Ўзбекистонда ислоҳотлар дастури самарадорлигини янада ошириш масалалари кўриб чиқилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 4 июль куни ўзининг иқтисодий тараққиёт, самарали бошқарув ва халқаро ҳамкорлик масалалари бўйича маслаҳатчиси Сума Чакрабартини қабул қилди.
Учрашувда 2022 — 2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг Тараққиёт стратегияси доирасида мамлакатимиздаги иқтисодий ислоҳотларни давом эттириш ва натижадорлигини ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Маслаҳатчи Чакрабарти Ўзбекистон етакчиси раҳбарлигида амалга оширилаётган кенг кўламли ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар дастурини, шу жумладан иқтисодиётнинг муҳим тармоқларини модернизация қилиш ва рақобатбардошлигини ошириш, жамият ҳаётининг барча соҳаларини трансформация қилиш ва рақамлаштириш, инвестиция ва ишбилармонлик муҳитини яхшилаш, кадрларнинг янги авлодини тайёрлаш борасидаги ўзгаришларни юксак баҳолади.
Мамлакатимизда амалга оширилаётган янгиланишларни сифат жиҳатидан янги даражага олиб чиқишга Ўзбекистонда бошланган ҳамда демократик принциплар ва ҳуқуқий нормаларга тўла мос ҳолда, конституциявий қурилишнинг илғор миллий ва халқаро тажрибаси асосида амалга оширилаётган Конституция ислоҳоти хизмат қилиши таъкидланди.
Сума Чакрабарти бундан буён ҳам янги ўсиш нуқталарини топиш ва рўёбга чиқаришда Ўзбекистон Ҳукуматига кўмаклашишга бор саъй-ҳаракатини йўналтиришга тайёрлигини билдирди.
Эслатиб ўтамиз, Сума Чакрабарти Ўзбекистон Президентининг маслаҳатчиси этиб тайинланишидан аввал саккиз йил давомида Европа тикланиш ва тараққиёт банки президенти лавозимида фаолият юритган.

Рассмотрены вопросы дальнейшего повышения эффективности программы реформ в Узбекистане
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 4 июля принял своего советника по вопросам экономического развития, эффективного управления и международного сотрудничества Суму Чакрабарти.
На встрече были обсуждены вопросы дальнейшего продолжения и повышения результативности экономических реформ в нашей стране в контексте реализации Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы.
Советник Чакрабарти высоко оценил реализуемую под руководством лидера Узбекистана широкомасштабную программу социально-экономических реформ, в том числе по модернизации и повышению конкурентоспособности ключевых отраслей экономики, трансформации и цифровизации всех сфер жизни общества, совершенствованию инвестиционной и деловой среды в республике, подготовке кадров нового поколения.
Отмечалось, что выведению осуществляемых в нашей стране преобразований на качественно новый уровень будет способствовать начатая в Узбекистане конституционная реформа, реализуемая в полном соответствии с демократическими принципами и правовыми нормами, на основе передового национального и международного опыта конституционного строительства.
Сума Чакрабарти выразил готовность и далее прилагать максимум усилий для содействия Правительству Узбекистана в изыскании и реализации на практике новых точек роста.
Напомним, что до назначения советником Президента Узбекистана Сума Чакрабарти восемь лет занимал пост президента Европейского банка реконструкции и развития.