва саодат тилайман.
Бу йилги байрамда ҳам сизларни қизиқарли кўргазмалар, мулоқотлар, ижодий фестиваллар, концертлар, форумлар, анжуманлар, дўстлар дийдори кутмоқда. Буларнинг барчаси мамлакатимизда асрлар давомида шаклланган миллат ва элатлар ўртасидаги дўстлик ва қардошлик, ўзаро меҳр-оқибат, тинчлик ва барқарорлик муҳитини янада мустаҳкамлашга хизмат қилишига ишонаман.
Барчамиз учун Ватан битта. Биз – Ўзбекистон деган жаннатмакон юртнинг фарзандларимиз. Бизнинг – шу табаррук заминда яшаётган ҳар бир миллат вакилларининг ўтмишимиз ҳам, бугунги тақдиримиз ва келажагимиз ҳам бир. Бизни улуғ ва муштарак мақсад бирлаштиради. У ҳам бўлса, юртимиз тинчлиги, Ватанимиз тараққиёти ва халқимиз фаровонлигидир.
Мана шу эзгу ният йўлида ҳалол меҳнат қилаётган ҳар бир юртдошимиз Ўзбекистонда ўзининг бахту саодатини албатта топади. Бунинг учун давлатимиз, жамиятимиз бор куч ва имкониятларини сафарбар этади.

Президент Узбекистана поздравил сограждан с Днем дружбы народов
Искренне, от всего сердца поздравляю вас, весь народ Узбекистана с Днем дружбы народов, отмечаемый 30 июля.
Поистине, сохранение в стране межнационального согласия и дружбы на основе благородного принципа «Узбекистан – наш общий дом» является самым большим богатством и достижением нашего многонационального народа в годы независимости.
Царящие в обществе мир и согласие служат основой и решающим фактором всех наших успехов как во внешней и внутренней политике, так и в экономической, и культурно-гуманитарной сферах.
В народе говорят: «В мирной стране и сады цветут». Там, где есть мир, есть и развитие. Там, где царит согласие, благополучным будет и будущее народа.
Сегодня все мы являемся свидетелями того, что в нынешнюю эпоху глобализации все более острый характер приобретают такие вызовы, как жесткая конкуренция, вооруженные конфликты, борьба за сознание и умы людей, в первую очередь молодежи, терроризм, экстремизм, сепаратизм, торговля людьми.
Безусловно, всех нас не могут не беспокоить усиливающиеся из-за экономического кризиса и особенно пандемии вызовы, представляющие угрозу таким священным ценностям, как взаимоуважение, дружба, доброта и милосердие.
Мы хорошо осознаем, насколько важно в такое непростое время постоянно быть бдительными, внимательными, как бесценное достояние беречь стабильность, еще более укреплять в обществе дух большой и единой многонациональной семьи.
Убежден, что День дружбы народов, который мы отмечаем в родном Узбекистане уже второй раз, став доброй традицией, займет важное место в обеспечении среди нашего народа согласия, взаимопонимания и сплоченности.
Как известно, в настоящее время на нашей благодатной земле бок о бок живут представители более 130 наций и народностей, 16 религиозных конфессий, в образовательных учреждениях обучение ведется на 7 языках – узбекском, каракалпакском, русском, таджикском, казахском, кыргызском и туркменском. Примечательно, что государство полностью обеспечивает школьников учебниками и художественной литературой на их родном языке.
Утверждение в обществе атмосферы межнационального согласия и религиозной толерантности определено в качестве приоритетной цели коренных реформ, предусмотренных Стратегией развития Нового Узбекистана и направленных на обеспечение защиты чести и достоинства, прав, свобод и интересов человека.
Во всех регионах созданы «Дома дружбы», их деятельность всесторонне поддерживается. На эти цели Общественный фонд при Олий Мажлисе направляет необходимые средства в виде субсидий и грантов.
Улучшена материально-техническая база национальных культурных центров, государство оказывает им всестороннюю поддержку.
Отражением воли и чаяний нашего народа явилось восстановление и укрепление многовековых уз дружбы с соседними странами в Центральной Азии.
Сегодня мы с почтением называем имена наших соотечественников, которые эффективно трудятся ради сохранения и укрепления духа единства Родины, воспитания на этой основе молодого поколения, таких как Нодира Джанибекова, Нургул Базарбаева, Калдибек Сейданов, Феруза Халдарова, Гулдана Авездурдиева, Фирдуси Гусейнов, Сергей Миронов, Зиновий Новицкий, Умар Салманов, Галина Шин, Тамара Акилова, Минсилу Кулиева, Леким Ибрагимов, Вера Бабицкая и многих других.
И в этом году группа наших соотечественников, самоотверженным трудом вносящих большой вклад в развитие страны и повышение благосостояния народа, удостоена высоких званий, орденов и медалей.
Пользуясь случаем, от себя лично и от имени всего нашего народа поздравляю их с высокими наградами Родины, желаю здоровья, неиссякаемой энергии и семейного благополучия.
В этот праздничный день всех вас ждут интересные мероприятия – выставки, творческие фестивали, концерты, форумы, конференции, встречи с друзьями. Убежден, все это послужит дальнейшему укреплению межнациональной дружбы и братства, которые столетиями формировались в нашей стране, атмосферы взаимного уважения, мира и стабильности.
У всех нас одна Родина. Мы – дети родного Узбекистана. У нас, живущих на этой священной земле представителей всех наций, одно прошлое и настоящее, одна судьба.
Нас объединяет общая великая цель. Это – мир в стране, процветание Родины и благополучие народа.
Каждый наш соотечественник, который живет и трудится во имя такой благородной цели, обязательно сможет осуществить свои заветные мечты. Наше государство и общество мобилизует для этого все силы и возможности.
Еще раз искренне поздравляю вас с Днем дружбы народов. Желаю вам и вашим семьям здоровья, мира, спокойствия и благополучия.